Zdroj: rozhlas.cz

Norman Eisen, nový americký velvyslanec, který v lednu nastoupil do funkce, se začal učit česky.

V českém jazyce také dnes pronesl menší část svého prvního veřejného projevu v Praze. Ten se uskutečnil na konferenci konané u příležitosti 100. výročí narození někdejšího prezidenta USA Ronalda Reagana. Eisen také řekl, že se současným americkým prezidentem Barackem Obamou jsou přáteli. Obama prý sleduje jeho první kroky v České republice.

Eisen také uvedl, že Obama čte jeho blog, který založil po svém příjezdu do Prahy. Prý mu to Obama řekl na nedávné schůzce ve Washingtonu.

“Čechům posílá moc pozdravů. Důkazem prezidentova zájmu a respektu pro Českou republiku je to, že ji už dvakrát navštívil. Jsem rád, že ho můžu právě já reprezentovat v této zemi,” uvedl Eisen ke schůzce s americkým prezidentem.

Než Eisen nastoupil na pozici velvyslance v Česku, pracoval jako Obamův blízký spolupracovník. Radil mu v oblasti etiky. To, že Obama vyslal do Česka právě jeho, vnímá Eisen jako důkaz důležitosti, kterou Obama česko-americkým vztahům přikládá. Pozice velvyslance USA však byla předtím dva roky prázdná, což v Praze vyvolávalo podiv. Eisen se také zpozdil kvůli problémům při schvalování jeho kandidatury.

Eisen, který letos oslavil padesáté narozeniny, pochází z Los Anlgeles. Oba jeho rodiče jsou židovského původu a přežili holokaust. Matka je původem ze Slovenska a prošla koncentračním táborem v Osvětimi. Otec pocházel z Polska. V mládí prý matka Normanovi často vyprávěla o Praze. Učila se česky i slovensky. Zpívala mi české ukolébavky. Slyšel jsem, že je také zpívala mé dceři. Říkala, že jsem je po ní opakoval. Některá moje první slova byla v češtině,” uvedl už dříve.

Blog chvíli veld i Eisenův předchůdce Richard Graber. Eisen chce tímto blogem přiblížit svoji práci velvyslance.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Stětí hlavy v islámské televizi, aspoň víme na čem jsme

Další článek

Ty jsi mým jediným Pánem…