Zdroj: ihned.cz

Sobotní  slovenské volby nebudou nikdy zapomenuty.

Možná proto, že předseda vítězné strany, JUDr. Róbert Fico, drtivě (jak uvádějí česká média) zvítězil, možná proto, že hořící rožňavský hrad Krásná Horka připomínal plamennou oběť, kterou se starobylé kultury loučívaly se vším starým, aby vítaly to, co přichází. V tom případě i přítomnost podpredsedu KDH, a dosluhujícího ministra vnitra  Daniela Lipšica  na místě byla nechtěně symbolická. S požárem shořely i jeho naděje na přirozeného vůdce pravice, protože Mikuláše Dzurindu bere vážně už jen M. Dzurinda. Na volbách, kterých se nakonec tak trochu lekl i Fico a jeho Smer-SD, zaujalo to, že voliči se nechali oslovovat pidistranami, které jasně vyřkly problém Slováků a Slovenska. Nakonec voliči dali hlas Smer-u,  jehož program je programem skutečné politické strany. Eleonóra Mojsejevová, nedávný host “Uvolněte se, prosím”, může mít stokrát pravdu, když říká, že “všechno na Slovensku  je v p”či” a to i před desátou hodinou večerní, ale problém  se samotným tvrzením nevyřeší.

Celonoční  sobotní komentáře většiny zpravodajských pořadů spekulovaly o tom, s kým, jak a proč SDKÚ vytvoří pravicovou koalici, aby se  v neděli ráno Slovensko probudilo do prohlášení ÚVK, že Smer získal 83 mandátů z 150 členné Národní rady, a proto na sestavení vlády nebude potřebovat partnera. Bude-li nutná ústavní 2/3 většina, SMER ji pořídí ad hoc, a možná, že z Bugárových voličů, protože Híd byl s to alespoň vyhrát volby v okrese Dunajská Streda. SMK vyhrála v Komárně (kam se, jak známo procházejí maďarští ústavní činitelé némlich 21.8., asi aby maďarskojazyčnému obyvatelstvu připomněli příchod  svých vojáků 21.8.1968.), ale- SMK nepostoupila nad 5% hranici nutnou pro poslanecký mandát v NR SR. Štúrovo také vyhráli maďarští Slováci, stoupenci SMK. Červené Slovensko (ani v Bratislavě  totiž nevyhrála pravice) znamená skandinavizaci země.

Daně nebudou rovné, jak radil Mikloš (tj. příjemce 270 eur měsíčně platil  poměrně stejně, jako příjemce manažerského platu 50.000 ročně), ale progresivní, jako ve Švédsku. A to, co funguje v Německu a Rakousku, bude funkční i na Slovensku. DPH se nezvedne, špitály ve VÚSC nebudou rušeny, jak navrhoval Nečasův poradce a novopečený poslanec KDH Zajac, a eurofondy by měly být čerpány rovnoměrně, a ne přes ministerstvo dopravy.

Fico nechce vládu  politických nominantů na ministerstvech, ale vládu odborníků. Nepochybně ji vytvoří, přestože ve své minulé vládě po roce 2006 musel vyměnit 11 osob ve vládních postech. Nevadí. Ze staré Dzurindovy gardy tak jako tak zbývá pouze Mikloš, Žitňanská (odstupující ministryně spravedlnosti)  a herečka Vášáryová. Paní Magda Vášáryová  už snad roli poslankyně nemá zapotřebí (možná- když parkuje svůj mercedes 3x týdně na zákazu stání). Ale i přestupkové imunitě odzvonilo.

Tak, jako snad odzvoní, spolu s Ficem, různým bytovým seminářům, na nichž se pravicoví politici dohadovali s bankéři a podnikateli, co, kolik, jak a za co.  Gorila patří do Zoo. Slovenští voliči ovšem jasně řekli: v Zoo nejsme. A  už nechceme být.

Autor: Herbert Stavinoha

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ohlédnutí (Purim)

Další článek

Izrael a rebelové z Gazy se dohodli na Egyptem vyjednaném příměří