Zdroj: Shekel

Toto zlé slovo se často vyskytuje v souvislosti s povídáním o zvyšování konkurenceschopnosti ČR.

Konkurenceschopnost je měřena několika žebříčky, kdy nejznámějším je The Global Competitinevess Report. V rámci tohoto žebříčku je jedním z faktorů i korupce (faktor 1.05). Ovšem i další faktory s korupcí souvisí.

Zajímalo mě, jak si v mezinárodním porovnání v korupci stojíme. Ze 139 hodnocených států jsme na 67 místě, tedy asi v polovině žebříčku. Na prvních místech jsou nový Zéland, a severské státy. Zcela na konci Bangladéš, Čad či Mali. Takovýto výsledek jsem podvědomě očekával, ale co mě překvapilo, to je lepší umístění státy u kterých bych to nečekal: většina arabských států, Rwanda, Botswana či Jižní Afrika.

Zaujalo mě to a tak jsem zkoumal, jak je hodnota ukazatele konstruována. Ukazatel má měkký charakter, tj. jde o vnímání korupce respondenty. Určitě je tento ukazatel ovlivněn stavem vnímání korupce v daných zemích. Nad čím by se zhrozil např. Švéd, by u nás nebylo vnímáno jako mírná korupce a v dalších zemích by to bylo normální. Nechci zatracovat výsledné hodnocení, ale pravděpodobně práh vnímání korupce v různých zemích toto pořadí ovlivňuje.

Mluvil jsem o vnímání korupce s kamarádem ze světové banky. Ten mi osvětlil vnímání korupce používané u nich. Jistě korupce je vždy špatná. Korupci vnímají ve více stupních podle jejího devastačního účinku na danou zemi.

Nejméně škodlivá korupce je, kdy je např. vybrána nejlepší nabídka na stavbu dálnice, ale vítěz musí „automaticky“ dát určité procento vládnoucí skupině. Vládnoucí skupina je u moci dlouho a počítá, že bude nadále dlouho a kontroluje celý státní rozpočet. Nemusí tedy úplatky přehánět a má zájem na určitém rozvoji. Dostane určitě dané procento z celého státního rozpočtu a rozvoj ekonomiky státu znamená vyšší rozpočet v budoucnu a tím také větší příjem z korupce.

Nejhorší varianta korupce je, kdy o zdroje (úplatky) ze státního rozpočtu soupeří několik skupin a mají tuto činnost relativně málo času. V tomto případě je nezajímá rozvoj ekonomiky daného státu, tj. větší státní rozpočet v budoucnu. Potřebují urvat něco hned teď. Tento tip korupce nejvíce devastuje.

Pokud se podíváme na žebříček korupce touto optikou, je zřejmé, že monarchie, či pseudo monarchie, kdy syn „dědí“ post prezidenta, se blíží spíše prvnímu tipu korupce. Situace v ČR se blíží spíše druhému jmenovanému tipu korupce. Nelze tak divit, že některé arabské státy mají lepší zařazení než ČR.

Autor: Natan

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Zádušní mše v chrámu sv. Víta připomněla oběti heydrichiády

Další článek

„Palestina“ v UNESCO? Absurdistán