Zdroj: flickr.com

“Afričanům nevadí, když jim jedno nebo dvě děti umřou. Co by se trápili, udělají si hned jiné.”Tenhle zaslechnutý názor mi, pro jeho podivnost, utkvěl v hlavě už od školních let (a že to je docela dávno!). Až teprve časem jsem poznala, že pro některé jedince je strašlivě obtížné připustit, že lidé, žijící jiným životním stylem než oni sami, jsou také lidmi. Že cítí, úplně stejně, bolest i radost. A že je mezi nimi i přibližně stejný podíl pitomců.

Žena v Nigeru, zemi s nejvyšší porodností na světě, porodí za život průměrně sedm dětí, což je jen o tři míň, než měla průměrná vdaná Češka před demografickou revolucí. Stejně jako novověká Češka, má i dnešní žena v Nigeru co dělat, aby za krajně nepříznivých hospodářských a podnebných podmínek zachovala při životě aspoň některé ze svých dětí a sebe samu. Stejně jako naší rurální předkové uvažují lidé v zemědělských oblastech světa dodnes tak, že čím více (rodinných) rukou na poli, tím lépe. A zároveň si tito lidé nemohou dovolit plýtvat energií na nekonečné uctívání památky svých (četných) zemřelých dětí, o které přišli kvůli neexistující nebo nedostupné lékařské péči, případně suchu nebo válce. Mají dost starostí s tím, jak sami zůstat  naživu a jak se postarat o zbytek rodiny. Což ovšem neznamená, že ztráty nebolí. Každá matka, která přišla o dítě, moc dobře ví, jak se jmenovalo, nikdy nezapomene, jak se smálo a jak umíralo. Každá matka, bez výjimky. Všude na světě, ve všech dobách.

Vzpomněla jsem si na to tvrzení o “lidech, kteří si nic nedělají ze smrti svých dětí” dnes, když jsem v The Telegraphu četla o saúdském historikovi, promlouvajícím k národu. Saleh Al Saldoon řekl, že je důležité, aby ženy neřídily automobily. Že prý si někteří lidé myslí, že když za dávných časů ženy jezdily na velbloudech, není důvod, proč by nemohly i řídit. Ale s autem je to jiné, protože když se na cestě porouchá, byla by žena v nebezpečí. Povídal to v televizní talkshow. Moderátorka namítla, že na Západě, v Evropě, Americe i v arabských zemích ženy bez potíží automobily řídí.

Al Saldoon opáčil, že to je proto, že těmto ženám je jedno, jestli je na cestě někdo znásilní. “Pro ně to při jejich uvolněné morálce není žádný problém,” zhodnotil historik.

Protože tak mluvil o “nás”, nemusím tu asi vysvětlovat, jak obludně se mýlí.

Jen… je načase začít vychovávat mládež (všude na světě) k vědomí, že “jiní lidé” jsou také lidé.

Autorka: Karíma Sadio

20 Komentářů

 1. Erich
  11.2.2015 – 22 Shevat 5775 v 19:28 — Odpovědět

  Čili Karimo abych to pochopil, pan kolega saudský historik patrně předpokládá že v SA je nějaký zvýšený, pravděpodobně sezónní výskyt bílých sáhibů, coby przníčů žen s mandlovýma očima, řídících automobil. Že by se doslechl o našem Martinovy a jeho hrdninných metodách, tak o tom prudce pochybuji.

  Byla jedna debata s jinak na pohled velice seriózním pánem, v pokročilém věku, co rád moralizuje, ale dost často tak nějak zvláštně. On hovořil dost příkře na adresu žen. Abych to popsal decentně – jaksi z jeho slov jsem pochopil, že celou zodpovědnost za dopady vztahu háže jen a jen na ně. Ta pointa je asi taková – kdyby se tento bigotní člověk ( milující Boha a sex ) řídil svojí “medicínkou” kterou velmi rád ordinuje vůči druhým ale jenom vůči těm druhým, musel by to v životě zkusit tak třikrát a šlus. Já si myslím že se saudským kolegou by takovíto lidé a že jich nebude málo, v mnohém našli hluboké souznění.

