Zdroj: twoagespilgrims.com

“Máš jistotu, že budeš v nebi?” Tuto otázku mi v prvním ročníku průmyslovky položila holka z vedlejší třídy. Chodila do charismatického společenství křesťanů a jak říkala, pár dnů před naší diskusí přijala “dar jazyků”, schopnost “modlit se ve vytržení”. Proto si byla jistá svým spasením.

Co byste odpověděli vy, kdybyste dostali podobnou otázku? Musím přiznat, že jsem byl tehdy tímto přímočarým dotazem zaskočen. Nedokázal jsem odpovědět, protože jsem odpověď neznal. Ale vzpomněl jsem si na Ježíšova slova: “Ne každý, kdo mi říká `Pane, Pane´, vejde do království nebeského; ale ten, kdo činí vůli mého Otce v nebesích.

Mnozí mi řeknou v onen den: `Pane, Pane, což jsme ve tvém jménu neprorokovali a ve tvém jménu nevymítali zlé duchy a ve tvém jménu neučinili mnoho mocných činů?´

A tehdy já prohlásím: `Nikdy jsem vás neznal; jděte ode mne, kdo se dopouštíte nepravosti.´” (Matouš 7,21-23) Teď zase byla zaskočená ona.

Proč vzpomínám tuto příhodu z mládí? Připomíná mi to, že každý věřící touží mít něco, co mu zajistí nebe.

Jeden křesťan mi tvrdil, že musí být spasen, protože ho rodiče pokřtili už jako malé dítě. Je členem té jediné správné církve, takže to má jisté.

Pokud bych se podíval sám na sebe, také bych našel něco podobného. Byla doba, kdy jsem spoléhal na to, že dodržuji Desatero, včetně soboty.

Podobné myšlení nebylo cizí ani Židům. Prorok Ozeáš zaznamenal Hospodinův povzdech nad stavem jeho vyvoleného lidu: “Chci milosrdenství, ne oběť, poznání Boha je nad zápaly.”(Ozeáš 6,6)

Mnozí Židé v době proroka Ozeáše spoléhali na obřízku, obřady a na oběti. Spousta křesťanů zase spoléhá na svůj křest, příslušnost k církvi nebo na zázraky a zásluhy.

Je zajímavé, jak už Starý zákon zdůrazňuje důležitou roli poznání Boha, jeho povahy a také našeho praktického “milosrdenství”. Křest bez proměňující víry a obřízka bez milosrdenství – obojí je k ničemu.

Proč tak přísná slova? Nemyslím, že by si Bůh přál, abychom ztratili radost z očekávání jeho království i radost z každodenního života. Jen nám chce nastavit zrcadlo. Přeje si, abychom pochopili, že život v Boží přítomnosti nás mění. Jako Mojžíše, o kterém po jeho setkání s Hospodinem můžeme číst: “Izraelci spatřili Mojžíšovu tvář a viděli, jak mu kůže na tváři září. Proto si Mojžíš dával na tvář závoj, pokud nešel mluvit s Hospodinem.” (Exodus 34,35)

Cílem biblické víry nejsou obřady a ceremonie. Ty jsou jen prostředkem. Cílem je proměňující setkávání s Bohem. O tom hovoří celá Bible. Ten, kdo žije s Bohem, nemůže být zlý a nemilosrdný vůči druhým.

Už staří Egypťané říkali: “V jakého Boha věříš, takovým člověkem se stáváš.” Bůh Bible je nejenom Bohem spravedlivým, ale také milujícím a milosrdným. Pokud s ním budeme žít, budeme se mu stále více podobat.

Autor: Vlastík Fürst

30 Komentářů

 1. Antonín Blažek
  24.6.2012 – 4 Tammuz 5772 v 15:35 — Odpovědět

  Co bylo dříve Vejce nebo slepice?
  Dříve byla obřízka na znamení smlouvy mezi Panovníkem Abrahámem a jeho potomky. Jan křtil již obřezané židy.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 2. Edita Černíková
  24.6.2012 – 4 Tammuz 5772 v 17:14 — Odpovědět

  Díky, Vlastíku, takže keď Tvoj najlepší priateľ potrebuje v sobotu súrne pomoc, ale zistí a požiada Ťa o to až v piatok večer, pomohol by si mu??? Ja ano, je to skutok lásky, PJ verím, že by so mnou súhlasil…. lenže zbor nie…. Ako by si to riešil??? E.

