Zdroj: Shekel

Izrael a militantní frakce z palestinského pásma Gazy se dohodly na Egyptem vyjednaném příměří, které ukončí čtyřdenní přeshraniční násilnosti. V noci na dnešek o tom s odvoláním na vysoce postavený egyptský zdroj informovala agentura Reuters. O několik hodin později příměří potvrdil v rozhlase izraelský ministr vnitřní bezpečnosti Matan Vilnai.

Obě strany se podle citovaného egyptského představitele “dohodly ukončit současné operace”. Součástí dohody je i neobvyklý izraelský závazek “ukončit atentáty”. Příměří mělo začít platit od dnešních 01:00 místního času (24:00 SEČ).

S prohlášením několik hodin po uzavřené dohodě vystoupila palestinská radikální skupina Islámský džihád, která oznámila, že na podmínky příměří s Izraelem přistupuje.

Izraelské útoky na pásmo Gazy začaly v pátek, na palestinské straně si vyžádaly více než desítku obětí. Palestinci z pásma na Izrael vypálili asi 100 raket a zranili jimi několik Izraelců. Konfrontaci vyprovokoval dvojí raketový útok na jih Izraele.

Radikální Hamas, který pásmu vládne, dodržuje klid zbraní a na Izrael neútočí. Rakety ale odpalují členové menších skupin, které se příměřím necítí vázány.

Gaza/Jeruzalém 13. března (ČTK)

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

SMERom novým směrem

Další článek

Další kolo násilí a v Česku opět viněn jen Izrael