Zdroj: theberry.com

V mnoha filmech popisujících možnou budoucnost můžeme vidět, že je společnost sdružena do městských států – megapolí (zřejmě se autoři inspirovali starověkými řeckými městskými státy).

Přijde nám to jako sci-fi, nicméně již dnes existují města, která jsou nejenom větší než mnohé státy svou rozlohou, ale rovněž svou ekonomickou silou.

V současnosti se nejvíce ekonomicky bohatých měst nachází v Evropě a USA. V nastupující Asii se nyní mezi nejsilnějších 25 měst dostaly jen dvě. Nepočítaje však městské státy jako je Singapur. Nicméně jak bude oslabovat síla států, budou tyto megapole sílit. Do roku 2025 by měl význam některých měst, jako ekonomicky výkonných center, zeslábnout – nepřekvapí, že se jedná především o evropská a americká města. Těžiště výkonnosti se stále více přesouvá do Asie, kde by se do elitního klubu ekonomicky výkonných měst mělo zařadit deset nových měst.

Když se tak díváme na sci-fi filmy, je docela dobře možné, že část z toho co nám nyní připadá sci-fi se může velmi rychle stát realitou.

Autor: Šimon Finemon

Megapole na Wikipedii

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Proti-Romské sešlosti

Další článek

Němci ho zavraždili, Češi prohlásili za Němce. Až teď se dočká očištění