Zdroj: novinky.cz

Petr Hampl (1969) o sobě tvrdí, že je vzděláním a myšlením sociolog a  dokonce přednáší na vysoké škole.

Management. Nejraději prý má, když se obě oblasti propojí. Výsadu rozčilovat se stavem politiky a společnosti přenechává mladším, ale pořád ho baví o takových záležitostech přemýšlet. A hlavně znovu zjišťovat, že některé staré knihy nám pomáhají rozumět politice a společnosti lépe než současní komentátoři. Je také jednou z person stojících za Agenturou Open mind.

To je naprosto v pořádku. Sebe-deklarovat se může kdokoli. Jakkoli!  Může mýt dokonce i fašistou. Pan Bátora a jemu podobní na bátoryovském ministerstvu i v bezpečnostních složkách státu, jsou toho politicky korektním dokladem. Co naděláme… Smí být – jako kdokoli z nás –  dokonce i nemoudrý (= rozuměj hloupý). Vždyť to se dá léčit!! Poznáním. Třeba i poznáváním toho, že některé staré knihy nám pomáhají rozumět politice a společnosti lépe než současní komentátoři. (Pravda přijde na to, jakými že knížkami si pan sociolog listuje!)  Určitě je to jeho svérázný překlad Bible, protože tu a tam publikuje i na portálu ChristNet, a rozhodně to budou také Protokoly sionských mudrců. Jak jinak by pan „sociolog“ mohl napsat „sociologický“ blábol zvící 15 řádků, kde to nejpodstatnější je jenom o tom, že evangelikální křesťané dělají pro podporu státu Izrael mnohem více než „židovská lobby“, protože  židovští voliči (a zejména židovští sponzoři) k oporám levice. Tak je tomu v USA i v západní Evropě. Vysvětlení je jednoduché a zcela nenáboženské. Politické názory jsou ovlivněny více třídní pozicí než náboženskou vírou. A mezi Židy je mnohem více advokátů, bankéřů a profesorů filozofie než dělníků nebo instalatérů. Patří tedy ke společenské třídě, která podporuje potraty, homosexuální manželství, práva trans-sexuálů a pedofilů, povinné kvóty pro zastoupení žen v podnicích, vyšší daně, dětské domovy, amnestie pro zločince… zkrátka všechno, co směřuje k rozbití životního stylu těch lidí, které jeden významný český katolický teolog tak laskavě nazývá „fašizujícími maloměšťáky“.

Pan Hampl mi nevadí. Takových Hamplů mezi námi bude, a určitě mezi křesťany  stejně jako i mezi židy a muslimy je  určitě řada lidí ovlivněna třídní pozicí a nikoli konfesí. (Ti, kdo hledají něco jako pánaboha,  ale tyhle marginálie – tj.  třídnost anebo konfesi pochopitelně neřeší. Ani sociologicky ne.) Pan Hampl naštěstí není příliš literárně plodný a  o své „propojené oblasti“ managementu a sociologie se „veřejně“ dělí se sobě rovnými uživateli jen zhruba jedenkrát za kvartál. Navíc odhadem 30 nepříliš srozumitelnými řádky.

Zaráží mne pouze jeden fakt, jak může ChristNet něco takového otisknout, aniž by se neobával, že se totálně diskredituje? A zvědavá logika mne  nutí přemýšlet, čím je ten web více. Jestli „Christ“ anebo „Netem“. Pokud je to jen „Net“, pohoda, potřebuje sledovanost, potřebuje „klikance“, a proto zcela asocio-logicky, ale o to více managersky uveřejní i takohýhle „shit“. Kdyby snad byl ChristNet skutečně křesťanskou aktivitou (a přesto se nad hamplovinami nezarazil)!!, pak jsme už opět u žalostného zjištění, že ve „christ-světě“ se stále ještě pohodlně skrývá nebezpečná menšina, která nedokázala opustit myšlenkové zdroje 18. století:

V lese řádí skřítkové, ale panu farářovi to, prosím neříkejte, mohl by vás předat inkvizici. Čert je rohatý, žena je hříšná nádoba a na „Lodi bláznů“ se musí plavit (pochopitelně do záhuby a pekelného děsu) jak nevěstka, lichvář, obžera a smilník, tak i žid…“

Chci věřit, že je to jen menšina. Možná jakýsi „insider“ uprostřed křesťanství. Prubířský kámen pro všechny, jimž je jasné, že něco jako „poháry židovské trpělivosti“ ani jochovsko-semínovsky „nařízená“ normální rodina neexistují. Stejně jako neexistuje jen „jedna“ pravda. Pámbu totiž rozhodně není pilulka na mindrák. Mít mindrák, je přirozené, ale stádo ho nevyléčí. Miluj ty ostatní jen tehdy,  až a jestliže se smíříš sám se sebou … (lv 19:18) učí nás ten pámbu jedním dechem s tím, že bychom neměli promlouvat křivého svědectví… A že se všichni navzájem dobře poznáme po ovocích našich skutků. A to ne proto, abychom se mohli špičkovat a vzájemně napadat, kdo je „dobrý“ a kdo „zlý“, kdo je hamplovatější, kdo pragmatik a kdo omezený. Možná takoví být máme? – Ale proto, že tohle ovoce nese svoje plody už tady, ale pořádně a jenom z jeho podstaty budeme živi i tam…

Autor: Jaroslav Achab Haidler

4 Komentářů

 1. kralik
  15.10.2011 – 17 Tishri 5772 v 21:15 — Odpovědět

  mozna mam vidiny, I tohle je mozne, ale kdyby ne, opravte dvojte zneni textu.
  jinak souhlas, nejde mi o Hampla, nic o nem nevim, spis o tu tridnost

  0
  0
 2. Zelmira
  16.10.2011 – 18 Tishri 5772 v 22:17 — Odpovědět

  mne ide aj o Hampla, aj o christnet.O Hamplovi som 1. krat zistila v sobotu a pochytil ma des.Na datum clanku som par minut civela ci nejde o kruty omyl , ci som sa nevratila casovo do minulosti a ako je mozne , ze ten clanok musel aj ktosi odsuhlasit.Ktosi, kto hlasa boziu milost, milosrdenstvo,lasku k bliznemu a realita je uplne inde.
  Pisane slovo ma este aku taku vahu a tie dristy je mozne, ze niekto tomu uveri a nenavist, uplne neopodstatnena sa bude sirit a smerovat k uplne nevinnym ludom. Ze Vam nejde o Hampla, nic o nom neviete, neznamena, ze on neexistuje a nie je nebezpecny.
  Zlo treba potlacit v zarodku, inak narastie do obludnych rozmerov

  0
  0
 3. astorc
  16.10.2011 – 18 Tishri 5772 v 23:15 — Odpovědět

  díky pane haidler

  0
  0
 4. astorc
  16.10.2011 – 18 Tishri 5772 v 23:39 — Odpovědět

  manipulaci se můžu bránit jen trvalým opakováním, přítomností, uvědomováním si souvislostí, díky

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Au, to bolí – (NÁHRDELNÍK 42)

Další článek

Dohodu o výměně vojáka Šalita schvaluje 69 procent Izraelců