Zdroj: Archiv

Němečtí nacisté ho zavraždili pro jeho židovský původ. Češi ho po válce prohlásili za Němce a jeho rodině zabavili veškerý majetek. Velkostatkář Richard Fischmann z Puklic na Jihlavsku se nedočkal očištění svého jména ani těsně po revoluci. Právo na majetek získaly jeho děti až po desítkách let.

Představitelé Puklic velkostatkářovu dceru Elišku s žádostí o očištění jeho jména vyhnali. Teprve nyní, kdy po dvacetileté tahanici brněnský krajský soud definitivně rozhodl, že Fischmannovi po válce úřady zabavily majetek protiprávně, a že obec musí majetek vrátit, se Pukličtí alespoň začali s potomky velkostatkáře dohadovat. Začátkem října se společně sejdou v Praze.

Ve hře je přitom hodně: velkostatkáři patřila budova, v níž sídlí pošta, obecní úřad a jsou tam byty, veškeré pozemky na návsi a kolem zámku, rybník uprostřed obce, sokolovna i půda pod místním kostelem. “Jedná se o lesy o rozloze 50 hektarů, zemědělskou půdu asi 200 hektarů, tři rybníky, zámek a různé stavby, stáje, chlévy a podobně,” vypočítává vnuk Richarda Fischmanna Michal Fábry, který soudní při vede.

“Variantu pro případ, že se úřad bude muset ze zámku vystěhovat, máme připravenou,” říká starosta obce Karel Tůma. Úřad by se pak přemístil do školky.

Lidé v Puklicích však to, že vnuk velkostatkáře nakonec přece jen dosáhne spravedlnosti, nesou nelibě.

“Ať si to teda vezme, když to chce. Ale musí to nechat k užívání lidem, jak jsou zvyklí. A také to musí opravit, zámek chátrá,” řekla jedna z místních obyvatelek.

Autoři: Miroslav Mareš, Jana Blažková
Příběh obsáhleji dnes v tištěném DNES.
Zdroj: idnes.cz

16 Komentářů

 1. Jaroslav Formánek
  25.9.2012 – 9 Tishri 5773 v 11:07 — Odpovědět

  Titulek článku je populistický, možná z hlediska PC MC rasistický a též antibohemistický. V textu pak rehabilituje Němce milostivě na “německé nacisty”, Čechy ponechává nerehabilitované.

  Tímto bych redakci rád upozornil, že Židovská obec odmítla býti jednou z 12 uznaných menšin v ČR, tudíž je u nás každý žid nadále Čechem, pokud se nehlásí k národnosti např. bulharské, polské, ruské, německé apod.

  Úvahu dále komplikuje skutečnost, že si můžeme národnost uvádět podle vlastního gusta při sčítání lidu a v osobních dokumentech se neuvádí. Netuším, jak je tomu dnes v rodném listu…

  Židé se často v předválečném Československu hlásili i k národnosti německé, což mohl být problém po návratu z emigrace nebo KZ.

  Spíš bych napjal síly na zmapování tohoto problému, neb je velmi zajímavý, neznáme plně jeho dosah, rozděluje osudy českých/československých a německých židů u nás po válce atd. atd.

  0
  0
 2. 25.9.2012 – 9 Tishri 5773 v 12:18 — Odpovědět

  Pane Formánku, moje rodina se hlásila při sčítání lidu k národnosti české a k víře židovské.

  1
  1
 3. Jaroslav Formánek
  25.9.2012 – 9 Tishri 5773 v 13:14 — Odpovědět

  Právě to je na tom vtipné. Taky není jasné s kolika % lidí to ta Židovská obec konzultovala. To je skoro na interní referendum. Tehdy šlo o zastoupení v Domě menšin u Pavláku.

  0
  0
 4. Jaroslav Formánek
  25.9.2012 – 9 Tishri 5773 v 16:57 — Odpovědět

  Rozpoutala se bitva o židy. Máme tu filosemity i antisemity. Filotatínkovce i mizotatínkovce. A lidi zmatené, někde mezi.