  0
  0
 2. kochavi
  11.2.2015 – 22 Shevat 5775 v 19:28 — Odpovědět

  Moc dobrý (a potřebný) článek, Karímo! Zdravím:)

  0
  0
 3. astorc
  11.2.2015 – 22 Shevat 5775 v 20:42 — Odpovědět

  děkuji. naše děti, zdá se mi, musíme učit žít doma a později i dál.
  poznat jinou kulturu, zvyky, je velmi komplikované. nezlehčujte to, prosím

  0
  0
 4. Tomáš Flaška
  12.2.2015 – 23 Shevat 5775 v 06:31 — Odpovědět

  S tím nelze než souhlasit. A je potřeba ty jiné zvyklosti i akceptovat do té míry, pokud se je nesnaží vnutit jiným. Tady asi udělal západ mnoho chyb, když si myslel že lidé chtějí všude svobodu slova, politiky a volný trh a snažil se svůj životní styl exportovat. Všude to nechtějí. Když někde chtějí zůstat ve svých zvyklostech, tak ať si zůstanou, jejich problém. Ale stejně je potřeba se i bránit snaze vnutit nám sem zvyklosti jiné.
  Karimo, dal jsem palec nahoru.

  0
  0
 5. 12.2.2015 – 23 Shevat 5775 v 11:00 — Odpovědět

  Ten článek není o kultuře a zvycích, ani o ne/toleranci, ale o pseudospeciaci – psychickém mechanismu, který způsobuje, že lidi chovající se jinak máme sklon nepovažovat za lidi. Jinými slovy, že bychom neměli zapomínat, že to co bolí nás, bolí i obyvatele Papuje Nové Guineje.
  (Myslím, že to byla Petra Procházková, kdo v jedné ze svých knih nechává hovořit příslušnici amerických mírových sil s ruskou ženou, žijící v Afghánistánu. Američanka říká, že smrt rodiny civilistů, kteří zemřeli kvůli bombardování ve svatební den, byla nevyhnutelná a Afghánci musí pochopit, že pro svobodu je potřeba něco obětovat. A vzápětí truchlí nad strašlivým osudem amerických vojáků ze sestřeleného vrtulníku – zmařené mladé životy, chudáci jejich matky atd.)

  Erichu, troufám si tvrdit, že i kdyby měl snad saúdský historik na mysli bez ustání mravní dokonalost saúdských mužů, většina cizinců v KSA nejsou bílí sáhibové, ale Somálci, Indové, Pákistánci… Jinak s těmi pány je to občas vůbec tristní, relativně nedávno jsem četla nějaký zcela vážně míněný blog (muže, Čecha), který psal o tom, že kdyby se ženy cudněji oblékaly, ubylo by znásilnění. Názor, že ženy si za sexuální obtěžování mohou samy, je rozšířen i tady. Jenomže se za vyzývavost nepovažuje řízení auta, ale jiné věci. :-)

  0
  0
 6. 12.2.2015 – 23 Shevat 5775 v 13:50 — Odpovědět

  Karímo, ten článek je super a myslím, že je to i o kultuře, protože právě Ty africké ženy si nemyslí, že pro západní ženy znásilnění nic neznamená.. Je to stylu uvažování, který většinou ty “vyspělé národy” mají dosti zjednodušené..

  0
  0
 7. Erich
  13.2.2015 – 24 Shevat 5775 v 12:38 — Odpovědět

  Karimo já jen použil ten “benzionovský oblouk” kde vyloučením právě málo pravděpodobného, po rozklíčování obsahu sdělení dojdeme k závěru, že Saud vlastně jen za manopád svých slov schoval vlastní obavu z nadržených místních mužů, neschopných sebekontroly. V podstatě za svou ( mužskou ) veřejně přiznanou slabost chce ostrakizovat samotné oběti.

