Zdroj: moderni-dejiny.cz

Předseda Federace židovských obcí (FŽO) Jiří Daníček vyzval dne 18. května členy rady, aby do neděle 10. června navrhli pro nové pětileté funkční období kandidáty na post ředitele Židovského muzea v Praze (ŽM).

Jedním dechem je informoval, že správní rada ŽM, které rovněž předsedá, doporučuje na tomto místě ponechat stávajícího ředitele Leo Pavláta (1950). Návrh správní rady již jednomyslně podpořilo i prezidium FŽO. O nominaci kandidáta za FŽO má být rozhodnuto na zasedání rady FŽO v pondělí 18. června. Svůj nezávislý návrh může podat i ministerstvo kultury, které je spoluzakladatelem ŽM. Asi nikdo nepočítá s tím, že by Leo Pavlát, který muzeum vede od roku 1994, mohl být nahrazen. O volbě ředitele rozhoduje správní rada ŽM.

Celý proces výběru je zcela formální a jde proti duchu běžných výběrových řízení, kdy se veřejně (třeba i formou inzerátu) hledá kompetentní osobnost s vizí rozvoje dané instituce. Bývá i zvykem, že stávající ředitel svou funkci alespoň obhájí. Ale jak kdysi řekl jeden funkcionář FŽO: “Na takové věci my si nehrajeme.” Tentokrát se ani budoucí koncepce nehledá. Podle usnesení správní rady ŽM musí být kandidát občansky bezúhonný, s nejméně čtyřletou praxí ve vyšší manažerské funkci, s aktivní znalostí angličtiny (hebrejština je výhodou), publikační, přednáškovou a veřejnou činnost s židovskou tématikou. Nejméně srozumitelným požadavkem jsou “doporučení relevantních osob a institucí”. A v tom je možná skryta ta správná odpověď.

Autor: Tomáš Jelínek

Převzato z Židovských listů

1 Komentář

 1. Salman
  6.6.2012 – 16 Sivan 5772 v 17:32 — Odpovědět

  Neviem či poznáte STORY bratislavskej synagógy:
  http://bratislava.sme.sk/c/6405426/stratene-zidovske-mesto-ozije.html

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Před 30 lety Izrael zahájil operaci Mír Galileji

Další článek

Transparentní účet New Shekel o.s.