Zdroj: Shekel

Dojemná péče o majetek státu z úst pana Sobotky má velmi hořkou pachuť.Nechci dnes rozebírat, jestli plánovaných 59 miliard vyplacených církvím je moc nebo málo. Snad jen jedno přirovnání. Je to asi tak schodek našich financí za 6 měsíců. Jinými slovy za půl roku naše společnost spotřebuje (prožere) víc, než vyprodukuje, v hodnotě celých finančních kompenzací všem církvím. Ale to je jiná otázka.

Kritici této částky nevidí, že se jedná o DOHODU, tedy o něco s čím musely souhlasit všechny strany. Nevidí také, jak si oddechnou obce, kterým přestane být blokovaný majetek a budou moci konečně realizovat své plány. Nevidí, že skončí nejistota, když škola stála na církevním pozemku a nikdo nevěděl, co bude v budoucnu.

Pro mě, jako daňového poplatníka, je podstatné, že po vyplacení celé částky budou církve naprosto oddělené od státního financování. Nebude tedy existovat možnost jakýchkoliv lobbistických tlaků, úplatků, teplých fleků, odkloňování peněz, zadávání zakázek. Církve si budou hospodařit za své a na svou odpovědnost.

Objevují se již starosti, že správcovské firmy se již třesou na lukrativní zakázky správy církevního majetku. A dokonce to má být i argument proti církevním restitucím. Jak prosím? Já zdědím domek a nějaké akcie a samozřejmě mi hned různé banky začnou nabízet správu mého portfolia a realitní makléři nejvýhodnější prodej. Má to snad být argument proti tomu, abych něco zdědil? Pokud si svůj majetek sám prošustruji, nikdo mě nebude litovat. Tak proč ta dojemná péče o církve?

Oranžoví hoši jdou ústy svého předsedy Sobotky ještě dál. Mají vlastní návrh – vložit majetek, o nějž jde, do veřejnoprávního fondu, a z něj církve financovat. Tak to známe. Jako každý úřad, či instituce, to samozřejmě požere hodně peněz na svůj provoz. Bude správní rada, v ní teplá místečka pro kamarádíčky. Pak bude potřeba tu expertní posudek, tu nová zakázka na software kancelářských počítačů. Budou zase výběrová/nevýběrová řízení na rekonstrukci sídla. Tohle všechno tu dnes máme. David Rath, všechny regionální rady, všude je to stejné. Socani jsou prostě nezměnitelní a jde jim jen a jen o vlastní koryta. O věc jde až v poslední řadě.

Čím menší stát, tím menší balík peněz na rozdělování, tím menší prostor pro korupci, tím méně kmotrů. A proto je pro mě řešení, kdy se jakékoliv role stát definitivně zbaví, to jediné správné. Jakékoliv fondy, jak navrhuje ČSSD, jsou zase jen záminkou pro to, jak se přiživit na úkor nás všech. Oranžoví hoši jsou fakt nenažraní.

Autor: Tomáš Flaška

4 Komentářů

 1. Lukáš Lhoťan
  14.8.2012 – 26 Av 5772 v 12:00 — Odpovědět

  Souhlasím, jenže když stát bude mit málo peněz z čehobudou parazitovat mafianské struktury státnich zaměstnanců?

  0
  0
 2. alien
  14.8.2012 – 26 Av 5772 v 18:47 — Odpovědět

  Rozhazovačná pravice pokud se jedná o církev a Vatikán, nepřející a škrtající pokud se jedná o občany ČR. . .

  0
  0
 3. Antonín Blažek
  15.8.2012 – 27 Av 5772 v 13:13 — Odpovědět

  Pokud by se měl nějaký majetek vracet tak jej vydat jenom těm co jej vytvořili. To jest jednotlivým věřícím a jejich potomkům nikoli jednotlivým církví nebo přímo do zahraničí – Vatikánu. Jak získaly církve majetek se dá dohledat. Co dohledat nelze musí být vráceno státu. Neb co bylo lidem ukradeno musí býti vráceno.
  Exodus 20
  15Nepokradeš.
  16Nevydáš proti svému bližnímu křivé svědectví.
  17Nebudeš dychtit po domě svého bližního. Nebudeš dychtit po ženě svého bližního ani po jeho otroku ani po jeho otrokyni ani po jeho býku ani po jeho oslu, vůbec po ničem, co patří tvému bližnímu.“
  PF 2012 přejí Mayové

  0
  0
 4. 15.8.2012 – 27 Av 5772 v 19:55 — Odpovědět

  Já to vidím takhle :

  Ale to vy už víte .o)))

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Nenávist ke křesťanství a judaismu součásti arabské kultury?

Další článek

Lhaní po muslimsku