Zdroj: Shekel

Poslední dobou stále častěji přemýšlím o tom, proč některé skupiny ať náboženské či jiného zaměření nesnáší ty druhé.

Nechápu význam nenávisti. Lidé často chrlí nesmyslné soudy na to či ono bez hlubšího významu.

Někdy někoho milujete a on se s vámi rozejde jen proto, že se stýkáte s muslimy. On je přece nesnáší.

Někdy se chcete stát věřícím člověkem a ztratíte většinu svého okolí, protože jste dle jejich tvrzení blázen.

V jedné firmě, pod jednou značkou, pracuje několik týmů a jeden nesnáší druhý.

Lidé se nesnaží pochopit toho druhého. Nesnaží se pochopit podstatu věci.

Pokud někoho nesnáším, musím k tomu mít pádný důvod, nestačí jen to, že je odlišný.

Moje maminka nás jako děti vždy varovala před cizinci. Nikdy nechtěla, abych měla partnera cizince. Prý jsou zlí atd.

Krom otce svých dětí, který byl Čech, jsem vždy měla partnery cizince. Vždy to byli fajn lidé, jen trochu s jinou kulturou a nebo také někdy náboženstvím.

Pokud něco neznám, nemohu to přece nenávidět. Většinou nesnášíme to, o čem nic nevíme. Nemáme rádi mořské plody, protože jsme je nikdy nejedli. Bojíme se Číňanů, protože neznáme žádné Číňany.

Překvapuje mě, kolik vzdělaných lidí je omezených. Co mne nejvíce mrzí, když jsou to učitelé. Učitelé jsou přece nositeli informací a oni by přece neměli podněcovat nenávist.

Jako příklad – seznámila jsem se s jedním Španělem, byl fajn, vzdělaný a pohodový. Po několika dnech jsem zjistila, že nesnáší muslimy. Neměl k tomu žádný jiný důvod než jen to, že jeho rodina žila v arabské čtvrti. Ptám se: “Proč se neodstěhovali?” Arabové jsou ve Španělsku již jedenáct století, tudíž jsou právoplatnými občany Španělska. Vadilo mu, že pracují v neděli.

Nakonec už se nestýkáme, protože se stýkám s muslimy. Co na to říct?

Přichází Vánoce a to jsou svátky klidu a lásky. Snažme se milovat lidi takové, jací jsou, neboť negramotnost plodí zlo.

Autorka: Soňa Diartová

Přečtěte si také od autorky: Pravda je jednoduchá

12 Komentářů

 1. Jiří Blažek
  22.12.2010 – 15 Tevet 5771 v 18:48 — Odpovědět

  Tak to nakonec nevydržím. Již druhý nebo snad třetí článek na téma: “Islám nesnáší jen ti, kdo ho neznají”. A k tomu předvánoční přeslazený balast o klidu a lásce.
  Všechno sice souvisí se vším, ale takhle?

  0
  0
 2. Pepíček
  23.12.2010 – 16 Tevet 5771 v 08:28 — Odpovědět

  Pro Jiří Blažek: nelze než souhlasit. Všichni vidíme, co se po světě děje ve jménu Islámu. A že by se něco podobného dělo ve jménu Buddhismu, Pravoslavné církve, či jiných?

  0
  0
 3. Jiří Blažek
  23.12.2010 – 16 Tevet 5771 v 09:16 — Odpovědět

  Ono by se u pravoslavných křesťanů během jejich dlouhé historie leccos našlo :)) Ale tahle úvaha je naprosto chybná z hlediska logického, sociologického i teologického.

  Z logického, neboť ani zdaleka neplatí, že něco nesnáším proto, že to neznám (To je opravdu velmi stupidní dedukce. Například červenou řepu nesnáším – opravdu nesnáším – právě proto, že ji znám a vím, jak chutná).

  Sociologického, neboť omezenost, úroveň vzdělání, xenofobie a nenávist k něčenu cizímu ani zdaleka nejdou ruku v ruce a lze říci, že se jedná o čtyři zcela odlišné faktory. Omezenost může být vlastní komukoli, ale omezenost není závislá na xenefobnosti (i zcela nexenofobní člověk může být omezený a i pokud někdo nějakou ideologii či ideu nenávidí, neznamená to nutně, že je omezený). Rovnice Soni Diartové, že omezený člověk = ten, kdo je xenofobní = ten, kdo nenávidí islám, je špatně. Negativní vnímání něčeho se vytváří spíše na základě špatné zkušenosti, než na základě neznalosti. Zde dochází k dalšímu přehmatu – záměna xenofobie a nenávisti k něčemu.
  Samotná xenofobie není nic až tak špatného – strach z neznámého je přirozenou vlastností lidského (a nejen lidského) druhu, pomáhá nám při přežití. Až identifikace xenofobie s rasismem, nacismem, nesnášenlivostí a kdoví čím ještě způsobila devalvaci tohoto pojmu, podobně jako v případě jiného slova – „fundamentalismus“, který rovněž není ničím špatným, ale spojování s tzv. „islámkým fundametnalismem“ vytvořilo z tohoto výrazu termín označující fanatika, tmáře, vraha a teroristu žeroucího děti.

  A nakonec teologického, neboť rozpory např. mezi judaismem, křesťanstvím a islámem jsou mnohem hlubšího charakteru a jsou s největší pravděpodobností nepřekonatelné, neboť jsou zakořeněny v samotných základech a svatých písmech těchto náboženství. Ano, tyto rozpory jsou skutečně v samotné „podstatě věci“ (nebo chceme-li jsou to fundamentální rozpory), kterou se podle článku lidé nesnaží pochopit.

