Občanská válka v Jemenu se bolestně dotýká všech tamních obyvatel. Poslední židé, kteří v zemi zůstali, nejsou výjimkou. Jejich osud se jim snaží ulehčit z jemenská charitativní organizace Mona Relief, která rozděluje potravinové balíčky židovským rodinám v Sanaa.

Minulý týden dorazila pomoc k maličké jemenitské komunitě již počtvrté. V roce 2016 upozornili novináři zakladatele nevládní organizace Mona Relief, Fatika Al Rodainiho, na špatné životní podmínky Jemenitů. Rodaini v prosinci židovskou komunitu v Jemenu osobně navštívil, sešel se s jejím vůdcem Yehiou Yousefem a již o několik dnů později dorazila do Sanaa první zásilka potravinových a hygienických balíčků a pokrývek, financovaných z internetové kampaně.

“Tak začala naše spolupráce s židovskou komunitou v Sanaa,” řekl Rodaini v rozhovoru pro Jerusalem Post. “Slíbil jsem jí měsíční dodávky potravinové pomoci a léků pro členy, kteří jsou chronicky nemocní. Bohužel jsem kvůli nedostatku prostředků nemohl svůj slib dodržet, ale snažím se jim pomáhat alespoň každoročně.” Rodainimu se nakonec podařilo podporovat Jemenity častěji – nicméně v posledních dvou případech mu to umožnily pouze peníze anonymních kuvajtských dárců. Rodaini je spokojený s tím, že Kuvajťané nejen souhlasili, že budou pomáhat, ale sami nabídli dary pro židovskou komunitu.

“Mluvíme zde o lidskosti, ne o náboženství,” řekl Rodaini, dodávaje, že nevládní organizace zásobuje v Jemenu přibližně dvacet židovských rodin.

Většina jemenských židů odešla mezi lety 1949 a 1950 do Izraele, v Jemenu zůstala pouze hrstka. Letos na jaře odcestovalo z Jemenu do Izraele dalších sedmnáct židů, prchajících před válkou. Jejich přesun se odehrával v rámci tajné operace pod dozorem The Jewish Agency. Utajení, v němž se celé přesídlení připravovalo, bylo způsobeno hlavně obavami z reakce islamistických a ultraorrtodoxních organizací.

Předpoklady, že ultraortodoxní antisionistická organizace Satmar Hasidim, která sídlí v New Yorku, vyvine snahu zabránit jemenským židům ve vystěhování do Izraele, jsou založeny na zkušenosti. Podle svědectví židů, kteří se již z Jemenu vystěhovali, se Satmar Hasidim již od roku 1991 snaží bránit jedincům ve stěhování do Izraele a místo toho jim nabízí cestu do Spojených států; argumentuje tím, že v Izraeli by Jemenité nemohli zachovávat své zvyky a tradice a z jejich dětí by se stali bezbožníci.

V minulosti řada židovských rodin z Jemenu odešla do Států a usadila se v Monsey a Monroe ve státě New York, kde je Satmar Hasidim finančně podporuje. V médiích se dokonce objevily zprávy o jemenských židech, kteří jsou v USA údajně drženi proti své vůli.

Čyřiasedmdesátník Shlomo Jerafi vzpomíná, že se s antisionistickou propagandou setkal už na začátku 90. let, kdy se poprvé vrátil z emigrace v Izraeli do Jemenu: “Musel jsem přesvědčovat židy, že v Izraeli se nikdo nestará, jestli jste sekulární nebo věřící. Ale nevěřili mi, byli si jistí, že v Izraeli by nesměli nosit jarmulky, protože tak jim to Satmar Hasidim řekli.”

Podle Jerafiho mají Satmar Hasidim takový zájem o jemenské židy proto, že z celé dispory pouze židé z Jemenu zůstali plně oddaní náboženství: „V každé imigrační vlně, i v té nejsposlednější, má každý muž vousy a lokny. Když jsem pomáhal při vysidlování židů z Iráku, například, nikdo z nich neměl ortodoxní vzhled. Stejně jako většina íránských židů. Vypadají stejně jako Arabové, takže Satmar Hasidim se o ně nezajímají. A Satmar Hasidim nepochybují, že věřící mohou být zachráněni před sekularizací.“ Přesto prý byla kampaň vedená Satmar Hasidim neúspěšná a do USA se v posledních letech přestěhovaly pouze tři rodiny.

Rabín Berl Yaakovovitz ze Samar Hasidim naopak popřel, že by skupina vedla mezi jemenskými židy jakoukoli protiizraelskou propagandu: „Bojí se, že v Izraeli by si nemohli zachovat svou víru, ale nikdy bych jím neříkal, co mají dělat. Jenom jim pomáhám, posílám tam každý týden peníze. V Jemenu vedu náboženskou školu pro deset chlapců a školu pro asi 15 dívek, máme studijní program pro ženaté muže, dáváme rodinná stipendia. Dokud tam budou židé, budu jim pomáhat, všechny jejich prostředky jsou ze Satmaru.“

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Dny židovské kultury v Olomouci se blíží

Další článek

Podzimní dávka hudby z Izraele