Zdroj: Archiv

„Koupíme bagl“ oznámil mi v obchodě synek. Vůbec jsem neměla chuť kupovat další bagr, hasiče, policejní auto, ani jiné vozidlo do naší, už tak dost obsáhlé, sbírky. Nechtěla jsem tuto skutečnost ani vysvětlovat malému capartovi. Tak ze mě vypadla ta nejobyčejnější rodičovská výmluva: „Nemám korunky!“

Super. Synek pochopil. Nebezpečí zažehnáno. Alespoň jsem si to tedy myslela. Úder přišel z levého boku.“Proč mu to říkáš? Vždyť máš peníze!“

„Proč jsem ho jen učila česky?“ napadlo mne v zápětí.

Pravda nepoužila jsem  lež ani v jedné z povolených situací. Nechtěla jsem ani usmířit znesvářené strany (i když…), ba jsem ani nezachraňovala nikoho ve válce a už vůbec to nebyla lichotka směrem k manželovi.

Přemýšlela jsem, zda jsem v takovém případě, kdy se zcela jistě jednalo o ohrožení mé osoby, mohla použít tak často zmiňovaný pojem takíja.

Jak praví odborník na islám Luboš Kropáček, tak je možné v ohrožení života zapřít víru či porušit její zásady.

Ani samotný Korán mi roz(h)řešení nedal (o bagru ani čárka):

“Na toho, kdo zapře Boha poté, co již uvěřil – kromě toho, kdo byl donucen, zatímco srdce jeho klidné bylo ve víře – a zejména na toho, kdo hruď svou nevíře otevřel, dopadne hněv Boží a pro něj je připraven trest nesmírný,” 16/106

Pravda šíitský islám nabízí trochu jiný pojem takíja, kdy mají benevolentnější pravidla pro její použití, která jsou dána i historicky, kdy se menšinoví šíité museli bránit před sunnity a dá se tak jistě brát jako obrana života.  Něco jiného je ale vědomé lhaní o víře k přilákání nových oveček.

„Kdo nepraktikuje taqiyya, nemá hlubokou víru.“ praví jeden z šíitských výroků.

Tudy cesta nevede. Rychlou konverzi k šíitům jsem tedy též zavrhla.

Co teď?

Z přemýšlení mě opět vytrhl prosebný hlásek synka: „Koupíme bagl?“

„Zeptej se taťky.“

A výsledek? Z obchodu odvádíme dítko, jednou rukou otírající již zasychající slzičky (tak vypadá pravda) a v druhé ruce nesoucí nový bagr (tak vypadá rezignace a ukázka „správné“ výchovy).

Autor: Lenka Berrouche

5 Komentářů

 1. Antonín Blažek
  15.8.2012 – 27 Av 5772 v 05:19 — Odpovědět

  Lhaní po muslimsku je v podstatě stejné jako lhaní po moravsku.
  Lidi lžou a je zajímavé, lžou i když lhát vůbec nemusí. Někdo zastává názor o neškodnosti milostivé lži. Lež ovšem zůstává lží za jakýchkoliv pohnutek. iI ta milostivá má krátké nohy.
  Žijeme v v bláznivé době. V době amorální s převrácenými hodnotami. Dospělý člověk není mnohdy schopen odolat reklamě. Jak má dítě odolat zářivým hračkám nabízející se v regálech obchodů. Doma přeci jeho otlučený bagr leží převrácený mezi jinými hračkami.
  Je zajímavé, že časem zapomeneme na spoustu krásných hraček a zůstanou nám v paměti, zdánlivě bezcenné, hrubě “otesané” ale táty zhotovené, mámami ušité.
  Lidičky neberte své ratolesti do super nebo jiných marketu. Tam, aniž si to uvědomujete, začínáte své potomky ztrácet. Táta dělal hračky mi, Já dělal hračky svým dětem. Kluk je dospělý, má přes dvacet let, ale na barevná vláček, uvařený z moduritu, dosud nezapomněl. Já na vláček taky nikdy nezapomenu. Vymaloval jsem byt a za krátkou dobu jsme měli “prohánějící se” vlakové soupravy po všech stěnách. I své sestře, brácha na hlavě vláček vystříhal…
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 2. Erich
  15.8.2012 – 27 Av 5772 v 08:55 — Odpovědět

  Lhaní to je krásné téma, u nás je to jedna z nejžádanějších schopností pro vrcholové funkce ve státním aparátu.

  0
  0
 3. Antonín Blažek
  15.8.2012 – 27 Av 5772 v 10:46 — Odpovědět

  Genesis 1/31Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré. Byl večer a bylo jitro, den šestý.
  4Had ženu ujišťoval: „Nikoli, nepropadnete smrti.

  0
  0
 4. Antonín Blažek
  15.8.2012 – 27 Av 5772 v 11:11 — Odpovědět

  Nevím jestli Hospodin “lhal nebo není vševědoucí” když při stvoření Země a Vesmíru řekl: Genesis 1/31Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré. Byl večer a bylo jitro, den šestý.
  Je nepochybné, že “had” lhal když řekl: Genesis 3/4Had ženu ujišťoval: „Nikoli, nepropadnete smrti.
  Stejně tak lžou církevní představitelé když tvrdí, že vstupem do církve nastane pro věřícího Ráj na zemi.
  V Bidli je přeci napsáno: Genesis 3
  17Adamovi řekl: „Uposlechl jsi hlasu své ženy a jedl jsi ze stromu, z něhož jsem ti zakázal jíst. Kvůli tobě nechť je země prokleta; po celý svůj život z ní budeš jíst v trápení.
  18Vydá ti jenom trní a hloží a budeš jíst polní byliny.
  19V potu své tváře budeš jíst chléb, dokud se nenavrátíš do země, z níž jsi byl vzat. Prach jsi a v prach se navrátíš.
  PF 201 přejí Mayové

  0
  0
 5. martina
  26.10.2012 – 10 Heshvan 5773 v 09:08 — Odpovědět

  Proč prostě neříct: nekoupím to, protože to nepotřebuješ?

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Oranžové řešení církevních restitucí

Další článek

Jsi jako nevěrná děvka