Český výběr, 2010 Série fotografických portrétů Český výběr Tamary Moyzes, která angažovala mediálně známé osobnosti (Lejla Abbasová, Ali Amiri, Jarmila Balážová, Radoslav "Gipsy" Banga, Robert Ferko, Aňa Geislerová, Jan Musil, Tomio Okamura, Yemi A.D.) v roli obětí útoků motivovaných rasovou nesnášenlivostí a homofobií. Známé osobnosti pro Moyzes fotografovali Michal Šajmír, Dana Kolářová a Jarka Šnajberk. 

Podoby zranění, které na sobě mají protagonisté projektu, se opírají o případy násilí spáchaného v důsledku pravicového extremismu. Konkrétní forma jizev a propojení fotografií s texty však nerekonstruuje jednotlivé případy doslovně, ale symbolicky pracuje s reálnými fakty.

TOMIO OKAMURA
H.S.L. Brněnský policista D. P. ubil během zákroku hlídky proti narušování sousedskému soužití Vietnamce H.S.L. Cizinec, vážící 45 kilogramů, utržil několik ran pěstí. Výsledkem byla zlomená žebra a natržená slezina. Následně byl umístěn do policejní cely. Tam se jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že na druhý den ráno mu musela být přivolána sanitka. H. S. L. byl převezen do nemocnice, kde zemřel. Útočníkovi hrozí za útok 15 let. S ním jsou stíháni za zneužití pravomoci veřejného činitele i další dva policisti, kteří útoku přihlíželi a proti kolegovi nezakročili. Hrozí jim šest měsíců až tři roky vězení.

Foto: Dana Kolářová

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Žádné další články.

Další článek

Nejnovější článek.