  0
  0
 3. Vlastík
  24.6.2012 – 4 Tammuz 5772 v 18:08 — Odpovědět

  Edito, záleží na tom, o jakou pomoc by šlo. V pátek večer bych s pomocí neměl problém. Ale sobota dopoledne je pro mne čas, kdy mám určité povinnosti vůči svému sboru. Pokud by šlo o prkotinu, asi bych kvůli tomu nenechal čekat 150 lidí. Pokud by šlo o zásadní věc, kterou nejde odložit o tři hodiny, pak věřím, že by to lidé ve sboru pochopili, až bych jim to vysvětlil.

  0
  0
 4. Antonín Blažek
  24.6.2012 – 4 Tammuz 5772 v 22:38 — Odpovědět

  ad2)Edita Černíková Bráno čistě technicky, cituji: “požiada Ťa o to až v piatok večer, pomohol by si mu?” To má pak Vlastík na poskytnutí jakékoli pomoci komukoli celých 24 hodin do začátku soboty.
  Genesis 1/5 Světlo nazval Bůh dnem a tmu nazval nocí. Byl večer a bylo jitro, den první.
  Sobota byla ustanovena pro lidi aby si odpočinuli od celotýdenní lopoty a třeba si i vzpomněli na Stvořitele.
  Genesis 2
  2 Sedmého dne dokončil Bůh své dílo, které konal; sedmého dne přestal konat veškeré své dílo.
  3A Bůh požehnal a posvětil sedmý den, neboť v něm přestal konat veškeré své stvořitelské dílo.

  V sobotu je dovoleno dělat dobré skutky. Sám Ježíš to Izrael učil.
  Lukáš 14:5 Jim pak řekl: „Spadne-li někomu z vás syn nebo vůl do nádrže, nevytáhne ho hned i v den sobotní?“
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 5. 25.6.2012 – 5 Tammuz 5772 v 07:39 — Odpovědět

  Dovolil bych si jen poznamenat, že pokud obraty “nebe” a “obžízka” nejsou míněny pouze jako obrazy, symboly, témata “cesty”, pak by bylo zapotřebí korekce. Protože na otázku: “Jsi si jistý, že budeš v nebi” je nutno odpovědět – “A bude vůbec nějaké nebe, kde by někdo byl ?” …
  Hledat milosrdenství, to svatouškovské milosrdenství, v takových pokynech jako je obřízka, ukamenování anebo zabití čarodějnice, je ošidné. Boblig a leckteří inkvizitoři mi milosrdní nepřipadali, spíš pěkně vyčůraní.
  Rámcově však Vlastíkovi rozumím a nelze než souhlasit. Nejde o nějaké konfesní víry a církve, ale jedině o věrnost. Věrnost Panovníkovi a věrnost člověčině – a to na jedné z MNOHA cest, kterou jsme si prostě z nějakých důvodů (dar jazyků, dodržování desatera anebo soboty) vybrali.. .
  Proto mám rád, že si tady popisujeme jak cestu do Jiljí, tak i cestu do Hebronu. Za předpokladu, že připouštíme, že to “nebe” není ani tam ani tam … Hezké léto

  0
  0
 6. Antonín Blažek
  25.6.2012 – 5 Tammuz 5772 v 09:05 — Odpovědět

  Jednou jsem byl přítomen “rozhovoru” mezi adventistou a svědkem Jehovovým.
  Až oba písmáci vyčerpali argumenty pomocí těžké biblické palby, řekl svědek: “A Ty si myslíš, že tě ta sobota spasí?”
  Nikoho nic samo o sobě nespasí. Obřízka, křest, dodržováni soboty, chodění do kostela, konání dobrých skutků, hovoření jazyky, nekonzumování krve…
  Je dobré žít jak žít se má a když to člověk podělá tak to zkusit, pokud to jde, alespoň malinko napravit.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 7. danny
  25.6.2012 – 5 Tammuz 5772 v 09:16 — Odpovědět

  Ono je to v podstate ,,jednoduche,,.Adam i kain boli usadeny na Vychode,co moze znamenat aj novy zaciatok.Mozeme sa ,,sputat,,prikazmi,naucit sa rozlisovat dobro i zlo,spravne vyvolit a hura Domov.smile.