  Toto mu měla moderátorka vmést do tváře a ještě ho podusit citacemi veršů z koránu pokazujících na sebekontrolu atd. a vysvětlit mu a hlavně vyčíst, že v podstatě tímto příběhem přímo označil saudské, neboli muslimské muže za potencionální slabochy bez víry.

  Já si myslím, že s těmito lidmi se nedá jednat pomocí nějaké obecné logiky. Ale prostě v těch jejich “duševních systémech, světech” najít “jimi uznávané nástroje a pravdy” a právě ty nasměrovat proti nim.

  Ale nemyslím si že toto je záležitost víry. Řekl bych, že v každém z nás je celkem pevně nastaveno, jakým způsobem zpracováváme různé podněty. Pokud jsem sobec, egoista, budu brečet nad těmi kluky z vrtulníku, ale že zabíjíme ( my vzdáleni tisíce kilometrů od svých domovů )mnohdy jen obyčejné civilisty, kteří v životě nebyli ani v nějakém místním větším městě, tak to mnou nepohne. A abych se zbavil případně nějakého morálního dilema, označím je všechny za teroristy co nemilují své děti, za barbary, za zveř, za muslimy, za opolčence, ukrouše levičáky atd.., každý podle svého “přednastavení”.

  0
  0
 8. danny
  14.2.2015 – 25 Shevat 5775 v 08:30 — Odpovědět

  Erichu:,,…nedá sa s nimi jednat pomocou nejakej obecnej logiky..”Správne.
  ,,Co robí pravého gentlemama gentlemanom?že rozpozná chvílu,ked má prestat byt gentlemanom.”smile

  0
  0
 9. Erich
  14.2.2015 – 25 Shevat 5775 v 10:56 — Odpovědět

  Dany ale pozor, já cítil potřebu se ozvat proto, že tyto “tiky” vnímám ve svém okolí, které se hlásí k víře.

  A jsme opět u fanatismu. Ten je multikulti – jde napříč kulturami, náboženstvími a nemá rád srandu.

  0
  0
 10. 15.2.2015 – 26 Shevat 5775 v 00:34 — Odpovědět

  Erichu, já bych toho pána zase nesoudila tak příkře.On totiž k tomu, co říká, může mít také dobré důvody – třeba si jako misogynii vykládáme reálnou starost o ženy (protože jakkoli je diskurs všeobecný, člověk vždycky myslí na někoho, koho zná). V situaci, kdy říká, že samotná žena v autě by byla v KSA v ohrožení, by přece nemělo smysl používat jako protiargument, že “muži by měli být gentlemani.” Ano, měli, ale co když nejsou? Nehledě na to, že pan historik neříká vlastně nic jiného, než četné bedekry, které nedoporučují samotným ženám cestovat do některých částí světa – a určitě to není proto, že by jim chtěly upřít radost z cestování a ostrakizovat je za nepřátelské chování místních.
  Výrok “Západním ženám nevadí znásilňování” je u mě mnohem horší, než “samotná žena je na cestách v nebezpečí.”

  0
  0
 11. dada
  15.2.2015 – 26 Shevat 5775 v 00:46 — Odpovědět

  Tak on to ten klerik ohleduplně domyslel, najal by saudským ženám zahraniční ženský póvl coby taxikářky, a tak by se klidně bez řidičáku obešly, jak jsem se dočetla :-). Holt má o ženy opravdovou starost.

  Erichu, začínám uvažovat, jestli multikulti fanatismus nemá daleko větší grády (a různé tiky), než ostatní, co už jakž takž registrujeme. I když je jakože náramně vychechtaný.

