V Izraeli působí organizace ALEH, která boří zažité představy o péči o handicapované. Moderní metody léčby aplikuje ve čtyřech centrech, včetně svého hlavního komplexu v Negevské poušti.

Organizaci ALEH založil izraelský hrdina, válečný veterán a generál Doron Almog. Během své působivé vojenské kariéry bojoval v opotřebovací a jomkipurské válce a zúčastnil se záchranné operace v ugandském Entebbe, odkud izraelské speciální jednotky zachránily rukojmí letu společnosti Air France držené palestinskými a německými teroristy. Almog byl tehdy prvním výsadkářem, který vstoupil na ranvej v Entebbe. Později bojoval rovněž v první libanonské válce a v polovině 80. let velel elitní jednotce izraelského letectva Sajeret Šaldag. V letech 2000-2003 stál v čele jižního velitelství izraelské armády. Jak sám uvádí, svoji největší bitvu však nevedl na bitevním poli. Almogovi se totiž v 80. letech narodil těžce autistický syn Eran. V rámci úsilí o zajištění lepšího životního standardu nejenom pro svého syna proto v roce 2003 založil zařízení pro péči o pacienty s mentálním a fyzickým postižením Aleh Negev, nacházející se v severozápadní části Negevské pouště.

Projekt schválila izraelská vláda a položení základního kamene centra v Negevu se v červnu 2003 zúčastnil tehdejší premiér Ariel Šaron. Jeho realizaci, která stála asi 42 milionů dolarů, zaplatili dárci z celého světa. Všechna čtyři centra jsou zaměřena na péči o lidi s vrozeným handicapem a na rekonvalescenci osob po úrazu nebo cévní mozkové příhodě. O pacienty se zde nejenom starají, ale rovněž je zapojují do většinové populace. Trvale zde žije 700 pacientů a nadto centra zajišťují dohled a poradenství nad dalšími 26 tisíci pacienty, kteří sem přichází podstupovat terapii. Moderní péče zde využívá hudbu, cvičení, hydroterapii, ale rovněž terapii se zvířaty (zooterapii) – například hipoterapii nebo canisterapii. O pacienty se zde starají jak profesionálové, tak dobrovolníci z celého světa. Dobrovolníkem se přitom můžete stát i Vy.

Doron Almog obdržel v roce 2016 za celoživotní přínos izraelské společnosti Izraelskou cenu. Jde o nejvyšší izraelské ocenění, které je každoročně udíleno u příležitosti Dne nezávislosti za přítomnosti prezidenta, premiéra, předsedy Knesetu a předsedy Nejvyššího soudu. Výstavbu a provoz center podporuje Židovský národní fond (KKL-JNF) a dárci z Izraele a celého světa. Pokud byste chtěli tento projekt podpořit, můžete tak učinit na internetových stránkách Židovského národního fondu.

Koncem ledna 2017 informovala o centrech organizace ALEH Česká televize ve své hlavní zpravodajské relaci Události. Reportáž si můžete pustit zde.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Úskalí názorového fetišismu

Další článek

Z texaské synagogy se stala mešita