  0
  0
 8. 25.6.2012 – 5 Tammuz 5772 v 09:19 — Odpovědět

  ad 07) Jako inspirace vynikající, danny, ale přeci jen Adam a Kain se tamo či onde usadili každý maličko za jiných okolností a s rozdílnou možností volby – jen ten návrat (hurá domů) setrvával pro oba, dokud se neobjevil Lamech :o))

  0
  0
 9. Vlastík
  25.6.2012 – 5 Tammuz 5772 v 09:42 — Odpovědět

  Achabe, křest i obřízku (a šlo by najít i další) považuji symboly toho, že někam patřím. Nebe je pro mne symbolem touhy a naděje.

  0
  0
 10. dada
  25.6.2012 – 5 Tammuz 5772 v 10:28 — Odpovědět

  Vlastíku, pěkný článek :-).
  Když se nad tím zamýšlím, napadá mě, jestli je vůbec možné se tomu období, kdy se chopíme nějakých nebeských pojistek a máváme jimi kolem sebe, vůbec nějak vyhnout – jestli to jednoduše nepatří k věku nezralosti a není nutné si tím projít, aby člověk pochopil… já jsem se mu tedy taky nevyhnula, naštěstí netrvalo nijak závratně dlouho :-).
  Co mě mrzí, a co ne úplně chápu – proč někdo není schopný z toho období vyjít nikdy, to je pak hodně smutný pohled, když věkem úctyhodní lidé se chovají jak nábožensky zaslepení puberťáci (bez ohledu na “klubovou kartu”). Tipuju, že to souvisí s poctivostí, s jakou se díváme na (hlavně svůj) život.

  0
  0
 11. danny
  25.6.2012 – 5 Tammuz 5772 v 13:58 — Odpovědět

  samozrejme,Achabe,chcel som poukazat,ze nikto nezostava predestinacne zlym.mas aj pravdu s Lamechom,Ale to v pripade ked pocitame siedmu generaci od Adama.Ale co ked od Kaina?Tubalkain?smile a pozdraveni.

  0
  0
 12. Vlastík
  25.6.2012 – 5 Tammuz 5772 v 18:12 — Odpovědět

  Dado, ono se není čemu divit. Všichni bychom si přáli mít nějakou jistotu. A pro člověka, který chce mít vše ve svých rukách, není snadné připustit, že jedinou jistotou je samotný Bůh.

  0
  0
 13. dada
  25.6.2012 – 5 Tammuz 5772 v 22:15 — Odpovědět

  Asi máte, Vlastíku, pravdu, i když ze zpětného pohledu mi to nesnadné nepřipadá, naopak, divím se, jak chatrných jistot jsou lidi schopní se držet… A navíc si myslím, že teprve až se naší jistotou stává samotný Bůh, pak taky teprve nacházíme opravdovou svobodu, že se člověku hodně uleví a osvobodí ho, když pochopí svoje kompetence a možnosti a především uvidí toho Boha, který má zájem a pořád hněte a tvoří :-) – a co započal, to taky zdárně dokončí.

