Zdroj: Burkina24

Hlavní město západoafrické Burkina Faso  dnes odpoledne zažilo masové nepokoje, do ulic vyrazil až milion občanů. Lidé protestují proti pokusům vlády o změnu ústavy. Nová verze by měla umožnit stávajícímu prezidentovi Blaise Compaorému zůstat u vlády i po skončení volebního období.

Když se davy demonstrujících přiblížily k parlamentu, použila policie slzný plyn. Ačkoli většina protestujících se rozprchla, někteří zůstali a pustili se s policisty do křížku.

Již dopoledne docházelo ke srážkám občanů s policií na barikádách, které burkinská mládež vystavěla na hlavní dálnici. Statisíce lidí se poté shromáždily na Národním náměstí v Ougadougou s transparenty “Pryč s Blaisem” a “Nedotýkejte se článku 37″.

Dnešní masové demonstrace opoziční lídři označují jako poslední varování prezidentovi. Vládnoucí strana naopak prezidenta vyzvala, aby využil všech možností k zachování pořádku.

Blaisse Compaoré vládne Burkině Faso od roku 1987. K moci se dostal státním převratem, při němž byl zavražděn předchozí prezident a Compaorého bývalý přítel kapitán Thomas Sankara. V roce 2005 bylo ústavou stanoveno, že prezident smí být zvolen do úřadu pouze dvakrát. Druhé pětileté období by Blaissemu Compaorému mělo skončit nyní. Nově plánovaná úprava by stávajícímu prezidentovi umožnila, aby svou funkci zastával ještě dalších patnáct let.

Autorka: Karíma Sadio

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Řidičák, pas, živnosťák? Ty trosko, k čemu by ti to bylo!

Další článek

Cyklus přednášek "Orient zblízka"