Zdroj: unesco.org

Sto sedm států odsouhlasilo přijetí „Palestiny“ do UNESCO. Mahmúd Abbás a palestinští Arabové slaví a slovutná Organizace spojených národů (OSN) se mění v Absurdistán.

Co se stalo? Prezident Palestinské autonomie Mahmúd Abbás zaznamenal úspěch při svém úsilí dosáhnout palestinské státnosti – na úkor Izraele a jednostranně bez jakéhokoliv jednání. Podle očekávání získala podporu dostatečného počtu států a stane se tak 195. členskou zemí Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu, známé spíše pod zkratkou UNESCO. Doteď měla „Palestina“ pozorovatelský status. V minulosti přitom palestinské pokusy o získání plného členství v UNESCO ztroskotaly.

Hlasování Generální konference UNESCO se ze 194 členů zúčastnilo 173 zemí, z čehož 107 hlasovalo pro, 14 bylo proti a 52 se hlasování zdrželo. Podporu palestinskému členství vyjádřily všechny arabské státy, stejně jako všechny africké a většina latinskoamerických. Z významných světových hráčů pak členství podpořilo Rusko, Čína, Indie, Brazílie či Francie. Mezi čtrnáct statečných se pak po bok Izraele a Spojených států zařadilo například Česko, Kanada, Německo či Nizozemsko.

Výsledek hlasování potvrdil rozpor v zahraniční politice Evropské unie, která nebyla schopna přijít s jednotným postojem – to je ostatně v případě Izraele docela běžné. Jednotlivé členské státy pak hlasovaly rozdílně, přestože bylo původně cílem, aby se Evropská unie zdržela hlasování jako celek. Mezi podporovatele palestinského návrhu patřila v rámci EU například Francie a Rakousko. Naopak proti návrhu vystoupilo například Německo, Česko, Nizozemsko, Rumunsko, Lotyšsko. Ze zemí, které se zdržely, jmenujme třeba Itálii a Spojené království.

A co je však na přijetí palestinské entity tak absurdní?

Jak již jsem uvedl výše, tak plný název pro UNESCO je Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu. Skutky a chování přijímaného člena však naprosto odporují samotnému poslání této organizace. Rozeberme si to:

Výchova? Jak může být členem instituce usilující o výchovu entita, kde jsou děti vychovávány k nenávisti vůči všemu izraelskému a židovskému? Kde uskupení podílející se na vládě využívá dětských animovaných pořadů k propagaci nenávisti? Kde mučednictví je adorováno a šahíd (mučedník) je dětským vzorem? Níže uvedená fotografie palestinského dítka z Hebronu nepotřebuje komentáře.

Věda? Nechci samozřejmě paušalizovat, a určitě by se našlo v palestinských řadách i mírové využití vědy, ale kupříkladu v rukách Hamásu a jemu podobných uskupení je věda používána především za účelem efektivnější výroby výbušnin a zlepšení doletu raket, kterými jsou ostřelováni izraelští civilisté.

A kultura? Ničení židovských památek, pokus o vymazání židovské přítomnosti v Jeruzalémě a dalších místech hovoří samo za sebe.

Palestinské protiizraelské tažení za pomoci UNESCO ale již začalo – v loňském roce UNESCO prohlásilo třetí nejsvětější místo judaismu (Ráchelin hrob v Betlémě) za mešitu a součást „okupovaných palestinských území“. Je tedy možné předpokládat podobné snahy Palestinské autonomie i do budoucna.

Už teď je jisté, že rozhodnutí přijmout Palestinskou autonomii za členský stát UNESCO bude mít významný dopad i na samotnou organizaci. USA i Izrael oznámily, že jí již nadále nebudou financovat. V případě USA se jedná o částku 80 milionů dolarů (1,4 miliardy korun) ročně, což je pro představu téměř čtvrtina celého rozpočtu organizace. Takovýto krok Spojených států má opodstatnění i v americké legislativě. V 90. letech totiž byly přijaty dva zákony, které „zakazují financovat jakoukoli specializovanou agenturu OSN v případě, že tento orgán přijme Palestince za plnohodnotného člena dřív, než bude jejich stát vyjednán s Izraelem.“ V Izraeli mimo to zaznívají hlasy o přerušení všech kontaktů s Palestinskou autonomií.

Těžko tak věřit prohlášením Mahmúda Abbáse, že jednostranné palestinské kroky mají vést k míru.

Autor: Ladislav Faigl

Přečtěte si na stejné téma: zde

1 Komentář

  1. Elina
    1.11.2011 – 4 Heshvan 5772 v 14:35 — Odpovědět

    Souhlas s každým slovem! Jsem ráda, že ČR byla mezi těmi, kdo hlasovali proti.

    0
    1

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Korupce

Další článek

Gesta a činy