  0
  0
 5. dada
  25.9.2012 – 9 Tishri 5773 v 22:06 — Odpovědět

  Pane Fábry,
  pro zajímavost jsem si našla stránky obce Puklice a pročetla i něco málo z její historie. Je to až dojemné, jak si polnosti Vaší rodiny rozdělili ubozí bezzemci a drobní rolníci a kolika puklickým spoluobčanům posloužil zbylý majetek. Průšvih je, že se tato informace nepromítá ve filmovém týdeníku z padesátých let, ale visí na oficiálních stránkách obce. Jaké to byly krásné a nadějné dny, když jsme si spravedlivě rozdělili ukradený majetek!
  Udělejte mi prosím radost, nenašel se aspoň jediný člověk, který by se s Vaší rodinou chtěl nějak domluvit a vyrovnat? Jen tak, ze slušnosti?

  0
  0
 6. 26.9.2012 – 10 Tishri 5773 v 06:47 — Odpovědět

  dada@: Co se týká restitučních nároků, stará se o to tatínek, mě osobně jde hlavně o rehabilitaci mých předků, ke které jsem byl veden svou babičkou, která celý život i poslední roky před svou smrtí, usilovala o to, aby byl její tatínek – můj pradědeček rehabilitován ze zrádce, na žida jež byl spálen s celou svojí rodinou v koncentračním táboře.

  Nicméně, v listopadu (myslím), by advokát naší rodiny spolu s otcem, měli usednout v Praze k jednacímu stolu, takže možná to vypadá, že nikdo z Puklic nebude chtít mít v rukou černého petra, a dojde k mimosoudnímu vyrovnání.

  Díky za podporu :)

  0
  0
 7. Jaroslav Formánek
  26.9.2012 – 10 Tishri 5773 v 17:50 — Odpovědět

  Bylo by dobré vědět, zda se za vás ve vsi někdo bere, nebo zda je to tabu…a lidi jen “vyčkávají”, neb kdekdo něco pobral
  .

  0
  0
 8. dada
  26.9.2012 – 10 Tishri 5773 v 18:25 — Odpovědět

  Tak škoda, myslela jsem, že se třeba aspoň v jednom hnulo svědomí, nemuselo by jich být hned zrovna deset, jako když smlouval Abraham o Sodomu…
  Vaši babičku obdivuju, že to nevzdala a nerezignovala. A přeji vám nejen kvůli vám, ale i nám všem, aby se vše podařilo dotáhnout alespoň k částečně spravedlivému vyústění.
  Jednou se nám stala taková směšně trapná příhoda, která se s tím vaším tragickým příběhem samozřejmě nedá srovnávat, ale něčím mi ho připomíná. Když jsem byla malá, rodiče měli ve zvyku v podvečer chodit na procházku. Jednou takhle za šera procházeli zrovna kolem našeho políčka, na jehož mezi rostlo pět švestek, a koho tu nevidí?! Manželský pár, otec a matka ctihodné rodiny, se právě chystá naložit plné kabele našich švestek na svá kola a spokojeně odjet. Situace o to trapnější, že se s našima poměrně dobře znali. Začali blekotat něco o tom, že nevěděli, že to někomu patří (což bylo dosti nepravděpodobné), byli celí vyvalení, jak se tam vůbec mohli zjevit, a pak se ta paní tak nejistě a skoro nevěřícně zeptala, jestli snad naši ty švestky od nich nebudou chtít, aby jim je tedy snad přenechali? A když jim mamka řekla, že by to asi bylo záhodno, tak to málem nebyli schopní pochopit, vždyť se tak namáhali, než si je natrhali :-)…
  Chci tím říct, že velice dobře chápu, že vám ani tak nejde o blbých pět švestek (i když ty vaše budou mít asi přece jen mnohem větší hodnotu), ale o princip, o to, aby zjevná sprostota jednoduše nebyla tolerovaná a nepřebývala tu mezi námi. Takže díky!

  0
  0
 9. astorc
  26.9.2012 – 10 Tishri 5773 v 20:40 — Odpovědět

  ano, stud.
  pořád sem si myslela, že to je jednotka rodičovské výchovy ale je to jinak.

