Zdroj: zemepis.com

Rozhodnutí udělit tureckému premiérovi Erdoganovi německou cenu Steiner vyvolalo ostrou reakci nejen menšin vystavených útlaku v Turecku, ale i obránců lidských práv a novinářů. V sobotu kvůli tomu i demonstrovaly desítky tisíc lidí.

Společnost pro ohrožené národy napsala ostře formulovaný dopis starostovi německého města Bochům v protestu proti udělení ceny Steiner, kterou se starosta rozhodl tento rok udělit tureckému premiérovi Erdoganovi za jeho přínos budování „tolerance“ mezi kulturami a společenstvími k příležitosti 50 let od podepsání dohod umožňujících masovou migraci z Turecka do Německa.

Podle Společnosti na ochranu ohrožených národů Erdogan je přímo zodpovědný za porušováni lidských a národnostních práv a udělení ceny  Steiner jeho osobě je výsměchem lidství a tolerance.

Celá věc, také nenechala chladnými mnohé němce, kteří uspořádali demonstrací přímo v městě Bochům. Zúčastnily se ji desetitisíce lidí a mezi nimi i zástupci kurdské, arménské a alawitské menšiny z Turecka, kteří čelí perzekuci a útlaku ze strany tureckého státu a vlády islamisty Erdogana.

Nejostřeji se proti udělení ceny postavil předseda Alawitské obce v Německu Ali Dogan, který označil Erdogana za ukázkového antidemokrata. Sám Erdogan se z účasti na udílení omluvil s odůvodněním, že v Afganistanu došlo k nehodě tureckých vojáků.

Udělení ceny Erdoganovi kritizovala, také expertka na lidská práva Erika Steinbach, která označila za nevhodný i projev bývalého šéfa německé sociální demokracie Gerharda Schrödera. Ke kritice se připojil i Svaz německých novinářů, který označil Erdogana za přímo odpovědného za pronásledováni novinářů kritických k islamistické vládě v Turecku a omezováni svobody slova.

I přes demonstrace desítek tisíc lidí a kritiku osobnosti trvají organizátoři udílení cen na ocenění Erdogana jako vzoru tolerance a mezi-kulturního dialogu.

Autor: Lukáš Lhoťan

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Kesef we-zahav (Symbolika 02)

Další článek

Bartošův článek byl nevkusný, ale ne trestný, rozhodl žalobce