Je chvályhodné, že akcí, které přibližují židovskou kulturu stále přibývá. Jsou to letní festivaly, programem naplněné dny ve velkých metropolích, přehlídky izraelských filmů a další. Pokud se ale k odkazu židovského obyvatelstva vracejí v českém pohraničí, může to hřát u srdce dvojnásob. Jedním z takových případů je Teplický cimes. Festival židovské kultury, který v severočeském městě proběhne už po osmé.

 

Za celou akcí stojí spolek ULPAN TEPLICE. Ten funguje přes deset let a jeho aktivity se stále rozšiřují. Letošní festival opět potrvá celý měsíc a je zaměřen na divadlo, hudbu, film, komentované prohlídky města, přednášky i dobré jídlo.

Letošní ročník bude slavnostně zahájen ve středu 7. listopadu. Na programu je zaslouženě opěvované představení Městského divadla Kladno Neúp!ní. V dalších dnech bude následovat ochutnávka košer destilátů nebo otevření putovní výstavy Masaryk a Svatá země. O přátelství Izraele a Evropy bude přednášet Irena Kalhousová a o židovských tradicích a zvycích zase brněnský rabín Štěpán Menaše Kliment. Milovníci filmů se můžou těšit na snímek Zelený princ. Ten byl s velkým nadšením uveden i na letošní přehlídce izraelského filmu Kolnoa. Studenti teplického gymnázia budou moci besedovat s Michalem Žantovským, jehož přednáška bude později uvedena i pro širokou veřejnost. Osud městské knihovny v Teplicích zmapuje výstava Osudy knih – osudy lidí. Závěr festivalu, který bude každodenně doplňován o tradiční židovská jídla, bude patřit temperamentní izraelské kapele Ramzailech.

Teplický cimes probíhá od 7. do 25. listopadu. Kompletní program najdete na webu http://www.teplicky-cimes.cz

Festival probíhá pod záštitou Velvyslanectví státu Izrael.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ta o prstenu

Další článek

Černé výročí ovcí