Zdroj: Reflex

Tuto fotku a celou řadu dalších uveřejnil časopis Reflex ve svém posledním čísle. A k tomu i obsáhlou reportáž.

Nejedná se o digitálně vylepšené snímky z koncentračních táborů z druhé světové války. Jsou to snímky z kubánské psychiatrické léčebny z nedávné doby. A já se ptám: kde je rozdíl?

Nacisti při svých výsleších člověka nutili vypovědět pravdu. Tedy to, co věděl. Komunisti naopak při svých výsleších nutili člověka vypovědět to, co chtěli sami slyšet. Metody byly velice podobné, účel jiný.

Nacisti měli továrny na smrt. Z rasových důvodů likvidovali své odpůrce. Komunisti je likvidovali z důvodů ideologických. A srovnání počtu obětí Stalinových gulagů a nacistických koncentráků vyjde nastejno. A pokud někdo namítne, že Stalin má na svědomí „jen“ deset milionů, zatímco Hitler třicet, tak já namítnu, že tragédií je už jen jeden jediný zbytečně zabitý.

Pohnutky ke svému konání mají obě ideologie různé. Při pohledu na tu fotku je ale vidět, že důsledek pro člověka je stejný.

Autor: Tomáš Flaška

3 Komentářů

 1. Gvurele
  28.11.2010 – 21 Kislev 5771 v 10:22 — Odpovědět

  Svět je jen o lidech o tom, že lidi budou podlehat pořád někomu, protože nechcou být samostatní. Když moje babi posílala tajně jídlo do terezína po židovském řidiči gestapa, kterého taky musela uplatit jídlem (kde byla víra a ideologie? aspon u toho žída, pud sebezáchovy?). Když rusáci osvobodily jih, kapitán řekl babi: marfo Marfovno nikagdá kolchoz, nikagda Stalin a věděl proč, a zase paradox. Lidi furt hledaj, že bude něco lepšího, ale mám pocit, že se řítíme jen do záhuby a stále rychleji…..
  omluva sem to nepatří, ale vzpomněla jsem si na to, že “každá mince má dvě strany”

  0
  0
 2. Vlastík
  28.11.2010 – 21 Kislev 5771 v 10:57 — Odpovědět

  Je to smutné, že se stále neumíme poučit z chyb našich předků a často ani z těch svých.

  0
  0
 3. Janacz
  19.1.2011 – 14 Shevat 5771 v 11:57 — Odpovědět

  Společný jmenovatel- totalita.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Časová transpozice dějů a její interpretace

Další článek

Dnes je první adventní neděle, čas zapálit první svíci na věnci