  0
  0
 12. danny
  15.2.2015 – 26 Shevat 5775 v 07:17 — Odpovědět

  Erichu samozrejme,,tiky”nepoznaju zadelenie,,do”nejakého tábora.Ostávaju len deprivanti.smile
  Karimo,,gentlemanstvo”,prípadné prestanie ním byt,smerovalo výsostne k onej ,,starostlivosti”onej persony.A ako som pochopil s rozhovoru moderátorky,jedná sa nie len o KSA.A to je podstatný rozdiel.Nemá ani dunst o čo ide naším,,vytuningovaným”dievčatám vo,,vytuningovaných”autách.
  Ten ,,dobrý”dôvod,nemusí prekladat našou misogyniou,vykladanou starostlivostou o ženy.On to vidí možno jednoduchšie:čím menej znásilnených,tým viac čistých,tým viac pre neho.čože by som nebojoval proti vodičákom.(a ,,znásilneniam”)smile

  0
  0
 13. danny
  15.2.2015 – 26 Shevat 5775 v 07:35 — Odpovědět

  Ono to je vždy o tom z akého bodu(korena)vychádza moje správanie k inakosti.
  Správanie japonských dôstojnikov k zajatým Angličanom bolo determinované ich pôvodom z bohyne Amaterasu a ,,darwinovskému”pôvodu zajatcov.(z opice).
  Dotyčnému pôvod s ,,páchnucej”kvapky determinuje správanie,nám ho determinuje pôvod s obrazu smerujucemu do podoby.
  Potažmo zo Senecovho:,,človek je pre človeka posvatný”.(,,zaviedol” pojem humanismu,ktorý v renesancii postavil človeka do centra pozornosti).A to je ten obrovský a najpodstatnejší rozdiel.

  0
  0
 14. kochavi
  15.2.2015 – 26 Shevat 5775 v 11:10 — Odpovědět

  No woman, no drive!:) https://www.youtube.com/watch?v=aZMbTFNp4wI

  0
  0
 15. danny
  17.2.2015 – 28 Shevat 5775 v 18:57 — Odpovědět

  V europskej kulture dotyčný histo(e)rik pripomína Modrofuza.

  0
  0
 16. Cipi
  26.2.2015 – 7 Adar 5775 v 11:25 — Odpovědět

  Né že by to byl důvod auto vůbec neřídit, ale je fakt, že potenciální poruchy našeho stárnoucího vozového parku mne děsí. Řidiče bych uvítala, ( i na sedadle spolujezdce) – ne ž e bych měla obavy ze znásilnění, ale proto,že u našeho starého džípu ani nepovolím šrouby u píchnutého kola. Pán uvažuje logicky. Proto každé ženě řidiče , a nadosmrti nesednu za volant smile.
  Jinak super článek.

  0
  0
 17. dada
  27.2.2015 – 8 Adar 5775 v 10:12 — Odpovědět

  Né, že bych byla zrovna Eliška Junková, ale řídím ráda!
  Pán ať jde někam. Taky smile.

  0
  0
 18. astorc
  27.2.2015 – 8 Adar 5775 v 15:51 — Odpovědět

  pro 10. autor výroku asi opravdu chtěl říci něco jiného než jaké jsou reakce přispěvatelů, možná má nějaký jeho příbuzný dohodu o koupi poruchových vozidel, nebo chce vážně varovat turistky které se nechovají jako cestovatelé. ten svět je velmi daleko od evropy a o šátcích a řidičáku to není. paní Sadio by nám mohla pomoci zvyky přibližovat, kdyby chtěla.

  0
  0
 19. 28.2.2015 – 9 Adar 5775 v 21:45 — Odpovědět

  @astorc – myslím, že té poslední větě nerozumím – jaké zvyky bych mohla pomoci přibližovat, kdybych chtěla? Obávám se, že o zvycích Saúdské Arábie toho nevím o moc víc než běžný čtenář Shekelu…(??)

  0
  0
 20. astorc
  28.2.2015 – 9 Adar 5775 v 22:28 — Odpovědět

  omlouvám se, to vysvětluje vaše texty

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Panelová diskuse: Terorismus a náboženství - Případ ISIS

Další článek

Saúdská moderátorka propuštěna pro neatraktivitu