Zdroj: zpravy.idnes.cz

Šéf televize, která měla v očích Američanů vylepšit svět muslimů, půjde před soud za vraždu své manželky.

Ta ho údajně zneužívala. Tak neváhal a přímo ve studiu jí uťal hlavu. Bylo to „náhodou“ jen pár dnů poté, co jeho manželka podala žádost o rozvod. Jak se někteří pravověrní muslimové staví k ženám a například cizoložství víme. To pro nás není nic nového. Na tomto případu ale přeci jen něco nového je. Ten člověk svou manželku popravil a bere to jako naprosto samozřejmou věc. Jeho víra mu k tomu dává právo, nevidí na tom nic špatného a jenom se teď bude divit, že ho za to v nějaké bezvěrecké zemi postaví před soud. Vůbec nechápe, že udělal něco špatného. Ano, tak může uvažovat náboženství zvané islám. Uslyšíme zase, že ne všichni jsou tací a podobné omluvné nesmysly. Ale žádná významná islámská autorita tento čin neodsoudí.

Těžko by něco podobného udělal křesťanský věřící. A kdyby přeci, tak samotná křesťanská komunita ho odsoudí a kdyby to bylo potřeba, tak i nejvyšší autority církve, jako třeba papež, by podobný skutek rozhodně odmítly. To je právě ten rozdíl mezi křesťanstvím a islámem. A našlo by se těch rozdílů samozřejmě víc.

Pro další nemusíme chodit daleko. Agentura Reuters nedávno zveřejnila, že 84% Egypťanů věří, že odpadlictví od Islámu by se mělo trestat smrtí. 82% dále věří, že cizoložství by se mělo trestat ukamenováním. Pokud Egypt dospěje ke svobodným volbám, jak se všichni těšíme, kdo myslíte, že tam tedy vyhraje?

Ale ani to není důvod, proč Egypťanům svobodné volby upírat. Chtějí-li mít takovouto politiku, náboženství a státní zřízení, musí to být jejich svobodná vůle. I když to určitě nepřinese nic dobrého pro svět a už vůbec ne pro Izrael. Ale to není důvod, abychom se vzdávali našich hodnot, k nimž patří i demokracie. Tady platí to omšelé: nebudeme jako oni.

Ale rozhodně máme právo lidi, kteří naše hodnoty neuznávají, v naší komunitě nevítat, ba přímo je vyhošťovat. Koncept soužití selhává. Tento příklad ukazuje, že ti lidé neodcházejí ze své země za novým životem. Oni odcházejí, aby svůj starý život vnutili své nové zemi.

Se svolením autora převzato z jeho osobního blogu.

Autor: Tomáš Flaška

18 Komentářů

 1. Soňa D. (Amamri)
  10.2.2011 – 6 Adar A 5771 v 17:20 — Odpovědět

  Tome,
  mám Tě moc ráda,ale Tvůj článek je hrozný blábol. Kdo z Evropy ví něco o politice v Egyptě? Dokážete vůbec objektivně posoudit, co se tam děje? Vím, že máš ráda islám jako téma, ale troufám si říct, že o něm nic nevíš.

  0
  0
 2. Jiří Blažek
  10.2.2011 – 6 Adar A 5771 v 17:32 — Odpovědět

  Paní Diartová, můžete prosím uvést, co konkrétně je na tomto článku blábol? A co víte o politice v Egyptě vy? A dokážete vy objektivně posoudit to, co se tam děje? A máte pro vaše paušalizování typu “žádný Čech nezná islám” nebo “Kdo z Evropy ví něco o politice v Egyptě” důkazy? A víte vlastně něco o islámu vy? Mě jste zatím svými články příliš nepřesvědčila.