  0
  0
 14. 26.6.2012 – 6 Tammuz 5772 v 00:36 — Odpovědět

  Prima, tak když jsme si nyní mezi řádky pojmenovali, že zdaleka není jen jednojediný a samospasitelný křesťanský B*h, a nadále setrváme u předpokladu, že není b*hů povícero, protože jinak by se špatně určovala ta tzv. modloslužba, ptejme se: Má to naše cosi jako b*h (tedy B*h) taky nějakou vůli ?
  A jakou? Co by si přál ? Abychom zabíjeli z milosrdenství, anebo nemuseli zabíjet ? …

  0
  0
 15. danny
  26.6.2012 – 6 Tammuz 5772 v 06:24 — Odpovědět

  Ono to je zas jedno duche.Ludia sa drzia toho co poznaju,nech je to akokolvek chabe,chatrne.Cesta s Hospdinom vyzaduje buissineplan.smile.Ci to je , vyjdi k sebe a ci zober svoj kriz a nasleduj ma.Lenze tu vstupuje strach o to chatrne zivobytie,ktore musim pripadne opustit.Ale lepsie sa zda ,,zveladovat onu chatrnost,ale na druhej strane si neuvedomovat,ze predlzujem svoj Exil.,,Hriech,minutie ciela,sa usidlil pred tvojim prahom,premoz ho,,.Nasledne mam moznost spoznat svoju mieru,,,som prach a popol,,ako povedal ,,praotec Viery,,Abraham.Cize budem ,,slusny,,obchodnik,kupec,smetiar,Soros.Tym sa zbavim zavisti,nenavisti.
  ohledne Vole,tot tazka otazka.Poznavame Volu?alebo prejavy Vole?smile.
  k otazke zabijnia,zabijat obete?Zabijat tvorstvo k zivobytiu?Zabijat bliznych za zahranu svojho zivota?S pleziru?Nietzschovsky zabijat boha?zabijat seba pri Posvacovani Mena?pozdraveni.

  0
  0
 16. dada
  26.6.2012 – 6 Tammuz 5772 v 08:13 — Odpovědět

  Jestli by nás nemělo především zajímat, jaká cesta k tomu nezabíjení vede…

  0
  0
 17. Cipi
  26.6.2012 – 6 Tammuz 5772 v 09:07 — Odpovědět

  No já bych začala tím, že pravil Nezabiješ ( bez dalšího kometáře, vysvětlení, omezení) . A jaká to má potom další “ale” bych rozebírala v druhém plánu.

  0
  0
 18. Antonín Blažek
  26.6.2012 – 6 Tammuz 5772 v 09:25 — Odpovědět

  Mnohokrát jsem přemýšlel co je pravdy na tom: “Co Bůh učinil v průběhu stvoření bylo dobré” a když ano tak kde se to pokazilo.
  Osobně si myslím, že problémem je, pominuli “pochybení” Adama a Evy, v církvích a jejich představitelích. Ti štvou “své” ovečky proti “ovečkám” jiných řádů. Vždy mě zajímalo a doposud zajímá proč jsou tak nenáviděni svědci Jehovovi ostatními jinověrci. Podle jedné informace se Svědci oddělili v počátcích od hnutí z kterého vznikla dnešní CASD.
  Křesťanské církve, krom prvotního oddělení “křesťanů” od židokřesťanu z Jeruzaléma, vytvořily jakoby nesmiřitelné hranice mezi jednotlivými naukami. V podstatě ale všechny církve opustily Panovníkem ustanovenou sobotu jako den odpočinku, uctění Stvořitele a jeho díla. Případně zůstaly u porušováni Božího desatera uctíváním trojjediného boha.
  Lidi jsou pohodlní, ustrašení a neochotni přiznáni si pochybeni. Mnozí pochybení přiznají ale nejsou ochotni učinit kroky vedoucí k jakékoli změně.
  V mnoha církvích vzniklo letniční hnutí. Provázeno výbuch extáze, hovoření jazyky, provázeno zázračným uzdravování… Hnuti přilákalo do svých řad mnoho nových členů. Plné stadiony jako rychlokvaška viry ale nepřivedou lidi k Panovníkovi na dlouhou dobu. Opojení z šou pomine a na Hospodina se při denních starostech zapomene.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 19. dada
  26.6.2012 – 6 Tammuz 5772 v 09:31 — Odpovědět

  No právě,Cipi, na tom “nezabiješ” se asi shodneme všichni (aspoň doufám), proto se i k těm pokynům o zabíjení čarodejnic musíme nějak životodárně postavit, tam asi začne být teprve rušno, jak to kdo pochopí a jak se toho chopí…

