Zdroj: Archiv

Mešita Shah Jahan je známa jako první islámská sakrální stavba Británie. Její stavbu incioval židovský vědec Gottlieb Wilhelm Leitner.

Gottlieb Leitner se narodil v roce 1840 v Maďarsku. Mladý Leitner byl pozoruhodný svým jazykovým nadáním – v deseti letech prý hovořil plynně turecky, arabsky a ovládal většinu evropských jazyků. Plánoval kariéru duchovního, v devatenácti letech se stal učitelem arabštiny, turečtiny a moderní řečtiny (vyznal se prý až v padesáti jazycích) a jako třiadvacetiletý byl jmenován profesorem arabštiny a islámského práva na King´s College v Londýně. O tři roky později se stává profesorem státní univerzity v pákistánském Lahore a podílí se na založení Pandžábské univerzity. Během svého pobytu na indickém subkontinentě napsal dvoudílnou práci Dějiny islámu v jazyce urdu. Na konci sedmdesátých let  19. století se vrátil do Evropy, aby zde založil orientalistický ústav.

V roce 1889 pak nechal u Londýna vystavět mešitu pro potřeby muslimských studentů Orientálního institutu. Výstavba mešity byla sponzorována šáhem Bhópálu. Jako modlitebna se mešita užívá od roku 1889. Krátkou přestávku v jejím provozu přinesly roky 1900 až 1912. Roku 1913 uvažoval syn G.W. Leitnera o jejím prodeji, ale žaloba indického právníka Khwaji Kamal Ud-Dina zajistila mešitě status sakrální stavby. Jako takovou ji za symbolickou částku odkoupilo hnutí ahmadíja , které kontrolu nad stavbou ztratilo až v roce 1935.

Autor: redakce Shekel.cz

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Když chceš něco udělat...

Další článek

Benefiční koncert 2014