Zdroj: indymedia.org

Palestinští radikálové nedodržují příměří, na němž se údajně dohodli v noci, a od rána na Izrael z pásma Gazy vypálili dalších 11 raket. Tři z nich zasáhly přístav Ašdod.

Podle předchozích zpráv se Egypt snažil radikály přimět k příměří, které mělo začít platit několik hodin po půlnoci. Násilnosti trvají od soboty a zahynulo při nich deset osob.

Egyptští zástupci ráno oznámili, že jednání o příměří ztroskotala. Skupina Islámský džihád, která se k raketovým útokům přihlásila, tvrdí, že o jednání o příměří nic neví.

Na jihu Izraele, kam většina z palestinských raket míří, je policie v pohotovosti. Uzavřeny zůstaly školy, včetně dvou vysokých, které dnes měly zahájit nový semestr. Pozastavená výuka se týká 200.000 žáků a studentů. Armáda vyzvala občany, kteří žijí v oblasti do 40 kilometrů od pásma Gazy, aby se zdržovali poblíž krytů.

V sobotu radikálové z pásma Gazy vypálili na Ašdod, Aškelon, Gan Javne a do okolí Beerševy asi 20 raket. V Aškelonu jeden Izraelec utrpěl vážná zranění, jimž později podlehl.

Izraelské letectvo pak zaútočilo na šest cílů v pásmu Gazy, na tři raketová odpalovací zařízení a na tři tunely používané radikály. Deset jich přitom podle armády zahynulo. Premiér Benjamin Netanjahu v nočním telefonickém rozhovoru se starosty nejvíce postižených měst slíbil, že armádní odvetné útoky budou v případě potřeby ještě tvrdší. Izrael obnovení násilí připisuje jednoznačně Hamasu, který pásmu Gazy vládne.

Jeden z izraelských bezpečnostních expertů vysvětlil agentuře Reuters obnovené izraelsko-palestinské násilí snahou Islámského džihádu ukázat svou nově nabytou palebnou sílu.

Jeruzalém 30. října (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Desetitisíce Izraelců šly zas v rámci sociálních protestů do ulic

Další článek

Cesta do hlubin úředníkovy duše