Zdroj: martyrobertsblog.com

Izrael dnes zveřejnil jména stovek palestinských vězňů, jež propustí výměnou za rukojmího Gilada Šalita. Prezident Šimon Peres začal lidem ze seznamu udělovat milosti. Podle agentury AP by voják mohl být za vězně vyměněn v úterý.

Palestinští radikálové unesli Šalita do pásma Gazy v roce 2006. Izrael až nyní přistoupil na podmínky únosců a vydá za ně 1027 vězňů. V první fázi se má na svobodu dostat 477 osob včetně 27 žen. Zbylých 550 lidí pak bude osvobozeno do dvou měsíců.

Izraelská veřejnost má od publikace seznamu 48 hodin na vznesení odvolání k nejvyššímu soudu. V minulosti v podobných případech soud nikdy neintervenoval, aby výměnu zmařil.

Na seznamu je kromě jiných Ahlam Tamímíová, která byla zatčena jako členka ozbrojeného křídla radikálního Hamasu, ale předtím, než se k této organizaci připojila, pracovala jako reportérka místní televize. Za napomáhání sebevražedným atentátníkům byla odsouzena k 16 letům vězení.

Dalším propuštěným má být Muhammad Šaraza, který velel elitní bojové jednotce Hamasu označované jako 101. V roce 1989 tato jednotka unesla dva izraelské vojáky, kteří akci nepřežili. Šaraza byl zatčen téhož roku a odsouzen ke třem doživotním trestům a dalšímu třicetiletému vězení.

Peresův mluvčí řekl, že prezident už obdržel dokumentaci stovek vězňů, jimž musí před propuštěním udělit formálně milost.

Izrael v minulosti už několikrát vyměnil za jednotlivá rukojmí nepřiměřený počet vězňů, většinou v řádu stovek. V případě Šalita je nepoměr vůbec největší. Kritici výměny tvrdí, že to odpůrceIzraele podnítí k dalším únosům. Podle průzkumu ale 69 procent Izraelců s podmínkami výměny souhlasí, i když si 62 procent občanů myslí, že to povede ke zhoršení bezpečnostní situace.

Jeruzalém 16. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Dohodu o výměně vojáka Šalita schvaluje 69 procent Izraelců

Další článek

Vzít si montérky a štětku už nestačí