  0
  0
 3. Týna
  10.2.2011 – 6 Adar A 5771 v 17:47 — Odpovědět

  To je zajímavé, že vždycky, když někdo, kdo pochází z “muslimské” země anebo má muslimské jméno, něco provede, hned se hází vina na Islám. Zaprvé, v Islámském právu se člověk nemůže jen tak rozhodnout někoho zabít. To může rozhodnout jen soud. Pokud existuje jakákoliv pochyba, zda je člověk vinen, trest se nesmí vykonat, protože “je lepší chybně odpustit, než se dopustit justičního omylu”(Mohamed). Takže tento člověk je i podle Islámu vrah, který by rozhodně měl stanout před soudem. S tím odpadlictvím je to také nesmysl, Islám nesmí být nikomu nucen. Odpadlík se zabije jen v případě války, kdy se přidá k nepříteli a vyzradí mu informace. U nás v komunitě také byla jedna muslimka, která se potom vrátila ke křesťanství, ale i tak do mešity chodila a přátelila se s muslimkami. Nikdo jí neodsuzoval, natož aby jí vyhrožoval smrtí. Studuju Šaríja a žiju v arabských zemích už 4 roky a hlavní problém vidím v neznalosti muslimů o svém náboženství, čehož využívají fanatici, asi se nemusím rozepisovat. Vztah k židům a Izraeli je další věc, kde je v arabských zemích rozšířeno spousta nesmyslů, např. že se židovské náboženství neliší od starořeckého, nebo že židé chodí v černém z nenávisti k okolnímu nežidovskému světu, nebo že jejich náboženství je natolik tajné, že oni sami neví, co vlastně dělají….tohle jen je pár věcí. Myslím si ale, že kdyby se uspořádala soutěž blízkovýchodních zemí v tom, která nejvíce dodržuje islámské hodnoty (jak by to být mělo, ale bohužel není), asi by vyhrál právě Izrael, i když je tady jedinou nemuslimskou zemí.(Jednou jsem na toto téma napsala článek).
  Je nesmysl spojovat tuto událost s Islámem. Když tehdy jeptišky v klášteře v Řecku ukřižovali svou kolegyni, to je v křesťanství v pořádku? Na druhou stranu se protiislámským náladám nedivím, co říct, je mi jasné, že náš úkol je snažit se změnit situaci v naší komunitě (tj, bojovat za práva žen, proti fanatizmu, terorismu, nenávisti atd.), spíše než křičet “Ale Islám takový není”. Snad se to podaří, i kdyby aspoň málo, tak to stojí zato. Zdravím.

  0
  0
 4. Soňa D. (Amamri)
  10.2.2011 – 6 Adar A 5771 v 17:52 — Odpovědět

  Já nechci nikoho přesvědčovat. Egypt se nachází v situaci, v jaké bylo Československo před 20lety, tzn. v totalitě. Je jen otázkou času, kdy se zvrhne v revoluci. Evropa by chtěla pořád někomu nutit svoje koncepty a názory ponechme na Egyptě ať si svoje problémy vyřeší. Je zde několik politických stran, které by – dle slov egyptské inteligence – měli smysluplný koncept “Nového Egypta”.
  Islám není o sekání hlav a kamenování. Pokud světová média píšou o českém národu jako o národu zlodějů a alkoholiků, mají podle Vás pravdu? Můžeme dle jedinců soudit 1,5 miliardy muslimů? A co takhle muslimové v Rusku?

  0
  0
 5. Tomáš Flaška
  10.2.2011 – 6 Adar A 5771 v 18:42 — Odpovědět

  Pro Týnu.
  Děkuji za tento příspěvek. Konečně zazněl i rozumný hlas, a ne nějaký, který pouze nekriticky islám obhajuje. Samozřejmě, že ukřižování jeptišky není v pořádku a každý křesťan to na požádání rád odsoudí. Tady právě ten rozdíl k islámu vidím. Ne každý vyznavač islámu odsoudí ukamenování nevěrné ženy.
  Budu rád, když vyznavači islámu, včetně nejvyšších autorit, odsoudí tyto skutky vůči ženám, odsoudí atentátníky a odsoudí fatvy, místo toho, aby je sami vyhlašovali. Pak budiž islám pochválen a bude jen dalším z náboženství, které lidem neubližuje, nikomu se nevnucuje a obohatí kulturu celého lidstva.

  0
  0
 6. Jiří Blažek
  10.2.2011 – 6 Adar A 5771 v 19:23 — Odpovědět

  Týna: Mohu se jen zeptat kde lze najít ten váš článek? Ostatně třeba autentickou zprávu o tom, jak je vnímán Izrael a židé v arabských/muslimských zemích bych si přečetl rád. Existují samozřejmě zdroje jako MEMRI aj., které monitorují média v islámských zemích, ale čím více informací, tím lépe. Díky.

  Soňa Diartová: Sice nechcete přesvědčovat, ale přesvědčujete… Zatím jste nezodpověděla jedinou otázku, naopak opět paušalizujete. Např. která světová média? CNN?

  0
  0
 7. Hana Mayer
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 09:50 — Odpovědět

  Děkuji za výborný článek a fundovaný komentář Týny. Také bych si ráda její článek přečetla.

