
Rétorika energetického experta německých zelených Hanse-Josefa Fella jakoby nás vrhla několik desetiletí zpět.
Doporučuji si přečíst rozhovor s ním pro Hospodářské noviny – zde. Samozřejmě, že zde obhajuje všechny možné aspekty alternativních zdrojů o kterých tvrdí, že v Německu vše vyřeší. Technické otázky a vysvětlování jeho omylů nechám stranou. To je čistě německý problém a pokud si chtějí obrazně natlouct ústa, je to zase čistě německý problém. Zajímavé jsou pasáže, kdy mluví o jaderné energetice u nás.
Uvedl: „Vím o záměru ČEZ dostavět jaderné reaktory a exportovat elektřinu do Německa. Tam ji ale nikdo nebude chtít.“. On to myslel zle, prostě my Vaši jadernou elektřinu kupovat nebudeme (ale budou a rádi, dodávám já). Ale kdyby tomu tak opravdu bylo, já bych jen zajásal. Momentálně vyvážíme standardně cca 2000 MW elektřiny do zahraničí. Především do nejaderného Rakouska. Je to celá produkce Temelína. Nemám nic proti mezinárodním obchodům s elektřinou, kdy v rámci dorovnání špičkových spotřeb teče elektřina přes hranici jednou tím a podruhé oním směrem. Těch 2000 MW je ale v základním zatížení, tedy teče to pořád jedním směrem od nás pryč a jen to nahrazuje zdroje v sousedních zemích, které tam dlouhodobě chybějí.
A teď si představme, že by se Rakušané opravdu zbláznili a rozhodli se doma svítit svíčkami. Nebo by si spíše postavili vlastní elektrárny a těch 2000 MW by nechtěli. A pojďme ještě dál, Temelín by se dostavěl a nikdo, tedy ani Němci, by naši elektřinu nepotřeboval a nechtěl. Vzhledem k tomu, že výroba elektřiny z jaderných elektráren je levnější než z elektráren uhelných, tak bychom konečně ty uhelné mohly zavřít. A naplnil by se tak úmysl, pro který byl Temelín stavěn. A zásoby uhlí by zbyly pro budoucí generace pro chemický průmysl. A nebouraly by se vesnice na severu Čech. A nebyly by emise skleníkových plynů.
To by bylo perfektní, bohužel ale tak daleko úvahy německého zeleného „experta“ nezachází. On to vidí velmi jednoduše, že ekonomicky potrestá ty zpupné Čechy, kteří si dovolují dále provozovat a dokonce rozšiřovat jaderné elektrárny. Ostatně další část hovoru už hovoří za vše.
„Češi by si měli uvědomit, že si Němci vybrali cestu ekologie. Zároveň bychom chtěli, aby to udělali i naši sousedé. Kdyby Češi začali zelenou energii také podporovat, mohla by to být skvělá spolupráce. Ale pokud se Češi nebudou chtít vzdát jádra, Němci půjdou proti nim.“. Bohužel to už trochu připomíná rétoriku, kterou známe z třicátých let minulého století. Nechci tady rozpoutávat vášně proti Němcům. Tak to není. Němci už dávno nejsou to, co před nějakými 80ti léty. Autor tohoto výroku je sice Němec, ale to je náhoda. On je to především zanícený stoupenec alternativní energie. Jeho slovní projev ale ukazuje, jací takoví lidé jsou. Já je nazývám ekologickými teroristy.
Autor: Tomáš Flaška
14 Komentářů
je to střet slepých přírodních sil, zelení kontra technokrati, pravice kontra levice, proč nás k tomu příroda nutí se vždy ukáže až po katasrofě .
Antonín je fatalista, já rád bych věřil, že lidi občas zapojí mozek.
@ Pavel:lidi zapojujou mozek, když nevědějí kudy kam (obvykle během kataklyzmatu), jinak jedou v zaběhlém programu, domnívaje se, že ,,myslej,,
rád bych se mýlil
Antoníne, Vy jste spolehlivý pesimista. Na Vašem náhrobním kameni bude stát : Já jsem Vám to říkal !
Pavle, když vidím vládnout cifršpiony, tak jsem skeptik, jinak spíše fenomenolog
Já to tak zle nevidím, jsem spíš zvědavý na ČEZ, který cenu elektřinu zvedá podle poptávky např. i v Německu. Až odpadnou tyto zásadové, pokrytecké, zelené země, jak ČEZ zdůvodní, že cena musí být stejně zase vyšší. Ale sakra, že bych byl taky pesimista ? Tak to už brzdím.
ČEZ mimo jiné zčásti financuje důchody, voznikájet takoj vopros, dělá to dobře nebo špatně ?
ČEZ se chová podnikatelsky, ale je to taky jistě polostátní útvar, takže se tam dá dělat všelicos. Když může innvestovat někde v Bulharsku, nebo kde, může zřejmě přispět i na důchopdy. Ale normální to není.
investovat v Bulharsku je perspektivnější – hned vedle nově nastupující velmoci Turecka, než uprostřed upadající mocnosti – Německa :o)
totéž platí pro Řecko….@ Pavel
Na Řeky já jsem pes, tam bych nedal ani kačku, a na dovolenou samozřejmě taky jinam. Mně prostě vadí jejich chování, nejenom jakým způsobem si ten dluh nadělali, v podstatě prožrali.
Ale trochu jsme odbočili od tématu. Jsem docela zvědav, jak Němcům i Rakušákům odhodlání vydrží, a jestli se jim podaří přežít bez naší elektřiny. Pokud by to bylo zhruba jako teď, že čím “ekologičtější” energie, tím dražší, tak budou těžko nějak konkurence schopní. Ale mají čas, třeba zapojí ty mozky, a přijdou s prosíkem, nebo nakopnou svoje jaderky.Anebo vymyslí něco úplně jiného, kdo ví.
1.Řekové nyní nakupují ponorky u Thyssena (tuším v Německu, že )
2.Nevěřím teflonové Angele odhodlání vypnout jaderky
3.Osobně bych uvítal JE v rozumných proporcích, a to z mnoha důvodů .
Ekologická energie je ekologický kšeft, k tomu se jim levná energie u sousedů nehodí.