Tvorba palestinských umělců se k nám dostává jen stěží. Je to velká škoda, protože palestinská hudba nebo literatura přináší mnoho nového a osobitého. Nemluvě o příbězích, které umělci svou tvorbou často vypráví. Za pozornost jistě stojí například básník a spisovatel Mazen Maarouf. Svou tvorbu představí v pondělí v Praze.

 

Mazen Maarouf *1978

Momentálně žije mezi Islandem a Bejrútem a ve svých čtyřiceti letech má za sebou zajímavou životní cestu.  Narodil se v Libanonu. Válečný konflikt, mezi jeho rodnou zemí a Izraelem donutil rodinu emigrovat do Palestiny. Několikaletý politický boj procházel celým jeho dětstvím i dospíváním. Vyrůstat s válkou za zády žádný med není. Vystudoval chemii na libanonské univerzitě a několik let se věnoval pedagogické činnosti. Učil chemii a fyziku. A taky psal básně. A tato vášeň se mu stala životním poselstvím. Publikoval několik básnických sbírek, které byly přeloženy do celé řady jazyků, od angličtiny po čínštinu. V roce 2015 se pustil taky do prózy. Vyšla mu oceňovaná povídková kniha Vtipy pro střelce. Ta je přeložena do angličtiny a na svou českou podobu stále čeká. Překladatelství se věnuje i sám básník. Arabsky mluvící čtenáři si tak díky němu můžou přečíst celou řadu poutavých knih islandských autorů.

 

Básník v Praze

Autora bude v pondělí 17. září hostit pražské Café Kampus. Přednese ukázky ze svých sbírek v angličtině a arabštině. Poté bude následovat beseda o jeho tvorbě, o náhlém přesunu na Island i o tom, co ho inspiruje a žene jeho tvůrčí energii stále dál. Hlavním jazykem bude angličtina s překladem do češtiny. Večer pořádá Literature Across Frontiers ve spolupráci s festivalem Den poezie a kulturním spolkem Maramíja.

 

Podrobné informace o Večeru s palestinským básníkem najdete zde

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Ve srovnání s Izraelem a Palestinou v České republice zase tak o moc nejde

Další článek

Pozvánka do Litoměřic na 7.10.2018