  0
  0
 8. Soňa D. (Amamri)
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 10:17 — Odpovědět

  Vážený pane Blažku, víte dobře jakou mají Češi pověst v cizině. Vlastním cestovního průvodce z Německa o ČR, kde se píše o našich špinavých záchodech, o alhoholismu v naší zemi a dostupné prostituci. Pokud se budete dívat na televizi v UK, pořadů o ČR a našich obyvatel, tak uvidíte dost. Přesto denně navštěvuje naši zemi desítky turistů a nemyslí si, že jsme špatný národ. Vy házíte všechny muslimy do jednoho pytle a já se Vám na příkladu Čechů snažím vysvětlit, že všichni nejsou stejní.

  0
  0
 9. Jiří Blažek
  11.2.2011 – 7 Adar A 5771 v 10:34 — Odpovědět

  Paní Diartová, uveďte laskavě, kde či jak “všechny muslimy házím do jednoho pytle”. Pokud neuvedete, pak do konce tohoto týdne zde očekávám vaší omluvu za vaše nepravdivé a falešné tvrzení o mé osobě.

  0
  0
 10. Petr
  14.2.2011 – 10 Adar A 5771 v 16:38 — Odpovědět

  Vřele doporučuji agregátor zpráv o islámu.
  http://europenews.dk/

  Pěkný den :-)
  Petr, Praha

  0
  0
 11. Jiří Blažek
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 08:55 — Odpovědět

  Tak je vidět, že omluvy za pomluvu se na tzv. “košer portálu” člověk vskutku nedočká :))

  Pane Fábry, nechcete si jako šéfredaktor své “redaktory” trochu umravnit? Díky.

  0
  0
 12. Soňa D. (Amamri)
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 09:07 — Odpovědět

  Vážený pane Blažku,
  pokud se cítíte mými řádky frustrovaný, potom to není můj problém. Jedná se o diskuzi a každý má právo projevit svůj názor. Pokud se mnou nesouhlasíte, respektuji to. Omlouvat se Vám nebudu, není za co. Jestli jsem urazila Vaše ego, co na to říct? Nejsme ovce, abychom se nechaly táhnout.

  0
  0
 13. Jiří Blažek
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 09:55 — Odpovědět

  Paní Diartová, diskuse neznamená tvrdit o někom něco, co není pravda. Neurazila jste ani moje ego, ani jste nezpůsobila frustraci – jenom jste napsala lež – totiž, že všechny muslimy házím do jednoho pytle. Pokud nemáte ani tolik slušnosti, že se za lež nedokážete omluvit, nelze to řešit jinak, než přes “šéfredaktora” webu.

  0
  0
 14. 16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 10:47 — Odpovědět

  Vážený pane Blažku,

  všechny články schvaluji, nicméně diskuse jsou zcela v kompetenci diskutujících.

  “Příspěvky v diskusích vyjadřují názory čtenářů, nemusí být v souladu s postojem provozovatele a není možno je považovat za názory provozovatele.”

  https://www.shekel.cz/footer/pravni-informace

  David Fábry

  0
  0
 15. Soňa D. (Amamri)
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 11:16 — Odpovědět

  Vážený pane Blažku,
  pod tímto článkem jsem čtenář a diskutér, nechápu tedy, co je problém. Pokud použiji Vaše jméno v některém mém článku, potom budete mít plné právo požadovat moji omluvu.

  0
  0
 16. Jiří Blažek
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 11:27 — Odpovědět

  Já přece nechci, abyste zasahoval do diskusí jako arbitr nebo zaujímal postoj k jejich obsahu, ani abyste za to přebíral odpovědnost, ale pouze jestli byste si své redaktory jako šéfredaktor neumravnil, např. vysvětlil jim, že by si neměli vymýšlet a lhát – ani v článcích, ani v diskusích – když už se k tomu třeba neumí postavit čelem oni sami. Chápu, že s tím, co by v diskusi napsal nějaký anonym, se moc dělat nedá (max. komentář neschválit), ale s tím, co píší stálí redaktoři, ano. Je to koneckonců i ve vašem zájmu, když už tedy chcete nazývat ten portál “košer”.

  0
  0
 17. 16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 11:30 — Odpovědět

  Vyjádřil jsem se na Vám do e-mailu.

  0
  0
 18. Jiří Blažek
  16.2.2011 – 12 Adar A 5771 v 11:31 — Odpovědět

  Paní Diartová, být čtenářem nebo diskutujícím člověka ale nedává nikomu právo vymýšlet si a lhát. I když možná tady ano.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Meno nie je len tak (Znesamozrejmovanie II.)

Další článek

Eisen se učí česky a Obama prý sleduje jeho blog