V neděli se opět po roce otevřou mnohé židovské hřbitovy a synagogy po celé republice. Letošní Den židovských památek připadá tradičně na druhou neděli tohoto měsíce, tedy na 11. srpna. A je příjemnou náhodou, že právě letošní ročník připadá na svátek Tiš´a be-av. Jeden z nejsmutnějších dní židovských dějin. Den, kdy byl Římany zničen Druhý chrám. Tento svátek s desítkami památek, které se zničit nepodařilo a které si svůj půvab a vážnost dochovaly až do dnešních dnů, dělá ze Dne židovských památek malou oslavu naděje.

 

Silná židovská komunita, která byla v Československu zastoupena ještě před druhou světovou válkou, je už dávno minulostí. Co nezničili svou nenávistnou ideologií nacisté, to se podařilo komunistickému režimu. Buď v pokračování nesnášenlivosti, nebo vlivem lhostejnosti ke všemu, co se s vírou jakkoli spojovalo nebo mělo historickou hodnotu. Tyto dvě vlny režimů udělaly nejen z židovských památek na našem území smutné trosky. Po mnoha letech stále nekončících revitalizačních projektů se mnohé z nich podařilo jako zázrakem zachránit, jiné budou v lepším případě známé už jen z fotografií. Mnohé z nich do dnešních dnů přežily i díky projektu revitalizace židovských památek Deset hvězd.

Příloha 1 (2)

Do dnešní doby se podařilo dochovat 200 synagog a 370 židovských hřbitovů. Zpravidla je jejich vlastníkem některá ze židovských obcí, města nebo soukromí majitelé. Den židovských památek mnohé z nich otevře veřejnosti. Zájemci se můžou podívat na místa, která jsou veřejnosti nedostupná nebo která právě prochází rekonstrukcí. Už třetí ročník láká na téměř 50 pamětihodností. Rozmístěny jsou po celé republice. Tato místa budou zdarma přístupná od 10 do 17 hodin. Podrobný seznam i s popisem můžete najít mimo jiné například zde:

Zároveň si můžete pro ulehčení vašeho putování stáhnout přehlednou aplikaci, která vám bude příjemným průvodcem se spoustou poutavých informací.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Anti antisemitismus

Další článek

420PEOPLE zatančí o historii lidstva