Zdroj: vlajky-statu.cz

Irácky parlament se rozhodl zakázat návrat iráckým uprchlíkům, kterým nebyl v Evropě udělen azyl nebo povolení k pobytu. Toto rozhodnutí se dotkne nejspíše minimálně desítek tisíc iráckých žadatelů o azyl.

Irácké úřady chtějí donutit evropské země, aby si desítky tisíc převážně muslimských uprchlíku z Iráku ponechaly a umožnily jim usídlit se v Evropě. V tomto úsilí získaly irácké úřady neočekávaného spojence v soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který sám také nařídil zastavit vyhošťováni iráckých uprchlíku již před několika měsíci.

Podle Dašty Džamala z International Federation of Iraqi Refugees je zastavení navrácení iráckých uprchlíku z Evropy velkým úspěchem pro tyto uprchlíky v jejich úsilí usídlit se v Evropě, informoval britský deník the Guardian.

Autor: Lukáš Lhoťan

9 Komentářů

 1. 4.7.2012 – 14 Tammuz 5772 v 19:56 — Odpovědět

  Lukáši, vycházíte z naprosto chybného předpokladu, že iráčtí uprchlíci si nepřej nic jiného, než nikdy znovu nespatřit Irák. Nepochybuji o tom, že celá řada uprchlíků možná o emigraci snila, ale emigrace a vyhnanství nejsou totéž!

  Znávala jsem (tehdy již postaršího) Kurda, který se de facto nemohl vrátit do rodné Sýrie. To, že život strávil v Evropě (a že tam je nucen strávit i další léta nebo desetiletí, pokud se nevyplatí tučnou pokutou), rozhodně nepovažoval za mimořádné štěstí, a kdyby to situace dovolovala, okamžitě by se vrátil domů. Situace iráckých uprchlíků podle mě bude podobná. (Mimochodem, nestoupl počet iráckých uprchlíků až po pádu Saddáma?)

  0
  0
 2. Lukáš Lhoťan
  5.7.2012 – 15 Tammuz 5772 v 07:55 — Odpovědět

  Já z žádneho předpokladů nervycházím, jen odkazuji na slova člověka z jejich organizace, že oni CHŤEJÍ zůstat v Evropě, bohužel v mnoha zemích dělají problémy, paradoxně zase vesměs jen ti muslimští, ti křesťanští se dokázali Evropě přízpůsobit, čim to asi bude?

  0
  0
 3. 5.7.2012 – 15 Tammuz 5772 v 09:55 — Odpovědět

  Pokud jsme četli stejný článek, pak Dashty Jamal nemluvil o “úspěchu ve snaze usídlit se v Evropě”, ale o “vítězství pro irácké uprchlíky, kteří jsou obětí války a útlaku.” a o tom, že “Norsko a Dánsko budou nyní muset zastavit násilné navracení uprchlíků.” /do nebezpečné situace – tak tomu rozumím já./ ( http://www.guardian.co.uk/world/2012/jul/02/iraq-parliament-deported-nationals-europe ).
  Odkud, mimochodem, pochází Vaše informace, že “jen muslimští Iráčané dělají v mnoha zemích problémy atd.”? (Nechci ji zpochybňovat, jen pro úplnost?)

  Snažím se zde brát ohled na fakt, že z Iráku lidé v posledních desetiletích emigrovali ve vlnách, vždycky v návaznosti na nějakou katastrofu: 80-88 válka s Íránem, 1991 okupace Kuvajtu a mezinárodní sankce a pak znovu od roku 2003 kvůli násilí a nepokojům po svržení Saddáma Husajna. Mezinárodní orgqnizace odhadují, že uvnitř samotného Iráku jsou aktuálně dva a tři čtvrtě milionu uprchlíků, a další dva miliony v Sýrii a Jordánsku. Irák je momentálně na druhém místě v celosvětovém žebříčku zemí, z nichž pochází nejvíce uprchlíků – zdá se mi tedy pochopitelné, že když ze země tolik lidí prchá a bezpečnostní situace je špatná, asi se tam nebudou chtít vracet odnikud.

  0
  0
 4. Lukáš Lhoťan
  5.7.2012 – 15 Tammuz 5772 v 15:30 — Odpovědět

  Jistě, oni by se tam vrátili kdyby chtěli. Víte pan Dashty Jamal by mohl přistoupit na kompromis, že my je vyhostíme do jiné neevropské země, ne když mu a jeho lidem nejde o to zůstat v Evropě? A irácký parlament také myslí na jejich dobro? proč tedy neudělá lepší bezpečnost? pokud jsem si dobře všiml, tak irák je dnes bezpečnější než předtím a v některých oblastech už je na tom lépe jak za Sadama, jenže o to zde nejde jde o to ZUSTAT v Evropě … Jinak to, že dělají problémy je spíše zesumarizování toho co se dá dohledat o jejich chováni ve Švédsku a dalších zemích a to, že to dělaji převážně muslimové je také logické, vždyť křesťané hnijí v táborech v Turecku, protože z nějakého důvodu nemaji tolik možností na migraci jako ti muslimští uprchlíci, ale to vím od známeho křes´tana co tam v těch táborech byl ve zprávach jsem toho moc nenašel :-(

  0
  0
 5. Lukáš Lhoťan
  5.7.2012 – 15 Tammuz 5772 v 15:32 — Odpovědět

  Doslovně: Dashty Jamal, of the IFIR, said: “This is a great victory for Iraqi refugees, who are the victims of war and oppression. Norway and Denmark have been sending refugees back by force recently. They will now have to stop.

