Zdroj: novinky.cz

Nejnovější návrh odborů hovoří o o tom, že by podnikatelé měli platit minimální daň z příjmu 1000 Kč měsíčně. Co je jim do toho?Předně zdůrazňuji, že jako OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) platím daň z příjmu měsíčně výrazně vyšší než oněch navrhovaných 1000 Kč. Nebudu řešit, že to někdo neplatí, protože na to nemá zisky, nebo proto, že podvádí. To je věcí finančních úřadů, ale určitě ne odborářů. Pokud se odboráři chtějí starat nejen o zaměstnance, ale o všechny a tím pádem potažmo pronikat do politiky, měl bych jeden zásadní globální návrh.

Všichni zaměstnanci okamžitě budou mít zrušen pracovní poměr a přejdou na práci na živnostenský list. Zároveň bych povolil “švarc systém” proto, aby klidně i nadále mohli vykonávat svou jedinou práci, ale již na živnostenský list. Tím pádem by jim odpadly všechny zákonné zaměstnanecké výhody a bylo by jen na nich, jaké benefity a třeba placené dovolené by si dohodli se svým zaměstnavatelem. Aby to bylo spravedlivé, dal bych jim do ruky hrubou mzdu a bylo by jen na nich, jak velké by si platili sociální pojištění a tím by sami rozhodli o tom, jak velkou budou mít ve stáří penzi. Výši platu by pak neurčovala nějaká kolektivní jednání, ale každý by musel bojovat sám za sebe. No a pokud by si vydělali nějaké minimum, možná i míň, tak samozřejmě nějaký minimální odvod na sociální a zdravotní pojištění by stejně musel být povinný. Jinak by ten stát nepřežil. A nezkoumal bych, jestli živí sami sebe, nebo i třeba pár dětí. Neřešil bych, že je zaměstnavatel zaměstná třeba jen v sezoně, tedy pár měsíců v roce. To je jejich problém. V duchu návrhu odborů by stejně museli za jakýchkoliv podmínek odevzdat státu 1000 Kč měsíčně jako minimální daň z příjmu.

Autor: Tomáš Flaška

2 Komentářů

 1. Natan
  23.4.2014 – 23 Nisan 5774 v 06:54 — Odpovědět

  Také by se mi to líbilo. Většina lidí by si platila na důchod, zdravotní a sociální pojištění pouze minimum, ale pak by chěli maximální důchod a nadstandadní služby. Politici, protože to jsou voliči, by jim to slíbili a chybějící peníze v systému by “někde” vzali. Asi jsem skeptik, ale myslím si, že je to neřešitelné. Nakupené problémy, a že jich není málo, se budou neustále odkopávat po jednoltivých volebních obdobích až jednou nastane katastrofa.

  0
  0
 2. Tomáš Flaška
  23.4.2014 – 23 Nisan 5774 v 07:14 — Odpovědět

  Ivane, bohužel máš hlubokou pravdu. Je to smutné, ale takoví jsme.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Osiris v keři

Další článek

Kdež mám hledati Ježíše, jehož sem ztratila?