  0
  0
 20. danny
  26.6.2012 – 6 Tammuz 5772 v 12:54 — Odpovědět

  aj so Svedkami to je jednoduche,pritom mam v rodine kovanycch,prvorepublikovych,zazvonia ,porozpravame zopar minut,po par nezodpovedanych otazkach povedia ze sa vratia s,,posilou,ale ani z jedneho,,komanda,,,aj ked som ich vrelo,v zaujme rozsirenia vedomosti a ci zrednutia zavojov nevedomosti sa ocakaval.smile.
  k problemu carodejnic,sa da teoreticky pochopit ,,ze ju nenechas na zive,,lebo co,aj v dnesnej dobe,dokazu porobit s ludmi,,za hrst jacmena a kusok chleba,,to je jasne.Tolkymi psychofyzickymi troskami nicia vsetky svety.,,zabijaju ludi ktori mali zit a naopak,,Ez13,17 az 24.napr.Takze tak.smile.

  0
  0
 21. Salman
  26.6.2012 – 6 Tammuz 5772 v 14:57 — Odpovědět

  Tuto je niečo na tému krst:
  http://www.aktuality.sk/clanok/208722/vatikansky-skandal-s-pranim-spinavych-penazi-je-spat/

  0
  0
 22. Vlastík
  27.6.2012 – 7 Tammuz 5772 v 05:17 — Odpovědět

  Salmane, Vašemu odkazu moc nerozumím.

  0
  0
 23. Antonín Blažek
  27.6.2012 – 7 Tammuz 5772 v 10:31 — Odpovědět

  ad)22 Vlastík Vlastíku co platí pro Římskokatolickou církev platí obecně i pro CASD a jiné křesťanské spolky. Odkaz Salmana ukazuje jen na špičku ledovce. Spousta církevních leváren zůstane pro “ovečky” a veřejnost utajena. Jsme lid vzpurný a hříšný. O nic lepší než Panovníkem vyvolený Izrael potažmo než dnešní židé.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 24. dada
  27.6.2012 – 7 Tammuz 5772 v 10:37 — Odpovědět

  Na tom odkazu není co k nepochopení – prostě si máme uvědomit, co jsme -my křesťané – za bandu.

  0
  0
 25. Antonín Blažek
  27.6.2012 – 7 Tammuz 5772 v 11:56 — Odpovědět

  Obřízka je trestný čin – ublížení na zdraví. Tento názor zastává německá policie a stíhá lékaře co chlapce obřezal. Tak nevím kde jsme se to na cestě k Hospodinu dopracovali???
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 26. Vlastík
  27.6.2012 – 7 Tammuz 5772 v 11:58 — Odpovědět

  Antoníne, asi nejsem takový znalec “církevních leváren”, jako vy.
  Dado, to, že jsme všichni hříšní, je skutečnost. Ale mám spoustu přátel, křesťanů, kterých si vážím a o kterých bych si nikdy nedovolil říci, že jsou banda…
  Už několikrát v diskuzi uvedl, že na Shekel píšu za sebe, ne za všechny křesťany. Proto jsem se ptal Salmana, jak rozumět jeho odkazu, o kterém se domnívám, že se netýká mne a ani nemá souvislost s tím, co jsem psal v článku, pod kterým je tato diskuze. S Vatikánem toho mám společného asi tolik, jako Achab s Al-Káidou.
  Takže díky za Vaše odpovědi, ale já si rád počkám, až mi odpoví Salman.