  Tedy vtipné je, že o válce a útlaku hovoří pouze oni, ale podle směrnic Evropských zemích je situace již v pohodě … spíše jim asi jde o to, že Irák nemá takový socialni systém jako Evropa .-(

  0
  0
 6. 5.7.2012 – 15 Tammuz 5772 v 16:59 — Odpovědět

  Lukáši, vkládáte mi do klávesnice něco, co jsem nenapsala. To, že bezpečnostní situace v Iráku je špatná, nemám z vlastní zkušenosti (nebyla jsem tam a Irákem se intenzivně nezabývám). Nevím ani, jak na tom byl Irák za Saddáma, ovšem nemyslím si, že země, kde za týden (poslední z letošního června) dojde k osmačtyřiceti výbuchům a jedenácti útokům ručními zbraněmi, je bezpečná.
  Pan Dashty Jamal může stěží žádat o “vyhoštění do neevropských zemí”, jelikož na takové věci by se musely dohodnout konkrétní vlády (asi by se vám taky nelíbilo, kdyby třeba Rumunsko odmítlo své cikány a Francie je tedy vyhostila k Olomouci). Pokud jde o irácké křesťany, nevím, jak je to v Turecku, ale v některých oblastech Austrálie je většina iráckých imigrantů křesťanského vyznání (kolem 70% tuším).
  To, že “křesťané nemají tolik možností k migraci jako muslimští uprchlíci” se mi zdá poněkud zvláštní, z čeho tak usuzujete?

  Ano, nyní je Váš citát Dasty Jamala už v pořádku. O usidlování v Evropě tam skutečně nic není, jak sám vidíte.

  Přeji hezký den.

  0
  0
 7. Lukáš Lhoťan
  5.7.2012 – 15 Tammuz 5772 v 19:54 — Odpovědět

  Jistě, protože pan Dashty Jamal a jeho lidé již v Evropě jsou a nehodlají z ni odejít … Jinak nemám 100 procent informace proč tomu tak je, asi na to ma vliv to, že muslimští iráčené mají v Evropě již z předchozích období své kontakty a rodiny a proto se jim utíká lépe, nebo možná i tím, že ti křesťané jsou prostě pro mnoho Evropských multikultu nežadoucí, nebo´t jejich úprk dokazuje, že tam moc toleratní islám není … ale to už je jen spekulace. Já jen vím, že tábory v Turecku jsou převážně křes´tanské kdežto ti co zdrhli třeba do Švédska jsou převážně muslimové a zrovna v tom švédsku jsou muslimští migranti problém …

  0
  0
 8. 5.7.2012 – 15 Tammuz 5772 v 22:06 — Odpovědět

  Lukáši, emigrace závisí na mnoha faktorech, a u každé země nebo dokonce i jen oblasti může být jiný. Nemůžu takhle spatra říct, jak je to s emigrací z Iráku, ale vzhledem k těm vlnám se mi zdá, že nejde o trvalý a tradiční fenomén irácké společnosti (můžu se mýlit). Návratnost emigrantů, volba hostitelských zemí i další faktory mívají vlastní příčiny. Předpokládám, že i to, že – jak tvrdíte – iráčtí křesťané utíkají přes Turecko – bude mít vlastní důvod.

  Přesto všechno nepovažuji tvrzení, že iráčtí křesťané nejsou v Evropě, za přesné. Zrovna ve Vámi zmiňovaném Švédsku bylo už v roce 2010 přes 6000 iráckých křesťanů, což při počtech iráckých uprchlíků tamtéž (80.000) přibližně odpovídá procentu křesťanů v irácké populaci.

  EU deportovala křesťany stejně jako muslimy a před dvěma lety se násilné deportace Iráčanů bez rozdílu vyznání z Evropy řešily dokonce ve Štrasburku (i tehdy státy EU shledávaly situaci v Iráku bezpečnou, stejně pro muslimy jako pro křesťany). Nizozemsko a Británie tenkrát deportace také zastavily.

  0
  0
 9. Lukáš Lhoťan
  7.7.2012 – 17 Tammuz 5772 v 14:19 — Odpovědět

  KS Re: Podstata celého článku a oslavováni zakázu deportací od představitele uprchlíku je někde úplně jinde, než kam jsme se dostali. je tam, že Irák je jejich domov a Irák je odmíta a chce, aby si je nechala Evropa a oni v té Evropě chtějí zůstat ne se vrátit domů do Iráku. Takže ….

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Izraelská celebrita Rita nazpívala celé album v rodné perštině

Další článek

Volení zástupci napůl analfabety, je to k smíchu?