Zdroj: Shekel

Desetitisíce Izraelců vyšly dnes večer do ulic několika měst v rámci nových sociálních protestů. První demonstrace tohoto druhu začaly už v létě a některých z nich se zúčastnily stovky tisíc lidí.

Izraelci opět protestují proti nadměrným životním nákladům, které nejsou schopny hradit ani rodiny lidí s vyšším vzděláním.

Podle policie se v centru Tel Avivu shromáždilo více než 30.000 manifestantů, další tisíce demonstrovaly v Jeruzalému. Protesty měly zachvátit také město Beeršeba na jihu země, ale po střelbě palestinských raket z pásma Gazy na danou oblast byly zrušeny.

Izraelci si chtějí na parlamentu vymoci zrušení už odhlasovaného rozpočtu na příští rok a vytvoření nového, v němž bude brán větší ohled na sociální potřeby obyvatel. “Vyjděte ve velkém počtu a ukažte zvoleným politikům, že jsem stále zde,” vzkazují lidem organizátoři protestu.

Shromáždění byla svolána také do Haify, Ejlatu, a Kirjat Šmony. Při letních akcích si mnoho lidí v ulicích postavilo stany a bydlelo v nich, aby poukázali na neúnosně vysoké činže.

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua 9. října nařídila speciálnímu výboru, aby předložil reformy, které by umožnily snížit životní náklady lidí v podobě snížení nájmů i daní a přispění na předškolní výchovu dětí. Výbor, který vede ekonom Manuel Trajtenberg, už svou zprávu odevzdal, ale lidem návrhy připadají nedostatečné.

Sociálními rozdíly v Izraeli jsou zřejmě jedny z nejmarkantnějších v rozvinutém světě. Průměrný plat tam odpovídá 42.000 korunám, ale například plat učitelů a sociálních pracovníků je menší než 33.000 korun. Nájemné třípokojového bytu přijde v centru Jeruzaléma na 25.000 korun a v Tel Avivu je ještě vyšší.

Ekonomičtí experti varují, že dramatické zvýšení rozpočtových výdajů si Izrael, kterému asi polovinu příjmů pozřou výdaje na obranu, nemůže dovolit. Podle odhadů by vláda na uspokojení všech požadavků demonstrujících potřebovala nejméně 60 miliard šekelů (296 miliard korun).

Tel Aviv 29. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kde je pravda o Libyi?

Další článek

Palestinské frakce se s Izraelem dohodly na příměří, nedodržují ho