  0
  0
 27. dada
  27.6.2012 – 7 Tammuz 5772 v 13:07 — Odpovědět

  Vlastíku, tak to se asi načekáte, jestli chcete najít nějakou hlubší souvislost svého článku se Salmanovým odkazem. Rozhovory se vedou různým způsobem, jsou lidi, kteří prostě mají radost, že vyštrachají na druhého něco, čím ho rádoby zdiskreditují nebo zesměšní… lidi jsou různí a různý koníčky maj… prostě jsem chtěla jen říct, ať si zbytečně nelámete hlavu, protože není nad čím…
  U nás v dědině bydlel jeden takový pán, který se vyžíval v tom, že lidi provokoval – tvrdil vám klidně do očí nějakou nehoráznou drzost a bavil se tím, jak vás vytáčí. Skoro celá dědina ho nenáviděla, do všech šťoural, na druhou stranu mnoha lidem pomohl – měl známé dobré doktory :-). Mně se po něm docela i zasteskne (už umřel) – nikdo mně nikdy s takovou chutí a přesvědčivostí netvrdil do očí, že já se určitě neumím modlit (když se dozvěděl, že jsem uvěřila). Jenže já jsem nebyla ta pravá oběť, vždycky jsem se tomu hned smála a nedopřála jsem mu ten pravý požitek. Tak jsme byli nakonec docela kamarádi.
  Berte to tak, že se aspoň dovíme, co je u papežů nového. Předpokládám, že jinak by Vás to zajímalo asi tak stejně jako mě.

  0
  0
 28. Antonín Blažek
  27.6.2012 – 7 Tammuz 5772 v 18:40 — Odpovědět

  ad26)Vlastík Vlastíku někdo neví. Někdo nechce vědět. Nic z toho ovšem neznamená, že je vše v naprostém pořádku. Například projevená soustrast někomu kdo polehával v posteli jejíž majitelka umírá na zhoubné onemocnění… Ale nechci tady probírat kdo co udělal nebo neudělal. Na tom přeci až tolik nezáleží. Věci se dějí a i židi jsou jen lidi. Stejně jako adventisté jsou z masa a kosti a vůbec nezáleží na tom kolikrát se za rok postí.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 29. Antonín Blažek
  28.6.2012 – 8 Tammuz 5772 v 14:17 — Odpovědět

  ad)dada Salman přidal odkaz, mohl jich dát bezpočet, upozorňující na neřádstva panující v církvích. Mohl to učinit z mnoha důvodu.
  Co se týče výpadů různých “škarohlídů” a mnohdy jsme jimi z různých i my, si musíme vzít to pozitivní co v kritice je. Člověk by si měl uvědomit, že bezdůvodným napadáním druhého ztrácí i svou energii a nechtěně ji předává svému “soku”. Škarohlíd není nikdy spokojen s tím co provedl. Jeho dílo není nikdy dokonáno.
  A tomu způsobu modlení. Každý člověk dostal od Hospodina do vínku nějaký ten dar. Někdo jej neobjeví za celý život jiný dokáže vytřískat majlant z nemožného. Úspěch v životě je jedno procento talentu a 99% píle. Kdo má dar výřečnosti nechť káže a modlí se třeba i na rohu ulic. Hospodin ale nejvíce oceňuje soukromou modlitbu někde v ústraní. Tam nezáleží na výřečnosti ani na vznešenosti slov ale na upřímnosti.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 30. Antonín Blažek
  1.7.2012 – 11 Tammuz 5772 v 00:56 — Odpovědět

  ad27) dada Dohrál jsem Counter-Strike a než půjdu spát tak mě ještě něco napadlo k tomu modlení. V Naších končinách většinou věřící, prostě jindy vznešeně, Hospodina o něco prosí nebo žádají. Na východě lidé svým božstvům lidé prvně děkují.
  Achab při nějaké příležitosti na svém webu řekl: “Děkuji ti Sladký požehnaný za požehnanou zem, kterou jsi Mi (Nám) dal. Děkuji ti že mohu být tvým služebníkem”.
  Domníván se, že je to všeobjímající modlitba neb Panovník nám dává vše co potřebujeme. Dělá tak dříve než o to požádáme.
  Tak na dobrou noc i nový den přeji Nám všem.
  Děkuji ti Sladký požehnaný za požehnanou zem, kterou jsi nám dal. Děkuji ti že můžeme být tvými služebníky.
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Po násilných protestech v izraelském Tel Avivu je 85 zadržených

Další článek

Ruský prezident Putin přiletí na návštěvu Izraele