Zdroj: Shekel

Je to další z ruských tradicí; po vodce, samovaru, KGB a Leninově Mauzoleu. Není to tak dávno, ještě před nákupem Chelsea a haciendy v Hollywoodu, to samé udělal Roman Abramovič, když investoval Jelcinovy vrácené miliony i s úroky, aby byl zvolen guvernérem Čukotky a získal tak imunitu, jež by ho uchránila před trestním stíháním za podezřelé obchody s ropou. Za jeden takový už dokonce v mládí “bručel”…

Nedávno oznámil ruský Žid a izraelský občan Arkadij Gajdamak, jehož majetek by měl být asi pět miliard USD, že se chce vzdát izraelského občanství a opět se stát plnoprávným ruským občanem.

Mnohé to šokovalo, jiní věděli, že muž, který ještě před několika měsíci chtěl být starostou izraelského hlavního města Jeruzaléma, se snaží uniknout trestnímu stíhání, které je proti němu vedeno ve francii kvůli zapojení v letech 1993 až 2000 do prodeje ruských zbraní v hodnotě 791 milionů dolarů do Angoly, což bylo v rozporu s francouzskými zákony.

Aféře se začalo říkat „l’Angolagate“ a kvůli ní požádaly francouzské soudy Izrael o vydání Gajdamaka, který se přitom ruského občanství vzdal v 70. letech, kdy provedl aliju (přistěhování) do Izraele.

Ve stejné kauze jsou stíháni za braní úplatků výměnou za politické a hospodářské výhody i přední francouzští představitelé včetně Jean-Christophe Mitterranda.

Hříšný ruský miliardář se proto snažil představit i světlé stránky svého charakteru. V roce 2006 financoval vztyčení obrovských stanových měst pro obyvatele severu Izraele, kteří prchali během Druhé libanonské války, a pro raketami sužované obyvatele Sederotu a dalších měst jihu židovského státu.

O tom, jak izraelský socialismus přerostl v prosperující kapitalismus (Ruský Žid Ben Gurion: Socialismus je pro Izrael stejně důležitý jako Bible), svědčí i Gajdamakovy obchody. Nedávno nakoupil většinový podíl v řetězci supermarketů, jejichž cena je odhadována na 448 milionů šekelů a za svůj podíl zaplatil 100 milionů dolarů.

Vlastně má ještě jednu šanci, pokud by se zařídil podle českého modelu, osvědčeného patentu zvaného “svatá trojice vysmátých” – Kožený, Krejčíř a Pitr. Prostě vzít do zaječích, nejlépe do nějakého daňového ráje, který nemá s Českem dohodu o vydávání zločinců.

Na Bermudách, Bahamách nebo v Jihoafrické republice, tam to žije. O nějakém vydání Koženého nebo Krejčíře nemůže být ani řeč. A když se jim zasteskne po teple domova? Stačí aplikovat “systém Pitr” a koupit si auto s černými skly, aby se dalo projet bez potíží státní hranici a doma si pak tiše a ochotně čichat k purpuře a oslavovat cokoliv…

“Podle izraelských novin, se Gajdamak léčí v Rusku. Je velmi zklamán z nedostatku důvěry v Izraeli za to, jak mu svými penězi vycházel vstříc, a má pocit, že ho zdejší policie zbytečně buzeruje. Mezi Izraelem a Francií je dohoda o vydávání obžalovanych. Mezi Ruskem a Francií taková dohoda však není. Kdyby tedy chtěl dostat ruské občanství, musel by se vzdát toho izraelského, jelikož Rusové nepovolují dvojité občanství. Osobně mi je ho líto jako člověka,” řekl mi Tomi Shved z Tel Avivu.

V uplynulém roce nejbohatší izraelští dolaroví miliardáři ruského původu navýšili svůj majetek v průměru o 25 % a hodnota tohoto jejich jmění dosahuje okolo 70 miliard dolarů (přibližně 1,4 bilionu českých korun), tedy více než činí celý izraelský státní rozpočet.

No prosím, a komu by se nelíbilo, kdyby tak solventní ruští oligarchové z Aeroflotu koupili české rodinné stříbro v podobě společnosti České aerolinie a.s…

Rozhodně by to nevadilo českým “parlamentářům”, kteří by za namalý bakšiš vyjednávali a podepisovali odpovídající obchodní smlouvy.

A měli bychom nad sebou ochranná křídla se srpem a kladivem, jedno jestli ruské nebo rakouské, jedna za osmnáct, druhé bez dvou za dvacet, hlavně že budou jako střežící perutě kremelského andělíčka našeho strážníčka…

Autor: Břetislav Olšer

Přečtěte si také od autora:  Norský uran a norská milenka Mordechaje Vanunua…?

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Víte za co se platí v účtu za elektřinu?

Další článek

První žid