Zdroj: mediafax.cz

Víc než dvě třetiny Izraelců schvalují dohodu, kterou uzavřela vláda spalestinským radikálním hnutím Hamas o vydání rukojmího Gilada Šalita.

Izrael za tohoto vojáka, který je v rukou Palestinců v pásmu Gazy pět let, propustí 1027 palestinských vězňů. O dohodě obě strany informovaly tento týden.

Dle průzkumu, provedeného pro izraelskou soukromou televizní stanici 10, souhlasí s podmínkami dohody 69 procent Izraelců. Přitom ale 62 procent občanů zároveň počítá s tím, že se v důsledku propuštění vězňů zhorší bezpečnostní situace v Izraeli.

Dnes se má za egyptského prostřednictví konat rozhodující schůzka zástupců Hamasu a Izraele o detailech výměny a o jejím datu. Prozatím se hovoří o tom, že by Šalit mohl být v Izraeli v úterý nebo ve středu. Dnes večer nebo v neděli by měl Izrael zveřejnit seznam vězňů, které hodlá propustit. Následovat bude 48hodinová lhůta, v níž mohou vznést izraelští občané námitky.

Arabský list Al-Haját s odvoláním na egyptské zdroje napsal, že Šalit nebude v rozporu s minulými zprávami předán z pásma Gazy do Egypta přes hraniční přechod Rafáh. Nebude ani přepraven do Káhiry.Izrael prý z bezpečnostních důvodů nepovolil, aby se už tam sešel s rodinou.

Podle dohody Izrael před vydáním Šalita propustí 477 vězňů, mezi nimiž bude 27 žen. Do dvou měsíců pak má být na svobodě dalších 550 Palestinců. Dle Al-Hajátu Egypt vymohl, aby i v této skupině byli lidé odsouzení za bezpečnostní, nikoli kriminální delikty. Mají to být ti, kdo mají nějaké zdravotní problémy a kdo byli zadrženi před rokem 2000. Konečné slovo při jejich výběru zůstává Izraeli.

Jeruzalém 15. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Menšiny v majoritě

Další článek

Izrael zveřejnil jména vězňů, jež vydá za rukojmího Šalita