Zdroj: Shekel

Za posledních málo týdnů tu máme pár událostí které v oblasti rasismu hýbou celou společností.

Začalo to výtkou Evropského komisaře (či kdo z Evropských pohlavárů tu byl), že jsme rasistická společnost, pokračovalo to pochodem DSSS v Novém Bydžově a končilo to dvěma rozsudky soudů vyšší instance minulý týden.

Pokud bych přijal za fakt, že jsme skutečně rasistická společnost, tak se musím zeptat, proč většinové bílé společnosti nevadí Vietnamci, Ukrajinci, Černoši, ale ani Židi? Ale hodně lidí má problémy jen a jen s Romy. Odpověď je nasnadě. Není to o rasismu, ale je to o životním stylu. O postoji k práci a zákonům. Prostě ty ostatní minority akceptují tyto základní principy, jenom ta jedna ve velkém ne. A nechtěl bych aby to znělo, že všichni Vietnamci pracují, zatímco ani jeden z Romů ne. Je to o procentech. Stejně tak se najde skupina lidí „bílých“ kterým bude vadit každý z „nebílých“, už ze zásady, a to je samozřejmě rasista.

V tomto smyslu je antipochod v Novém Bydžově v pořádku. Postavit se té skupině lidí, která má právě ty rasistické jednoduché názory. Ale když se řekne A, musí se říci i B. Antipochod byl jen hašením důsledku, nikoliv řešením příčiny. Když vše utichlo, davy se rozešly, zašel někdo z účastníků antipochodu za některou z těch několika málo romských rodin a zkusil s nimi dát řeč o tom, jak se má žít, že porušovat zákony a věčně dělat přestupky není správné? Pokusil se jim někdo vysvětlit, že žít jen ze sociálních dávek bez snahy to změnit taky není správné? Prostě zkusil někdo řešit tu příčinu, aby již v budoucnu nedocházelo k tomu důsledku? Obávám se, že ne.

A pak tu máme dva rozsudky soudů z minulého týdne. Pachatelé žhářského útoku ve Vítkově dostali v podstatě potvrzené své exemplární tresty ve výši 20 až 22 let. A ve stejném době proběhla jiná kauza, o které se již tolik nepsalo. 12ti letý Patrik byl dvěmi Romskými výrostky odtažen do lesa, tam byl mučen, nucen pít jejich sperma, kopán a bit a to za pokřiku, že se jim tu bílí svině v teritoriu roztahovat nebudou a že bude zabit. Celou NĚKOLIKAHODINOVOU anabázi přežil jen náhodou, když se v mrazu doplazil k železniční stanici odkud výpravčí zavolal pomoc. Odborníci konstatovali, že byl od smrti jen několik desítek minut.

Soud první instance prvního z pachatelů osvobodil, protože v době spáchání skutku byl nezletilý a druhému uložil 10 let, protože v době spáchání skutku byl mladší 18ti let a více dostat nemohl. Proti rozsudku se odvolala státní zástupkyně(!) a žádala překvalifikování z pokusu vraždy na těžké ublížení na zdraví(!!!). Soud jí vyhověl a romskému mladíkovi snížil trest na polovinu, tedy 5 let.

Dva případy více než podobné, rozsudky více než odlišné. Problém ale je, že právě takovéto věci vzbudí i u mnoha slušných lidí velkou averzi proti Romům. Mají dojem, že jsou privilegovaní nejen na sociálních dávkách, ale i v postavení vůči zákonu. V Novém Bydžově docházelo k pravidelnému páchání přestupků a viníci uložené pokuty nikdy neplatili. A nejen tam. A nikdo s tím nic nezmohl. A tady už člověk nabývá dojmu, že být Rom znamená nejen být pozitivně diskriminován, ale i mít větší shovívavost před zákonem. To je ten první důsledek těchto soudních případů.

Ten druhý může být ještě horší. Nějaký inteligenčně jednodušší Rom (a takoví lidé jsou v každé národní minoritě i majoritě) si to může vysvětlit tak, že jemu jako Romovi hrozí nižší tresty a dá se do práce. Už ne jen pouštění hlasité hudby v noci a rušení sousedů, ale začne třeba jejich okrádáváním a dokud nebude chycen a potrestán, může jít i dál. On se přeci nedopouští rasově motivováného pokusu o vraždu, ale jen a pouze těžkého ublížení na zdraví bez rasového motivu, jak to bylo v případě Patrika.

Toto jsou právě věci, které u většinové společnosti budí ten „rasismus“. Dokážeme si představit, že kdyby Patrikovi totéž udělali Vietnamci, že by od soudu vyšší instance odešli s nižším trestem? Ale dokážeme si představit, kdyby nějaký skin mlátil dětského Roma, nutil ho pít své sperma a přitom křičel „Ty svině cikánská se nám v teritoriu roztahovat nebudeš a já tě zabiju“, že by od soudu odešel s trestní klasifikací jako v případě Patrika?

Pokud tu bude stále takto přistupováno k právu, tedy u jedněch se shovívavostí a u druhých s exemplární tvrdostí, tak se tomu nárůstu averze většiny obyvatel vůči jedné skupině nedivme. A až zase někomu rupnou nervy a vezme do ruky samopal jak se to stalo v Bratislavě, tak už bude pozdě se ptát na to, proč k tomu došlo.

Autor: Tomáš Flaška

Přečtěte si také do autora: Sazka – to už je konečná

3 Komentářů

 1. Ales Malina
  21.3.2011 – 15 Adar B 5771 v 21:01 — Odpovědět

  Naprosto souhlasim,a bude hur.
  Jestli my nejsme nahodou u toho …
  To si nas ani nemohou vazit, jsme jim jen pro smich.

  0
  0
 2. Karel79
  22.3.2011 – 16 Adar B 5771 v 10:08 — Odpovědět

  Nejhorší je pocit bezmoci. Můžeme diskutovat, oprávněně poukazovat na chybné kroky různých státních institucí ( včetně soudů), ale není nám to nic platné. Příští podobná událost bude opět podobně vyřešena. A odpovědnost státních úředníků a soudců veškerá žádná.
  Jak dlouho bude trvat, než se skutečně zformují bojůvky a začnou brát spravedlnost do vlastních rukou ?

  0
  0
 3. Ales Malina
  23.3.2011 – 17 Adar B 5771 v 19:36 — Odpovědět

  Domnivam se,ze dlouho ne. Ono se nam to radikalizuje v cele Evrope.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Otázky při sčítání reflektují vývoj společnosti

Další článek

Internetové jaro 2011…