Zdroj: lidovky.cz

Celý svět jásá a všemi médii se nese zpráva o smrti diktátora Muammara Kaddafího. Něco mi ale říká, že ta pravda zas není taková, jak se hlásá.

Patřím ke generaci, která si dobře pamatuje, jak se naši komunističtí pohlaváři „pusinkovali“ s tímto státníkem. Patřím ke generaci, která si pamatuje, jak USA vtrla do Iráku pod záminkou jaderných zbraní.

Poznala jsem jak několik lidí z Iráku a také několik obyvatel Libye. Každá mince má dvě strany a bohužel nikdy není nic tak, jak to zprvu vypadá.

„Dnes, 20.3. 2003, v půl čtvrté ráno našeho času, zaútočily Spojené státy americké, Velká Británie a později i Austrálie na Irák.“ Psaly všechny noviny o Iráku.

15. února začala válka v Libyi. Co mají obě země společného? Obě země mají ropu, obě země měli v čele silné osobnosti, které byli posléze označeny za diktátory.

Komu vlastně tak jde o „blaho“ libyjského lidu? Komu celá tato situace prospěje?

Francie otevřeně přiznala, že vyzbrojila povstalce zbraněmi shazovanými z letadel.  Proč? Katar přiznal, že jeho armáda během občanské války v Libyi bojovala na straně rebelů.

Co čeká dnešní Libyi? Nejsem politolog, ale přece jen něco o arabských zemích vím. Nikdy jsem neslyšela, že by někdo utíkal z této země.

V médiích je zamlčováno mnoho skutečností. EU se potýká s velkými finančními problémy.Pokud se podíváme na životní úroveň libyjského obyvatelstva, většina z Evropanů nedosahuje takových výhod jako právě oni. Žije zde 6,5 miliónů obyvatel a je zde registrováno 14 miliónů automobilů. Lidé zde neplatí za vodu a elektřinu. Každý plnoletý občan dostane byt. Nikdo není ožebračen, pokud není schopen splácet úvěr.  Libyjci neutíkají do Evropy, protože to nemají zapotřebí.

Co čeká Libyi teď? Možná, že Libyjci sní o životě v Evropě, který vidí v reklamách. Žádný z nich ale neví, co je skutečný život.

Možná, že se brzy dozvíme, komu konflikt a smrt Kaddafího posloužila. Ale libyjskému lidu určitě ne.

Zvítězí „demokracie“? V zemích jako Libye není demokracie možná, ale nechme se překvapit. Osobně si myslím, že Severní Afriku čeká vláda islámistů.

Autorka: Soňa Diartová

2 Komentářů

 1. kralik
  29.10.2011 – 1 Heshvan 5772 v 21:07 — Odpovědět

  spis kmenova valka, resp. obcanska, az vychladne prvni nadseni :(

  0
  0
 2. 31.10.2011 – 3 Heshvan 5772 v 00:32 — Odpovědět

  V naftě :o)) a přesně v tom samém oddělení, jako pravda o Jáchymově, Gaze a “průmyslu holocaustu” ..

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Abbás přiznal historickou chybu Arabů z roku 1947

Další článek

Desetitisíce Izraelců šly zas v rámci sociálních protestů do ulic