Zdroj: Archiv

Letecké společnosti zatím na základě izraelského varování odmítly přepravit do Izraele asi 200 údajných propalestinských aktivistů.

Agentuře AFP to dnes řekla mluvčí izraelské imigrační služby. Sdělila, že Izrael rozeslal leteckým společnostem seznam 342 lidí, jejichž přílet považuje za nežádoucí. Na Ben Gurionově letiště v Tel Avivu je připraveno k případnému zásahu proti nim asi 500 policistů a pohraničníků, ale zatím nebyl hlášen žádný incident.

Propalestinští aktivisté se v počtu několika set rozhodli pokusit se dostat do Izraele letecky, když selhal pokus vypravit do blokovaného pásma Gazy lodi s humanitární pomocí. Lodím zabránily vyplout z řeckých přístavů řecké úřady. Zdůvodnily to bezpečnostními riziky. Při loňském zásahu proti první takové flotile zabilo izraelské komando devět tureckých aktivistů.

Pásmu Gazy vládne – v míře, v jaké to Izrael dovolí – palestinské hnutí Hamas, které Izraelneuznává a podniká proti němu z pásma útoky. Izrael pásmo blokuje, aby zabránil přísunu zbraní pro Hamas.

Izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu ve čtvrtek v Sofii řekl, že každý stát má elementární právo zabránit ve vstupu na své území provokatérům.

Mluvčí izraelské imigrační služby AFP řekla, že letecké společnosti byly upozorněny, že pokud někoho ze zmíněných 342 lidí do Tel Avivu přepraví, budou ho musit vzít okamžitě zpátky na své náklady.

V letu do Tel Avivu bylo už ve čtvrtek zabráněno aktivistům na pařížském letišti Roissy/Charles de Gaulle. Dnes ráno jich tam asi 50 blokovalo terminál společnosti Lufthansa, jejímž letadlem měli přes Frankfurt do Izraele letět.

Zhruba stejný počet jich dnes na skoro tři hodiny zdržel let společnosti EasyJet ze Ženevy do Tel Avivu. Když jim bylo oznámeno, že nemohou letět, blokovali příchod k bezpečnostním kontrolám. Jeden z nich řekl, že EasyJet je, “jak se zdá”, ochoten jim vrátit peníze za letenky.

Tři lidé nemohli dnes na základě izraelských instrukcí odletět do Tel Avivu společností Swiss z Bruselu.

Tel Aviv/Paříž 8. července (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

OSN: Za květnové násilnosti v Libanonu může Izrael i demonstranti

Další článek

Jak vnímá Švýcar Českou republiku?