Krav maga-boj z blízka, sport, který si u nás rok od roku získává sále více obdivovatelů. Je to jeden z nejúčinnějších a nejtvrdších způsobů sebeobrany. Pravidla neexistují a důležitá je nejen síla, ale taky rychlost úsudku a vyhodnocení nebezpečné situace. Bojová techniky pochází z Izraele, to už nejspíš každý ví. Její prapočátky ale sahají do Československa. Vydejme se na zajímavý výlet několika desetiletími ze Slovenska až do Palestiny.

 

Budapešť 1910

Cirkusáci, akrobati a krotitelé nebezpečných šelem se můžou radovat. Do jejich divoké komunity se narodilo nové dítko. Jeho otcem je zápasník a vzpěrač Samuel Lichtenfeld. Chlapec dostává jméno Imrich a od malička je mu vštěpována láska k pohybu a mrštnosti. Plave, věnuje se gymnastice i bojovým sportům. V obou disciplínách je jedním z nejúspěšnějších na Slovensku, kam se s rodiči krátce po narození přestěhuje. Doba se ale mění. Klidné ulice Bratislavy začnou, co nevidět, zaplňovat nenávistné antisemitské nápisy, následují přímé ataky židovských obyvatel a Imrich, jako Žid, se nejednou do takové potyčky dostane. Není jediným. V místní židovské komunitě narůstá strach a úřady se stávají slepými. Několik chlapců tedy zorganizuje „obrannou skupinu“ s Imrichem v čele. Následující čtyři roky jsou ve znamení pouličních bitek.

(kmco.fr)
(kmco.fr)

 

Plavba 1940

Politická situace v zemi je stále horší. Útoky proti Židům se stupňují. Ti šťastnější vezmou rozum do rukou a pokud mají jen malou možnost, emigrují. Hranice okolních států se rychle zavírají. Imrichovi se podaří nalodit na poslední loď směřující do Palestiny. A začíná riskantní cesta, která je vždy podobná pro všechny prchající. Zpátky nemůžete a kdo ví, jestli vůbec můžete vystoupit tam, kam jedete. Cestující za záchranou jsou přepravováni na lodích pochybné kvality. Nikdo si nemůže být jist, jestli plavidlo vůbec cestu vydrží. Jestli je dostatek jídla a pitné vody. Lodě jsou mnohonásobně přeplněně. Celá řada z nich se během cesty potopí. Imrich nastoupí na starý člun Pentcho. Cesta těchto lodí vedla do Rumunských přístavů. Tam se přestupovalo a zaoceánské lodě, které pokračovaly k hranicím Palestiny, Sýrie či Libanonu. První část plavby se protáhla na čtyři měsíce. Loď nakonec ztroskotala u Kréty. Z následků kruté cesty se Imrich léčil několik měsíců v Alexandrii. Poté vstoupil do Československých legií a zahájil svojí další životní etapu spojenou s bojem.

(kmco.fr)
(kmco.fr)

 

V Palestině 1944

Rok před koncem války se Imrich Lichtenfeld konečně do vytoužené Palestiny dostane. Už to není jen mladíček s romantickými ideály. Za několik let na cestách se z něj stane tvrdý muž, který si velmi přesně uvědomuje, jak cenný je lidský život. V armádě začal pracovat na vlastní bojové technice. Po příjezdu do Palestiny ji začne vyučovat členy vojenské organizace Hagana. Po vzniku Izraele v roce 1948 se tane hlavním instruktorem Krav maga pro IDF. Výuce se věnuje do konce svého života. Když se stále oblíbenější bojový sport začne šířit i mimo armádu, zakládá několik sportovních center v okolí Tel Avivu. Cestuje, trénuje a techniku stále zdokonaluje. Nejen boj, ale taky respekt a smysl pro fair play. To jsou nedílné součásti učení, které se díky jeho žákům už mnoho let šíři po celém světě. Imrich Lichtenfeld zemřel v roce 1998 v Netanji.

 

(wikimedia.org)
(wikimedia.org)

Pamětní deska

V červenci tohoto roku byla Imrichu Lichtenfeldovi v Židovské ulici v Bratislavě odhalena pamětní deska a následně v židovském muzeu otevřena výstava Lichtenfeld – Krav maga a její tvůrce, která bude přístupná do 10. prosince.

(warrenerentertainment.com)
(warrenerentertainment.com)

 

 

PODÍVEJ SE I NA NABÍDKU ARMY TRIČEK NA #JEWISHOP —>>> IDF – ISRAEL DEFENSE FORCES, KRAV MAGA, MOSSAD (EVERY DAY WITH YOU), BOMBARDÉR

 

MOSSAD - EVERY DAY WITH YOU
MOSSAD – EVERY DAY WITH YOU

 

 

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

12.8. Den židovských památek

Další článek

I vznikla nesnáz