Zdroj: Wikipedia.org

Tomu jsem skoro nevěřil. Království železnic do krajiny umístilo i model vysílače na Ještědu. Ozvala se rodina architekta Karla Hubáčka, který Ještěd projektoval a dožadovala se licenčních poplatků.

„Došli jsme k dohodě a zaplatili jsme pět tisíc korun. V dalších letech by se roční poplatek mohl měnit, ale nevíme, jestli směrem nahoru, nebo dolů,“ uvedl Pospíšil, vedoucí marketingu Království železnic. Jak jsem pochopil, jedná se o to, že se zde platí vstup a proto by za model Ještědu měl být placen poplatek. Tolik zřejmě naše legislativa.

Určitě by se v tomto světě modelových železnic našlo ještě více staveb, na které někdo vlastní autorská práva. A co design lokomotiv? Jednoznačně by se mělo platit. Pak by vstupné nemuselo být něco přes 100 Kč, ale něco přes 1000. To je prostě postavené na hlavu.

Ale vraťme se k Ještědu. Pokud podle našeho práva někdo vydělává na vystavení jeho napodobeniny, co s originálem? Co rozhledna v Jizerských horách která láká nádherným pohledem na Ještěd, neměla by platit licenci? A co ty hospůdky, odkud je ze zahrádky také na Ještěd pěkný pohled. Neměly by taky něco platit? Určitě jim to zvyšuje počet zákazníků.

Člověk aby se bál vyfotit na horách s Ještědem v pozadí a vystavit tu fotku na internetu. Nikdy bych pak netušil, kdy na mě rodina pana Hubáčka udeří.

Možná by stálo za to zkusit to otočit. Právníci Království železnic by od rodiny měli chtít nějaký poplatek, protože ve své expozici Ještěd propagují a tím pádem mu potenciálně zvyšují počet návštěvníků. Absurdita? Jasně že ano, stejně jako placení za vystavení modelu vysílače do kolejiště kam chodí převážně děti. Domnívám se, že by si někdo měl poťukat na čelo a všechno smést ze stolu.

Autor: Tomáš Flaška

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Polovina obyvatel Sýrie je na útěku

Další článek

Židé vyprovokovali holokaust, na řadě jsou Romové