Zdroj: Shekel

Izrael použil sílu “nepřiměřenou hrozbě”, když během květnové demonstrace Palestinců na libanonsko-izraelském pomezí nechal střílet do davu ostrou municí.

Část viny nesou i demonstranti, kteří se chovali provokativně a násilnicky. Tvrdí to zpráva OSN, napsala dnes agentura Reuters.

Při zmíněných násilnostech 15. května zahynulo podle OSN sedm lidí, původní zprávy hovořily až o jedenácti obětech střelby. Incident se udál na takzvané modré linii, nárazníkovém území vytyčeném OSN mezi Izraelem a Libanonem.

Zprávu vypracoval úřad generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna na základě vyšetřování, které provedl kontingent Prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL).

Zpráva tvrdí, že protestující dav házením kamenů a zápalných lahví přes izraelský plot a modrou linii byl provokativním a násilným činem, který porušil rezoluci 1701 Rady bezpečnosti OSN. Ta v roce 2006 ukončila ozbrojený konflikt mezi židovským státem a libanonským radikálním hnutím Hizballáh. Izraelské ozbrojené síly se svou akcí nicméně rovněž dopustily porušení stejné rezoluce.

Dokument OSN mimo jiné vyzval libanonskou armádu a úřady, aby v oblasti zajistily pořádek a zabránily dalším incidentům v nárazníkové zóně. Izrael by se zase v budoucnu měl v podobných situacích vyvarovat ostré střelby, vojáci ji podle OSN mají využít jen v okamžiku jasné sebeobrany.

Palestinci demonstrovali na výročí vyhlášení izraelského státu v květnu 1948. Dějištěm incidentů byly mimo jiné Jeruzalém, Tel Aviv, pásmo Gazy, Izraelem okupované syrské Golanské výšiny a izraelsko-libanonská hranice.

New York 7. července (ČTK)

1 Komentář

 1. Karel79
  8.7.2011 – 6 Tammuz 5771 v 08:55 — Odpovědět

  Oba porušili jakousi rezoluci. Rozhodující je samozřejmě to, kdo uvedený incident zahájil a tím rozdmýchal vášně. Kdože ? No, samozřejmě: mírumilovní a vstřícní Palestinci, kteří nad vše jiné milují práci, v jednotném šiku budují základy státu.
  Pakliže mi někdo hází kameny do okna, mám právo se začít bránit, zejména mám-li s ním špatné zkušenosti (kupř usmrcení svého dítěte v cukrárně, kam si zašel Pelstinec opásaný výkušninou zrovna v době, kdy tam mlsalo zmrzlinu.)

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zelená naivita nebo ekologický teror?

Další článek

Letecké společnosti odmítly přepravit do Izraele 200 pasažérů