Zdroj: facebook.com

Rady pro vzorné muslimy jak se vyhnout všem nástrahám předvánočního a vánočního času.

Jako každý rok v čase předvánočním se muslimové v nemuslimské (i leckteré muslimské) zemi rozdělují na dva tábory; ti, co akceptují vánoční zvyky a ti, co je neakceptují.

Muslimské fóra se tak plní otázkami typu;

„Mohu popřát šťastné a veselé svému nemuslimskému příteli?“

„Mohu přijmout/dát vánoční dárek?“

„Mohu mít doma stromeček?“

V žádném případě nedělat nic, co je uvedeno výše!

Za žádných okolností nenavštěvovat vánoční trhy!

Pokud budou kdekoli v doslechu hrát vánoční koledy, zacpat uši! Jen tak se vyhnete účinnému našeptávání ďábla.

Zákaz pečení cukroví. Pokud máte chuť na linecká kolečka, upečte si je v lednu! I když i zde hrozí riziko – linecké těsto je symbol Vánoc!

Pozor, i svíčka je symbol Vánoc!

Stejně tak odolávejte vánočce, čokoládovým kolekcím a bramborovému salátu!

Mají vaše děti vánoční besídku? Nechodit! Nejlépe odhlásit děti v prosinci ze školy! Jen tak mají možnost se vyhnout vánočnímu našeptávání!

Neberte si dovolenou! Je vhodné zvážit i výběr zaměstnání; vybírejte takové, kde se „nehraje na volné dny.“

Pokud nevyjde bod výše, zavřete se doma! Nikoho nenavštěvujte, je to zvyk nemuslimů! Vysvětlete proto svým starým rodičům s dostatečným předstihem, že je opravdu nenavštívíte, i když by si to moc přáli.

Vypněte mobil, mohla by tam chodit vánoční přání od nezodpovědných nemuslimských spoluobčanů!

Jen dodržováním těchto pravidel ochráníte svou víru a jistě ukážete svému okolí, že jste si vybrali skvělou cestu. Určitě i oni pochopí, že stejný život chtějí žít i oni. Děti vám budou vděčné, že budou nadobro vyčleněny z neznabožského kolektivu. Rodina ocení, že bude mít o svátcích u stolu méně lidí a spokojen bude i zaměstnavatel,  získal totiž pracovníka, který bude dobrovolně trávit svátky v práci.

Netvrdím, že oslava Vánoc je pro muslimy v pořádku, myslím ale, že vymezit se striktně ze svého původního života, může být leckdy na škodu.

Autorka: Lenka Berrouche

9 Komentářů

 1. Antonín Blažek
  20.12.2012 – 7 Tevet 5773 v 20:30 — Odpovědět

  Zimní slunovrat určitě slavili již Sumerové a nepochybně jej svým způsobem oslavovali všechny civilizace včetně Egypťanů. Vánoce jsou spojeny s uctíváním Slunce jako boha nebo božstev se sluncem spojených.
  Tyto pohanské zvyky a tradice převzali i mnozí křesťané – novodobí pohané.
  Jak slavit a zároveň neslavit Vánoce aby nebyla zraněna dětská duše o tom bych mokl salodlouze povídat. Jak udělat stromeček a zároveň stromeček nemít. No děcka jsem nijak neošidil a druhé jsem se snažil nepohoršovat.
  PF 2012 přejí Mayové

  1
  0
 2. plan-9
  20.12.2012 – 7 Tevet 5773 v 21:47 — Odpovědět

  slavime vanoce, zpivame kolegy o betlemu i jeziskovi, ale i tak jsme rodina smichana z vlazne katolicky a ateisty.
  deti se jednou rozhodnou samy, nijak je k tomu nevedeme.

  1
  0
 3. Antonín Blažek
  21.12.2012 – 8 Tevet 5773 v 08:12 — Odpovědět

  Pohané žili v souladu s přírodou a docela nedávno zaké lidé v naši vlasti.
  Na jaře se kraj probouzel k novému životu. S následujícím ročním obdobím zem rozkvétala. Dávala obživu. Přišel sychravý podzim. Dny se zkrátily a nastala zima. Příroda se pomalu ukládala ke spánku. Lidé v setmělé krajině sedávali u ohňů. Vyprávěli příběhy, zkazky, bajky… zpívali koledy. Holky házely boty, poslouchaly štěkotů psů, lilo se olova do lavoru, pouštěly lidičky z ořechů… Odvážnější krájeli jablíčka. Hrdinové zašli kouknout do studně. Hospodyně dala ovocnému stromovi od večeře kosti. Nám, co jsme se “postili”, pustili zlatouška na stěnu.
  Před půlnoci jsme se s mamkou a sestrami vydali na půlnoční. Taťka zůstal doma. Do kostela nechodil. Pán farář ale říkal, že by měl radši prázdný kostel ale vice takových ve farnosti jako byl můj táta. Velice si spolu rozuměli. No a já do kostela musel. Kdo jiný by mohl ministrivat tak významnou církevní událost?
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 4. 21.12.2012 – 8 Tevet 5773 v 12:32 — Odpovědět

  Cítím tam ten laskavý nadhled a shovívavý úsměv. Díky za ně, Lenko. Šťastné a veselé (dny a týdny) – acb-

  0
  0
 5. J.Formánek
  23.12.2012 – 10 Tevet 5773 v 17:50 — Odpovědět

  Nuda. Varianta b) je dána nedostatečnou implementací islámu.

  0
  0
 6. Antonín Blažek
  24.12.2012 – 11 Tevet 5773 v 06:41 — Odpovědět

  No a máme zase štědrý den. Štědrý večer většina lidiček, jako obvykle, prošvihla. Člověk toho v životě prošvihne mnohem více. Židé propásli Ježíše. Čekali od něj více než jim byl ochoten dát. Křesťané na tom nejsou o nic lépe. Ježíše rovněž nepochopili. Muslimové nají také svpj specifický názor na božství Ježíše.
  Alespoň ti pohané skutečně věděli a ví co se v prosinci slaví. Letošní slunovrat může ale taky nemusí být v dějinách lidstva něčím odlišným.
  Sluneční soustava se vydala na další cca 26 000 let trvající pouť kolem středu Mléčné dráhy. Mnozí mohou namítnou, že je Země stará jen cca 6 000 let. No ale to je na dlouhé, asi i trochu konfliktnější, povídání a to se k Vánocům přeci “nehodí”.
  PF 2013 přeje bez va Lach a po zbytek roku
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 7. dada
  24.12.2012 – 11 Tevet 5773 v 10:46 — Odpovědět

  Přeju všem, kdo mají atmosféru Vánoc rádi, ať si ji náležitě užijí a těm, komu jsou Vánoce protivné nebo lhostejné, alespoň radost z prodlužujících se dní! Přece jen rotujeme vesmírem na jedné lodi bez ohledu na rasu či vyznání a teplo a světlo potřebujeme všichni, dokonce i ti zlobiví :-)!

  3
  0
 8. J.Formánek
  26.12.2012 – 13 Tevet 5773 v 10:33 — Odpovědět

  Baby-fest je bezkonkurenční, konkurence nemá Mojžíška, Mohameďáčka, ateisťáčka. Konkurence je až v Indii, kde se stejné pozornosti těší malej Kršna – baby Višnu!

  Bacha!! Jsme tu napůl Indové!!!

  0
  0
 9. pau
  17.5.2013 – 8 Sivan 5773 v 13:57 — Odpovědět

  Můj přítel je muslim a vánoční tradice se mu velmi líbí, takže vánoce slavíme :-)

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Sedíme na židli s jednou nohou

Další článek

Štědrý rok