Zdroj: Shekel

Při čtení textu, kterým chci začít dnešní uvažování, se mi vybavila jeden kreslený vtip. Policista se ptá staré paní, kterou vidí v parku v koruně stromu: “Red Bull vám dal křídla?” Stařenka mu odpovídá: “Ne Red Bull, panáčku, ale pitbul.”

Izaiáš napsal zvláštní vyznání: “Ale ti, kdo skládají naději v Hospodina, nabývají nové síly; vznášejí se jak orlové, běží bez únavy, jdou bez umdlení.” (Izaiáš 40,31) Pro nás se tahle jeho životní zkušenost stává zaslíbením, ke kterému můžeme upínat své naděje, když cítíme vyčerpání a někdy dokonce i vnitřní prázdnotu.

Kdysi, když jsem četl tento text, mne napadlo, že Bůh je taková “benzínka”, čerpací stanice nejen “lidské energie”. Co je potřeba udělat, abych u ní mohl natankovat novou energii? David radí: “Přiznejte Hospodinu, synové Boží, přiznejte Hospodinu slávu a sílu.” (Žalm 29,1)

Žijeme v zemi, kde je více těch, co pochybují o Boží existenci. Pokud nevěřím, že Bůh je, pak ani nebudu přemýšlet o tom, že bych k němu šel s prosbou o dodání nových životních sil. Podle Davida musím nejen připustit, že Hospodin existuje, ale i to, že má tolik síly a energie, že ji může rozdávat.

David má podobnou zkušenost jako Izaiáš. Jeho život nebyl snadný. Polovinu svého života neustále utíkal a skrýval se. Druhou polovinu života prožil ve válkách. Určitě znal stav naprostého vyčerpání. V jedné své písni zpívá: “Odpověděl jsi mi v den, kdy jsem tě volal, dodal jsi mé duši sílu.” (Žalm 138,3)

Kamarád mi vyprávěl příhodu, která se mu stala na dovolené. Cestou domů zjistil se zastavil u benzínky. Natankoval plnou nádrž a pak zjistil, že už nemá žádné peníze. Snažil se domluvit s obsluhou čerpací stanice, ale ta chtěla zavolat policii. V tom se ozval řidič, který stál ve frontě za ním. Řekl, že to zaplatí a také to udělal. Kamaráda pak uklidnil, že si to vybere, až se někdy dostane do Česka.

Bůh nám nabízí dostatek životní energie. Izaiáš píše, že pokud se spolehneme na Hospodina, budeme moci každý den čerpat novou sílu. Dnešní perla je něco jako předplacená platební karta, kterou nám nabízí Hospodin, abychom jí platili vždy, když budeme potřebovat dočerpat do plné nádrže.

Izaiáš i David tuto Boží nabídku přijali a nelitovali. Stejnou možnost máme i my. Stačí na náš náhrdelník navléct další perlu – perlu nové síly a energie.

Autor: Vlastík Fürst

Přečtěte si také od autora 46. díl: zde

2 Komentářů

 1. Martin
  29.11.2011 – 3 Kislev 5772 v 19:16 — Odpovědět

  Vas vtipny uvod je velmi usmevny a zlepsil mi naladu. Kdyz mam dobrou naladu citim, ze mam i vice energie. Priznam se, ze stale presne nevim co znamena ‘spolehat se na Boha’. V druhe casti ohledne pribehu Vaseho kamarada se mi zda, ze se nespolehal na Boha, ale POTE zjistil, ze nema dost penez. Palivo nemohl precerpat zpatky a tak se snazil vse vyresit domluvou a az pak doslo k ONOMU necemu. Pokud by jiz PRED nacerpanim vedel, ze nema na zaplaceni, tak nevim jestli by se Bohu libilo toto jednani a tento zpusob spolehani se na Nej. Mohl by mi nekdo jeste jinym zpusobem vyjadrit jak se spolehat na Boha. Ja doposud vidim jediny zpusob v modlidbe.

  0
  0
 2. Vlastík
  2.12.2011 – 6 Kislev 5772 v 07:27 — Odpovědět

  Martine, pokusím se odpovědět dalším článkem. Omlouvám se, Vašeho komentáře jsem si všiml až dnes.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Humanitárně poškození Palestinci a více živých Izraelců

Další článek

Svitky od Mrtvého moře prý byly zabaleny ve lnu