Zdroj: Archiv

Muslimský sňatek uzavře v České Republice zhruba deset páru ročně.

Nejvíce se jich uzavře v Praze. Do sňatku vstupují nejčastěji cizinci. Najdou se však i Češi, kteří začali věřit v Alláha. Pro legálnost takového sňatku musí pár nejprve podstoupit civilní obřad. Uvedl to ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka. Náboženská společnost muslimů je v České Republice registrována od roku 2004, ale na rozdíl od židů či křesťanů zatím nemá takzvaná zvláštní práva.

Sem patří právo pomáhat ve vězení, armádě a nemocnicích, právo zakládat školy či možnost uzavírat právoplatné sňatky. Křesťané a židé tedy při sňatku nemusejí podstupovat civilní obřad.

Stát uděluje zvláštní práva jen těm náboženstvím, která jsou registrována minimálně deset let. Pro získání je potřeba sehnat podpisy 10.000 dospělých stoupenců, kteří mají trvalý pobyt v České Republice. Celosvětová náboženstvá však mohou dostat výjimku – to umožňuje zákon z roku 2002. Islám ji měl teoreticky splňovat, ale úřady rozhodli v roce 2006 zvláštní práva neudělit. Tato výjimka však platila pouze do roku 2007.

Pokud by se muslimům povedlo získat podpisy, určitě by využili možnost uzavírat náboženské sňatky, zakládat školy a vyučovat zde islám. Uvádí to Sáňka a dodává: “Ten census 10.000 podpisů je pro nás nereálný, i v příštích desetiletích je to pro nás těžko dosažitelné.“

Muslimští duchovní se nazývají imámové. V České Republice jsou momentálně dva. Jeden je z Jemenu a mluví arabsky, druhý pochází z Bosny a domluví se arabsky i česky. Jejich plat však na rozdíl křesťanských duchovních nepochází ze státního rozpočtu – muslimská obec je platí sama.

Díky registraci mohou muslimové žádat o takzvané halal porážky zvířat. Jde o jakousi obdobu židovského „košeru“. Porážku zvířete provádí člen muslimské komunity. Podřízne zvířeti krk tak, aby veškerá krev vytekla a nezůstala v mase. Muslimové totiž nesmí jíst vepřové maso či krev jiných zvířat. Žádost o tuto rituální porážku podávají na ministerstvo, které zpravidla udělí výjimku pro konkrétní jatka.

Většina muslimů žijících v Čechách nepatří mezi praktikující. Do mešit – pražské a brněnské – chodí zhruba třetina z celkového počtu 12.000 lidí. Páteční bohoslužby v Praze pak navštěvuje přibližne 500 lidí.

Nejvíce muslimů do Česka přicestovalo z arabských zemí. Avšak někteří přišli i z Balkánu, Kavkazu (Dagestán, Čečensko) a střední Asie (Uzbekistán, Kazachstán). Sáňka uvádí, že muslimů čistě českého původu je jen asi 500 až 600. V Čechách existují čtyři muslimské obce – pražská, brněnská, teplická a královéhradecká. Je u nás také možnost využít speciální pohřebiště pro muslimy. Hrob obrácený k Mekce nabízejí hřbitovy v Praze na Olšanech a v Třebíči. Dříve byla tato možnost i v brněnském hřbitově, ale kapacita se již naplnila.

Autor: redakce Shekel.cz

REKLAMA: Dokonalý úklid firem a kanceláří Praha a Středočeský region

2 Komentářů

 1. proctonejde
  22.7.2010 – 11 Av 5770 v 18:19 — Odpovědět

  muslim nema primo povinnost chodit do mesity, protoze muslimovy staci aby vedel kterym smerem je Mekka, mit modlitebni koberecek a vedet jak se provadi “namaz” (modlitba)…. take se hodi Koran a “tespi” (koralky)… takze to, ze nepatri mezi praktikujici, protoze nenavstevuje modlitebnu neni tak zcela pravdive…..

  0
  0
 2. sid
  22.7.2010 – 11 Av 5770 v 23:57 — Odpovědět

  myslím, že šííté přeci jen musejí na páteční promluvu, protože jak jinak by věděli, komu být vždy připraven podříznout krk. Není pravda to, co pan Sáňka tvrdí: všechny arabské ambasády mají modlitebny ve 24hodinové permanenci, jde jen o to, aby “na bráně” byli dva muslimové na telefonu, a tu šahádu si můžete střihnout přímo na saudskoarabské půdě (přesněji- na místě, které je extenzí saudského právního řádu). Iránci mají domovníka v budově, takže tam je “instantní” konverze též zaručena. Ostatně, české dívky také “cosi podepisují na manželově ambasádě” a je to totéž (nález, zda beze slov lze konvertovat neznám, ale asi ano, ORL problémy jsou třeba v Africe běžné (němí lidé). Přesto, islám je dnes už v Rovníkové Guineji. Je to tím, že neexpanduje, jak říká Sáňka…jojo, kde jsou ty doby, kdy byl nejdále v Sahelu.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Absolventi ješiv v Izraeli obstojí jen ve svých komunitách

Další článek

Izraelský soud: Podrobnosti o Kafkově pozůstalosti zveřejnit