Přestože úřady žádají, aby židovská komunita Chabad Marseilles z bezpečnostních důvodů zrušila svůj každoroční veřejný obřad zapalování chanukových svící, komunitní vůdci tento návrh odmítají.

Ani po středečním antisemitském útoku, při kterém byl pobodán místní rabín, se Chabad Marseilles nechce vzdát svých zvyklostí. Podle emisara Emanuela Taubenblatta se vedení židovské komunity v pondělí setká se zástupci policie a s radními, aby záležitost projednalo. Taubenblatt si je nicméně jist, že obřad se uskuteční. Dodává, že i v Osvětimi židé riskovali své životy, aby organizovali tyto oslavy. „Máme svěsit hlavy? Ne, uděláme to jako každý rok. Světlo je symbol vítězství,“ řekl médiu The Jerusalem Post. Vloni se ceremonie v centru města zúčastnilo asi 1.500 členů marseilleské židovské komunity. Tato událost se koná vždy pod dohledem policie.

Hovoří-li o středečním útoku na rabína, popisuje ho Taubenblatt jako „vzácný incident.“ Říká, že atmosféra ve městě je jindy klidná. I s přihlédnutím k tomu, že o pouhých několik týdnů dříve byl pravicovým extremistou zraněn jiný rabín, jsou „věci většinou v pořádku. Nosím černý klobouk a vousy (oblečení typické pro ultraortodoxní židy) a celou dobu chodím různými čtvrtěmi v městě a nesetkávám se s žádnými problémy,“ tvrdí.

Yossi Bitoun, další emisar Chabadu a ředitel komunitní školy v Marseilles, s tím souhlasí. Útokem na rabína byl šokován, ale vztahy mezi Araby a židy v okolí jsou celkem dobré. Podle Bitouna útok neukazuje na nějaký hlubší problém ve společnosti.

„Myslím, že ty dva útoky byly ojedinělé incidenty a nepůjde o pravidelný výskyt.“ Připouští, že v židovské komunitě v Marseilles nyní vládne strach, ale podle Bitouna je způsoben velkými teroristickými útoky v Paříži z minulého týdne.

Bitoun, který pochází z Lyonu, žije v Marseilles už dvacet let. Žádného příznivce Islámského státu tu prý nikdy nepotkal; vztahy mezi jednotlivými komunitami menšin ve městě považuje za velmi dobré, ať už jde o Araby, Italy, Španěly nebo Židy. „Marseille je mnohem klidnější než Paříž a není tu tolik strachu, protože místní Arabové nejsou extremisté,“ tvrdí.

V tom s ním souhlasí i viceprezident nevládní organizace Coexister Ilan Scialom. Ten popisuje Marseilles jako domov muslimských a židovských uprchlíků, kteří se sem uchýlili ve 20. století.

„Mezi židovskou a muslimskou komunitou tu byly velmi dobré vztahy po dlouhá léta,“ říká a dodává, že přátelské kontakty udržovali i náboženští vůdci obou komunit.  „Nemají na vybranou, musí žít spolu,“ připomíná. Středeční útočníci se podle něj inspirovali pařížskými útoky a palestinskou „nožovou intifádou“ posledních měsíců v Izraeli. Měli na sobě trička s nápisem Islámský stát, ale podle metody, jakou použili, se zdá, že se inspirovali televizí nebo sociálními médii.

Samah, marseillská muslimka a ředitelka oddělení dialogu ve společnosti Coexister říká, že „Marseille není to, co vidíte v médiích. Ve zprávách vždycky ukazují, jak násilné a nebezpečné je to město, ale ve skutečnosti to tu tak nevypadá. Za normálních okolností tu žádné napětí mezi komunitami nevládne.“ Podle Samah je teď ve společnosti více strachu po pařížských atentátech, ale Samah je přesvědčena, že časem se situace zase zlepší: „Když jste muslim, po takových útocích se na vás lidé dívají jinak. Myslí si, že všichni muslimové jsou teroristi a vy jim musíte vysvětlovat, že islám není o zabíjení nevinných.“ Ilan Scialom k tomu dodává, že tento týden došlo k také k útoku na muslimskou dívku. Agresor se odvolával na pařížské atentáty.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Protimuslimská demonstrace se zvrhla v antisemitismus

Další článek

Fašisté(?) versus Demokraté (?)