Synagogy a židovské hřbitovy na celém území České republiky si můžou v neděli 12. srpna opět prohlédnout návštěvníci. Bude druhý ročník Dne židovských památek.

Většina židovských památek na území naší republiky zanikla v době holokaustu, nacistického běsnění, emigračních vln a následné neohleduplnosti další nastupující totality. Až po roce 1989 bylo možné zmapovat všechny škody a pustit se do náročných oprav toho, co tady po bezmála 50 letech zůstalo. Do dnešních dnů se tak podařilo zachránit na 200 synagog a 370 židovských hřbitovů.

Zájemci budou mít možnost navštívit taky místa, které nejsou v současné době přístupná nebo teprve krátce po rekonstrukci znovu otevřená. Pozornost je kladena hlavně na památky v regionech. V Praze bude volně přístupná Jeruzalémská synagoga, ve které je umístěna expozice zachycující obnovu zničených synagog a hřbitovů od roku 1990. Do Dne židovských památek je zapojeno přes 50 míst na celém území České republiky. Patří mezi ně i ty, které byly vybrány do projektu Revitalizace s názvem 10 hvězd. Ve většině z nich je kromě pečlivě zrekonstruovaného interiéru taky poutavá expozice přibližující život Židů na našem území za posledních 200 let.

Většina židovských památek bude v neděli otevřena od 10 do 17 hodin. Některé z nich pouze ve vybraných časech. Ty lze dohledat na přehledné mapce.

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Devadesátka pokračuje aneb „pokerface“

Další článek

Jak se zrodilo Krav maga? Z Bratislavy k IDF.