Zdroj: blesk.cz

Minulé dva týdny byly pro Francii hektické. A nejen proto, že se blíží závěr  tamní prezidentské volební kampaně, kterou, kdyby se konala před rokem, by bezpečně vyhrál Dominik Strauss-Kahn. Čas (jeho) osudem trhnul, a tak dnes před branami Elyzejského paláce stojí tamní obyvatel, Nicolas Sarkozy, a o půl koňské délky před ním kandidát socialistů, Francois Hollande.

Poslední dva týdny ovšem pořadím značně zamíchaly. Nejprve byli zavražděni (spíše popraveni) tři výsadkáři. Jeden afrokaribského původu, dva severoafrického. Poté, jak známo, došlo k bestiálním popravám v areálu židovské školy v Toulouse, jejichž obětmi byl rabín, jeho dvě děti a dcera ředitele, andělská Miriam.

Zvláště její poprava zdůrazňuje, že šlo o čin plánovaný, předem připravovaný a bestiálně provedený. Jak sděleno ještě před Velkou Středou, kdy se elitní francouzští střelci seskupili kolem jistého příbytku, předpokládaný pachatel si pravděpodobně pořizoval videozáznam masakrů. Je běžné, že masový vrah uzme symbolickou část  věci, těla či majetku oběti. Pořizování videozáznamů však navozuje otázku, zda video nemělo být průkazným materiálem toho, že objednaný čin byl dokonán.

Nezřídka, po zvláště bestiálních činech, je  totiž nařizován “informační klid”, kdy se nikdo nedozví, že k něčemu  vůbec došlo. Příbytek údajného pachatele (údajného proto, že od něj samotného o ničem nevíme. Vše co prý řekl jsme se dozvídali od prokurátora, ministra vnitra, prezidenta Sarkozyho) byl obklopen 32 hodin. Čekalo se na vyklizení objektů (aby nebyli svědci), odpojovaly se zdroje energií a vody (čtvrť nesvítila) ale hlavně -na příjezd ministra vnitra Gueánta, který se tvářil, jako kdyby právě vycházel z pokoje hermeticky izolovaného.

A přirozeně, do Toulouse doputoval i prezident Sarkozy, který si nenechal ujít pár vyloženě politických projevů (byť na “pár hodin” pozastavil volební kampaň). Údajného popravčího tak nikdo nikdy ve skutečnost neviděl (o videu s Arabem severoafrického původu v automobilu si můžeme myslet cokoli), stejně tak  jako o jeho výcviku ve Vazíristánu o kterém pákistánská tajná služba sdělila, že není prokázán. Mluvčí ISAF v Afghánistánu dodal, že podezřelý nebyl nikdy v Afghánistánu zadržen. Přirozeně, jak dodal pákistánský deník Dawn ve své elektronické verzi, do Pákistánu se může, čistě teoreticky, proplížit kdokoli. Tíha “dokumentace” (tak se nazývá ve Francii zpravodajské rozpracovávání) zůstala na televizním kanálu France 24, na jehož šéfredaktorku se “prý” obrátil Toulousan s žádostí o publikaci videí, nicméně, jedenáctiminutový rozhovor nebyl nahráván (kde by také TV studio vzalo nahrávací zařízení), a tak rozhovor byl tlumočen a přefabulován právě (a jen) na France24. Hlas Toulousana, ač to bylo bývalo tak jednoduché, jsme tedy nikdy neslyšeli. Nic nepřevyprávěného jsme  vlastně  nikdy neslyšeli.

Máme tedy důvod věřit, že bestiálním zabijákem byl  vůbec 23.letý Toulousan arabského původu? Byl-li vrahem Merah, je to žel ta nejlepší ze špatných variant. Dalšími jsou, že “problém vražd a poprav” byl uzavřen, a nalezena obětní ovce (aby veřejnost nevěděla, že vrah uniká),  ale nebezpečí přitom zůstává, a nejhorší variantou ve stylu produkce filmového studia Gaumont (Dva muži ve městě a pod.) by bylo, kdyby popravy byly nařízeny, aby se docílilo volebního zisku určité osoby. Právě francouzské filmy posledních 30. let vnucují nespočet podobných variant, které nabízely zfilmované scénáře francouzských autorů. Nebo  snad samotného francouzského života?

Autor: Herbert Stavinoha

8 Komentářů

 1. mar.se
  23.3.2012 – 29 Adar 5772 v 13:39 — Odpovědět

  no.. a pak se má čtenář inspirovat Camusem..

  (.. Y luego: “Es fácil comprobar la autenticidad de una noticia . Y un periodista libre debe poner toda su atención en ello. Porque, si no puede decir todo lo que piensa, puede no decir lo que no piensa o lo que cree que es falso. ..”)

  Hm. je to k něčemu dobré, že novinář smí říct to, co pokládá za pravdu?
  existuje vůbec něco, jako “zpravodajství”?

  0
  0
 2. sid
  23.3.2012 – 29 Adar 5772 v 14:39 — Odpovědět

  celá publicistika je zaměřena na formu, nikoli obsah…to je bída prodejnosti. Míru své prodejnosti si nastavuje každý novinář sám.

  0
  0
 3. sid
  23.3.2012 – 29 Adar 5772 v 15:29 — Odpovědět

  http://www.lefigaro.fr/flash-actu/2012/03/23/97001-20120323FILWWW00432-hommage-a-merah-chatel-demande-la-suspension-de-la-professeur.php hon na čarodějnice začal. Židé se bojí, a za minutu ticha za M. se vyhazuje. Liberté, egalité, fraternité ve Francii bídně zahynula…

  0
  0
 4. sid
  23.3.2012 – 29 Adar 5772 v 17:02 — Odpovědět

  izraelský zdroj dnes uvedl, že Miriam byla do hlavičky střelena třikrát…

  0
  0
 5. Erich
  23.3.2012 – 29 Adar 5772 v 22:13 — Odpovědět

  ????

  http://www.voltairenet.org/Alain-Juppe-accused-by-his-own

  0
  0
 6. Erich
  24.3.2012 – 1 Nisan 5772 v 11:57 — Odpovědět

  Že by jednoaktovka na Gliwické motivy?

  Herberte, průběh jak jej popisujete je z věrohodných zdrojů?

  Víte, jakým způsobem ( viz. překvapivé detaily od Sida ) byli zabiti ostatní?

  Tohle je trochu mimo:
  http://www.voltairenet.org/Alain-Juppe-accused-by-his-own

  A moc díky, snad nakonec zjistíme, nakolik byly tyhle informace a úvahy pravdivé. Mohlo by to posilovat imunitu proti různému “pošoupávání”.

  0
  0
 7. sid
  28.3.2012 – 5 Nisan 5772 v 20:05 — Odpovědět

  http://www.britske-listy.cz/art/62814.html

  0
  0
 8. sid
  3.4.2012 – 11 Nisan 5772 v 10:09 — Odpovědět

  http://www.vosizneias.com/104016/2012/04/02/paris-lawyer-french-attacks-suspect-claimed-innoncence

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Pýcha předchází pád

Další článek

Do stínadel (kviz)