Celých deset krásných podzimních dnů bude v Olomouci patřit Dnům židovské kultury. Tradiční akce bude opět plná filmů, přednášek, výstav a hudby. Letošním tématem je Olomoucká synagoga. Veškerý program se tak bude točit hlavně kolem ní.

Dny židovské kultury patří v milém městě mezi navyklé podzimní záležitosti. Letošní ročník bude zahájen výstavou, která se věnuje jedné z největších dominant města. Tedy dominant do roku 1939, kdy byla zbourána. Fascinující stavba mohla okouzlovat pouhých 42 let.

Přednášky

Začátek festivalu bude patřit spíše odborné veřejnosti. Celá řada přednášek se bude po celý den věnovat židovskému osídlení na Moravě v 19. a 20. století. Přes deset přednášejících bude z Čech i zahraničí. Další přednášky se věnují třeba autorovi olomoucké synagogy, kterým je architekt Jakob Gartner, současné izraelské fotografii nebo Karlu Fröllichovi. Tento olomoucký rodák a houslový virtuos přežil Terezín i Dachau a svůj život dožil v USA.

Městská hra i divadelní představení

Lákadlem pro všechny zvídavé je letošní městské putování. Hrací plán, který obsahuje pět zastavení, zavede zájemce do nejrůznějších ulic a ukáže jim město očima židovské komunity. Odměnou bude nejen hromada nových informací, ale taky tvůrčí odměna. Pro děti je připravena pohádka divadla Damúza. Hlupáci z Chelmu. Představení plné loutek a samozřejmě taky poznání. Starší děti a dospělí můžou zajít na komorní inscenaci Deník Anny Frankové.

Filmy

Filmová sekce nabídne čtyři filmy. Každý je z jiného státu, ale pojí je téma snahy. Snaha opravit vypálenou synagogu, snaha smířit stoupence různorodých směrů judaismu, snaha posílit víru Židů ve Vietnamu či snaha udržet tradice v malé peruánské osadě.

Hudba

Letošní kapelou, která na Dny židovské kultury zavítá, bude slavné izraelské trio Tatran. Instrumentální sestava kombinuje styly od jazzu přes rock, elektroniku i klasickou hudbu.

Většina programu se koná v Divadle hudby.

Dny židovské kultury probíhají v Olomouci od 19. do 29. října. Kompletní program najdete zde.

Pořádajícími organizacemi jsou Muzeum města Olomouc, Židovská obec Olomouc a centrum judaistických studií Kurta a Urshuly Schubertových. Záštitu nad festivalem přijali J. E. Daniel Meron velvyslanec státu Izrael v ČR a Daniel Herman ministr kultury ČR.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Bohabojnost

Další článek

Boj o jemenitské židy – starají se chasidé z USA i Kuvajt