Zdroj: christnet.cz

Vladyka pravoslavné církve v Čechách a na Slovensku Kryštof se stal obětí „atentátu“ který nejspíše mohli spoluorganizovat někteří z církevních představitelů Pravoslavné církve a důvodem může být boj o využití víc jak miliardy korun z církevních restitucí.

Počátkem dubna TV NOVA odvysílala reportáž, v niž vladyku pravoslavné církve v České republice Kryštofa obvinila z mimomanželského poměru s jednou z věřících členek pravoslavné církve a dalších sexuálních vztahů. Jenže jak se ukazuje, stala se TV NOVA cílem kampaně, jenž za pomoci falešných a zmanipulovaných faktů se snažila o odstranění nejspíše některým představitelům pravoslavné církve nepohodlného vladyky Krištofa.

Osoba Xenie R. jenž byla iniciátorkou stížnosti interpretovanou TV NOVA jako obvinění z mimomanželského poměru zaslal Posvátnému synodu pravoslavné církve dva dopisy, kde nejen odvolává svou stížnost, ale poukazuje i na to, že byla k lživým obviněním vůči vladykovi Kryštofovi donucena metropolitním správcem olomoucko-brněnským arcibiskupem Simoenem.

Redakci Shekel.cz se podařilo získat úředně ověřené originály obou stížnosti paní Xenie Posvátnému synodu pravoslavné církve. Zde je po zakrytí osobních údajů nabízíme k nahlédnutí (dokument 1) a (dokument 2). Obsahuji popis celé kauzy z pohledu paní Xenie R. včetně obvinění vůči představitelům pravoslavné církve, kteří měli „atentát“ na vladyku Kryštofa organizovat. Podle Xenie R. byl atentát zorganizován metropolitním správcem olomoucko-brněnským arcibiskupem Simoenonem a Evženem Freimannem, který i sestavil text obviňující vladyku Kryštofa před Posvátným synodem pravoslavné církve.

Druhý dopis paní Xenie R. ukazuje na to, že se někteří duchovní pravoslavné církve pokusili bránit v očištění vladyky Kryštofa z falešných obvinění o mimomanželském sexuálním poměru a to včetně manžela paní Xenie R., který je duchovním pravoslavné církve. Sama paní Xenie R. v tomto druhém dopise Posvátnému synodu pravoslavné církve poukazuje na lži a manipulace svého manžela ve prospěch „atentátníku“ na vladyku Kryštofa. Současně poukazuje na to, že došlo i k nedodržení slova daného pravoslavným věřícím metropolitním správcem olomoucko-brněnským arcibiskupem Simoenem.

Bude jistě zajímavé sledovat jakým směrem se cela kauza bude ubírat a jak se zachová Posvátný synod pravoslavné církve, jestli napraví způsobené chyby a navrátí vladyku Kryštofa zpět do jeho úřadu z něhož byl „atentátem“ donucen odejít nebo jestli „posvětí“ využít  lží a podvodů k ovládnutí církevních struktur.

Neboť jak se proslýchá mezi pravoslavnými věřícími, že vladyka Kryštof vyvolal nevoli některých frakcí v rámci pravoslavné církve tím, že nehodlal ponechat víc jak miliardu korun získaných v církevních restitucích na pospas neprůhlednému využití úzkou skupinou duchovních, ale požadoval transparentní využití na projekty pro potřeby všech věřících – kněží i laiků, a to se mu nejspíše stalo osudným.

Podrobnosti k celé kauze zde: http://www.christofor.cz/chronologie

Autor: Lukáš Lhoťan

V příloze ve formátu PDF další informace ke kauze: Opětovný dopis a Odvolání obvinění

 

5 Komentářů

 1. Novotný
  29.4.2013 – 19 Iyyar 5773 v 17:20 — Odpovědět

  Pokud nebude uvedeno jméno a adresa té ženy,
  nebude nikdy možné zjistit její totožnost.
  Hm… v tom případě ale mohl napsat výše uvedené dopisy kdokoliv.
  Neuvedení zdrojů v tomto případě nezní důvěryhodně.

  0
  0
 2. 29.4.2013 – 19 Iyyar 5773 v 20:46 — Odpovědět

  Jméno i adresu dané ženy znají představitelé Pravoslavné církve, Ruska media a další osoby. Nechtěl jsem její celé jméno zde uvádět z ohledem na její přání, ale je snadno dohledatelné.

  0
  0
 3. Novotný
  30.4.2013 – 20 Iyyar 5773 v 07:08 — Odpovědět

  Pokud si vzpomínám, paní R. je pouze jednou z více žen, o kterých se zpočátku v obžalobě jednalo. Na počátku dubna jsme byli skrze církevní představitele informováni o vztahu k většímu počtu žen než k jedné a mluvilo se také o 10 dětech. Z jakého důvodu nejsou pravoslavným věřícím podány další informace o této hlavní části skandálu? Církevní představitelé by jistě nešli na veřejnost s takovýmto skandálním obsahem, aniž by si jej předem pořádně neověřili? Pokud by Vladyka Kry3tof byl shledán vinen, měl by být sesazen. Pokud by ale bylo shledáno, že byl křivě nařčen, měli by být sesazeni ti církevní představitelé, kteří falešné informace zveřejnili.

  0
  0
 4. 30.4.2013 – 20 Iyyar 5773 v 21:36 — Odpovědět

  Pane Novotný to máte asi pravdu, bohužel kopie ze zasedání a stiženosti P. Synodu nemáme ještě k dispozici, ale bude zajímavé sledovat celou kauzu a jak dopadne ….

  0
  0
 5. Novotný
  4.5.2013 – 24 Iyyar 5773 v 14:12 — Odpovědět

  Byl bych velmi příjemně překvapen, kdyby jste od synodu obdržel kopie ze zasedání Synodu… a kdyby jste také obdržel povolení, podstatnou část těchto dokumentů zvěřejnit… ;-)

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Milanem Hejným

Další článek

Kam by svět dospěl