  0
  0
 10. 26.9.2012 – 10 Tishri 5773 v 21:16 — Odpovědět

  @dada

  – babička byla bojovnice, silná žena, s nelehkým životem.

  – a co se týká švěstek, já zase chodil a chodím k sousedům na chatě na červený rybíz, i v dnešní době :)

  @formánek

  – kdyby člověk došel k poznání, že není zmatený, dovolím si já o něm tvrdit, že nedošel poznání

  @astorc

  – nemyslím, si že 50% hrajou v lidském životě rodiče a druhou polovinu geny, myslím že je to tak 85 ku 15 ve prospěch genů. Proto mám i názor, že konverze jako tatínkovce, mě nedovede k hlubšímu poznání- Sidon :ú

  0
  0
 11. dada
  26.9.2012 – 10 Tishri 5773 v 22:26 — Odpovědět

  Davide, doufám, že nechodíte na rybízek s kyblem, to by mě teda zklamalo :-)!

  0
  0
 12. Sylvie Wittmannová
  26.9.2012 – 10 Tishri 5773 v 23:12 — Odpovědět

  Pane Fábry,
  k přání dobrého roku přidávám přání spravedlnosti. Ano, jsme všichni Čechy…
  Všechny minulé křivdy šly lehce hodit na všemocného bolševika. Teď už to nejde. Musíme si přiznat, že jsme velmi nasákli přístupem “Co je tvoje to je moje a co je moje do toho Tǐ nic není.”
  Čechy jsme všichni, ale Pukličtími snad ne.
  Gmar chatoma tova. Sylvie

  0
  0
 13. Erich
  27.9.2012 – 11 Tishri 5773 v 08:37 — Odpovědět

  Ad 12.
  Opravdovým Čechem se člověk nenarodí, opravdovým Čechem se člověk stává.

  http://www.ustrcr.cz/data/pdf/vystavy/sokol/panel08.pdf

  ( i když vím p. Wittmannová, že máte pravdu a tak bychom se taky měli všichni cítit )

  Ad 10.
  Davide díky za ten rybíz.

  Ad 4.
  Je zajímavé, že jevy, jež by se na Gaussově křivce, vyjadřující různé empatie či antipatie zdály jako středové, se dají nazvat zmateností.

  Kdo nejde s námi, jde tedy proti nám.
  Nojo, jenže lidé kolikráte jdou prostě jenom někam jinam.

  1
  0
 14. 27.9.2012 – 11 Tishri 5773 v 11:56 — Odpovědět

  @Wittmannová:

  – Díky moc :) Vám také Gmar Chatima Tova Sylvie!

  @Erich:

  – Cituji: “Nojo, jenže lidé kolikráte jdou prostě jenom někam jinam.”
  Popsal jste jednou větou Erichu, celý můj život, pohladil jste mě tou po duši, díky za ní :)

  0
  0
 15. Santos
  28.9.2012 – 12 Tishri 5773 v 18:41 — Odpovědět

  židovstvo je národnosť alebo len náboženské vyznanie?
  Myslím si že toto je kľúčová otázka.

  0
  0
 16. 28.9.2012 – 12 Tishri 5773 v 19:12 — Odpovědět

  @Santos:
  To je opravdu zásadní otázka a zcela si umím představit, že pro ortodoxní židy předem jasná pravidla. Nicméně, když tento článek vypovídá o příběhu mojí babičky a prarodičů, tak je důležité i zavzpomínat na ně.

  Babička mi vždycky říkala, že patříme mezi uvědomělé židy,kteří neslaví svátky, nestravují se košer, nejsou prostě praktikujícími židy, ale vždy podporující Izrael, jež spojuje tragická minulost nejenom 20 století.

  Proto já osobně si myslím, že jsou Židé (ti praktikující) a židé (ty původem), občas se tyto dvě křivky protnou, občas nikoliv, někdy extrém ortodoxie je vidět hlavně u konvertitů a občas následek mládí v pozadí přeživší Holocuastu (viz. můj otec na videu IDNES) vede k tomu, že o židovství nechtějí ani slyšet.

  Takže si vyberte? :)

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Megapole

Další článek

Doma je to nejtěžší