  Zkrátka celá tato úvaha kulhá na obě nohy, které jsou navíc obě hliněné, a duté a prázdné jako tyto myšlenkové pochody. Pokud měl článek pomoci pozitivnějšímu vnímání islámu, pak se obávám, že mu dělá spíše medvědí službu.

  0
  0
 4. Eva
  23.12.2010 – 16 Tevet 5771 v 10:52 — Odpovědět

  Navrhují paní Diartové více působit mezi příslušníky své komunity, aby měli rádi křesťany a židy, i když je tolik neznají. Kdyby bylo jen o jeden atentát či teroristický čin méně, bylo by to velmi záslužené.

  0
  0
 5. Darask
  24.12.2010 – 17 Tevet 5771 v 13:11 — Odpovědět

  Děkuji za článek. Židé, křesťané a muslimové jsou lidé. A páchají dobré i špatné věci bez rozdílu. Já se muslimského strašáka, bohatě vykreslovaného masmédi, nebojím.

  0
  0
 6. Soňa D. (Amamri)
  27.12.2010 – 20 Tevet 5771 v 12:08 — Odpovědět

  Vážení, přeji krásné Vánoce. Stýkám se s lidmi různých náboženství. Druhý vánoční svátek jsem strávila v katolické rodině, kam přišli na návštěvu jejich přátelé Svědci Jehovovy. To odpoledne jsme si užili a nikomu nevadilo, v co kdo věří. Pokud přestanou lidi jen číst negativní věci o islámu a začnou ho vnímat takový, jaký opravdu je, bude ráj na zemi. Shekel je důkazem toho, že se tady sneseme muslimka, Židé, křesťani i ateisté. Vše je o lidech a na to bychom neměli zapomínat.

  0
  0
 7. Jiří Blažek
  27.12.2010 – 20 Tevet 5771 v 19:52 — Odpovědět

  Omyl, vážená. Až nebude mít nikdo důvod psát negativní věci o íslámu (a nejen o něm), pak bude ráj na zemi.

  0
  0
 8. Pepíček
  28.12.2010 – 21 Tevet 5771 v 10:35 — Odpovědět

  Pro Jiří Blažek: stručně a jasně vyjádřeno. Lépe ani nelze.

  0
  0
 9. Radek R
  2.1.2011 – 26 Tevet 5771 v 20:41 — Odpovědět

  Pro Jirka a Soňa,
  čistě nezaujatý (navíc bonus – nevěřící) názor jako opožděný dárek k vaší vánoční povídané.
  Soňa je jistě hodná, milá (hádám světlovláska:)s naprosto přehnanými žensky naivními sklony, moment nejsou to ty vlstnosti, které nás ostatní(většinou muže:) dělají alespoň na čas lepšímí, jen přehnanost jejich podání jim samotným podtrhává židli. Jako u greenpeace:)

  Jirka hádám učitel:), určitě bojovnější povahy i na muže, nemá, si myslím, moc rád muslimi:) a je vynikajicí demagog možná politik. Např. většinou nesnáším se rovná nesnáším.
  Prostě je to křídelně nevyrovnaný, intelektuální (vede jirka) a citový (Soňa to má v kapse), souboj. Nedá se jinak, jeden tlačí tolik tak druhý tolik támhle je to
  !!remíza!!

  PS: Pro Pepíčka – nejsi ty pravým jménem Jirky Klaka:)

  0
  0
 10. Janacz
  14.1.2011 – 9 Shevat 5771 v 11:27 — Odpovědět

  Co je neznámé, je podezřelé = jedna ze základních vlastností živé hmoty vůbec.

  0
  0
 11. Jiří Blažek
  26.1.2011 – 21 Shevat 5771 v 12:37 — Odpovědět

  Radek R: Sice nerad reaguji na anonymy, protože pokud se někdo za svůj názor stydí tak, že se za něj nepodepíše, tak to asi nebude nic moc, ale doporučuji před přispíváním pročíst lépe diskutovaný článek, dále pak lépe pročíst příspěvky pod ním, nastudovat si definici demagogie (není dobré používat cizí slova, jejichž význam neznám) a jako bonus nastudovat pravidla českého pravopisu (nebo alespoň učebnici češtiny pro 3. třídu ZŠ). ;)

  0
  0
 12. Helena
  17.2.2011 – 13 Adar A 5771 v 21:48 — Odpovědět

  JE HROZNA TA SKUTECNOST , ZE V CECHACH JSOU NACİONALİSTİ , A LİDE KTREİ NEDOKAZİ PRİJMOUT TU SKUTECNOST , ZE NA SVETE JSOU İ JİNA NABOZENSTVİ … NENİ TO SNAD JEDNO !? .. KOLİK NABOZENSTVİ EXİSTUJE … BUH JE İ TAK PRO VSECHNY JEDEN A JEDİNY !!! ZE SE NESTYDİTE , A TO Sİ RİKATE İNTELİGENTNİ ZNALCİ …?? MUSİM SE SMAT , JSET CHUDİ , MOC CHUDİ , ….JE Mİ VAS LİTO , TED KDYZ UZ İ V EVROPE ZACİNAJİ RUSİT POVİNOST VİSA (NAPRİKLAD S TURECKOU REPUBLİKOU ), Sİ DOVOLİM JEN DOUFAT , ZE PO URCİTE DOBE (KDYZ UZ SE TEN SVET DEMOKRATİZUJE A SPOJUJE ) , ZE İ PRO ARABSKE STATY ZRUSİ POVİNOST VİSA A KAZDY Sİ BUDE MOC CESTOVAT KAM A JAK CHCE ..A VAS MOZNA TA NEZNALOST PRESTANE TRAPİT , BUDETE MİT MOZNOST POZNAT VİCE MUSLİMU :))

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Interview s Ladislavem Faiglem

Další článek

Tajemství betlémské hvězdy rozluštil astronom a matematik Kepler