Zdroj: Shekel

Parcela zvaná Holešovický trojúhelník přitahuje pozornost občanů Prahy 7 a médií. Na místě, kde byli za války shromažďováni pražští Židé před transportem do likvidačních táborů má vyrůst obchodní centrum a supermarket TESCO.

Projekt vstupuje do fáze stavebního povolení. Investor, který má pozemek dlouhodobě pronajatý od městské části Praha 7, se rozhodl pro formu povolení autorizovaným inspektorem.

Inspektor může povolit stavbu namísto stavebního úřadu, pokud má k dokumentaci souhlasná stanoviska všech účastníků řízení. Inspektor nesvolává místní šetření a jím vydané rozhodnutí je pravomocné okamžitě.

Účastníci řízení mohou vznést k projektu připomínky. V případě Holešovického trojúhelníku jich není málo:

-investor je vázán nájemní smlouvou vybudovat v zamýšleném objektu důstojný památník židovským spoluobčanům, kteří prošli sběrným táborem. Starosta Prahy 7 navrhuje v dopise Oldřichu Stránskému, předsedovi Svazu osvobozených politických vězňů a pozůstalých ČR, vybudování památníku na jiném místě.

Jde o další ústupek investorovi a příslib starosty je na rozdíl od jasně formulovaných smluvních podmínek zavazujících investora nejistý.

-projekt neodpovídá původnímu záměru podle přílohy smlouvy a smluvní termíny dávno propadly

-navržená stavba je vetřelcem v blokové struktuře Letné, charakteristické pravidelně parcelovanou zástavbou činžovních domů

-území mezi Veletržní, Strojnickou a Výstavištěm je neutěšený a zanedbaný městský prostor, který se kvůli vjezdům do podzemního parkování a zásobování obchodního centra ještě zhorší

-obchodní centrum je záměrně situované na automobily přetíženou Veletržní. Stavba budovy a její provoz budou zatížení automobily zvyšovat.

-prezentované vizualizace společnosti LORDSHIP se hodně liší od původního návrhu kanceláře A.D.N.S., dům ověšený reklamou zhoršuje vizuální spam ve městě a v prezentované podobě je nepřijatelný

Stavba tak jak je navržena má mnohá rizika: velké monoblokové paláce nejsou flexibilní při změně vnějších podmínek, jejich úpravy jsou nákladné. Pržská obchodní centra i blízký Veletržní palác zápasí s provozními problémy.

Součástí záměru bylo vybudování nového sídla radnice Prahy 7, namísto nich jsou nabízeny nájemní kanceláře.

Skleněný válec administrativy na střeše se bude přehřívat od slunce, je energeticky, stavebně i uživatelsky náročný.

Stavba má po uplynutí sjednaného nájmu přejít do majetku obce. Projekt přitom probíhá bez zájmu, kontroly a oponentury ze strany zastupitelů.

Starosta Ječmének nekoná v zájmu přeživších a pozůstalých, v zájmu občanů Prahy 7, v zájmu obce jako vlastníka nemovitosti. Nekoná vůbec. Není důvod, aby byl nadále starostou. Měl by odstoupit.

Autor: Martin Kloda

2 Komentářů

 1. 26.6.2012 – 6 Tammuz 5772 v 00:52 — Odpovědět

  Možná bych tak maličko hledal paralely s prasečákem v Letech, nemyslíte ?

  0
  0
 2. Cipi
  26.6.2012 – 6 Tammuz 5772 v 07:52 — Odpovědět

  Aspoň je vidět, že pod vší tou tenkou slupičkou svobody, lidských práv a jiných vymožeností, je pravou podstatou naší civilizace ” žrát, žrát žrát”

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Příběhy proroků-Húd

Další článek

Soukromá škola otevírá bakalářský program židovská studia