Zdroj: Archiv

Dnes ráno jsem četl v překladu Průvodce životem další Davidům žalm a opět mne v něm nejvíce zaujal jeho závěr. Ale pojďme zase pěkně od začátku.

David zpívá:

“Dobře je tomu, kdo má pochopení

pro lidi v nouzi a všelijak slabé.

Až na něj přijdou zlé časy, ochrání ho Bůh.

Sám Hospodin mu bude vždy po boku,

život mu zachová a přidá pozemské štěstí;

útokům nepřátel ho nikdy nevydá.

Přijde-li na něj nemoc, dá mu svoji sílu

a nové zdraví pro něj připraví.” (Žalm 41,2-4)

Při čtení těchto slov se mi vybavilo jedno Ježíšovo kázání. Hovoří v něm o lidech, které Bůh vezme do svého království. Je zvláštní, co o jejich přijetí rozhodne. Nakonec, přečtěme si to: “Až přijde Syn člověka ve své slávě a všichni andělé s ním, posadí se na trůnu své slávy; a budou před něho shromážděny všechny národy. I oddělí jedny od druhých, jako pastýř odděluje ovce od kozlů, ovce postaví po pravici a kozly po levici.

Tehdy řekne král těm po pravici: `Pojďte, požehnaní mého Otce, ujměte se království, které je vám připraveno od založení světa. Neboť jsem hladověl, a dali jste mi jíst, žíznil jsem, a dali jste mi pít, byl jsem na cestách, a ujali jste se mne, byl jsem nahý, a oblékli jste mě, byl jsem nemocen, a navštívili jste mě, byl jsem ve vězení, a přišli jste za mnou.´

Tu mu ti spravedliví odpoví: `Pane, kdy jsme tě viděli hladového, a nasytili jsme tě, nebo žíznivého, a dali jsme ti pít? Kdy jsme tě viděli jako pocestného, a ujali jsme se tě, nebo nahého, a oblékli jsme tě? Kdy jsme tě viděli nemocného nebo ve vězení, a přišli jsme za tebou?´

Král jim odpoví a řekne jim: `Amen, pravím vám, cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili.´” (Matouš 25,31-40)

V nebi budou lidé, kteří Davidovými slovy “mají pochopení pro lidi v nouzi a všelijak slabé”. Není třeba vystudovat teologii, znát Bibli v původních jazycích nebo mít přední postavení mezi ctiteli Boha. Důležité je mít srdce na pravém místě.

David věří tomu, že Bůh takovým lidem pomáhá. Věří, že platí zákon: “Cokoliv člověk zaseje, to i sklidí!” (Galatským 6,7) Sám je právě v pozici “všelijak slabého” a proto ve své písni prosí Hospodina:

“Hospodine, zastaň se

a pozvedni mne k odplatě.

Svou náklonnost mi prokaž tím,

že umlčíš zlý posměch nepřátel.

Zachovej mi srdce upřímné,

ať před tvou tváří stojím navěky.” (Žalm 41,11-13)

A teď už se konečně dostáváme k tomu, co mne dnes ráno na této písni nejvíce zaujalo:

“Sláva a čest buď Bohu Izraele,

amen i amen, nyní i navěky!” (Žalm 41,14)

David vzdává svému Bohu slávu a čest. Vyznává, že Bohu patří sláva a čest teď a po celou věčnost. Nakonec řekne: “Amen amen!” Toto zdvojené “amen” – “staň se” nebo také “určitě se stane”, se ve starozákonních Písmech objevuje jen pětkrát.

Čtyřikrát je ve spojitosti se slavením Boha, jednou ve spojitosti se zjišťováním nevěry manželky. (Ta musela své tvrzení, že to není pravda, potvrdit v průběhu zvláštního obřadu dvojitým zvoláním “Amen, amen!”)

V novozákonních textech toto dvojité amen vyslovuje vždy Ježíš. Jednou o tom píše Matouš, dvacet čtyřikrát to ve svém evangeliu připomíná Jan.

Toto umocněné amen má vyjádřit jistotu, že řečené je pravda a můžeme se na to spolehnout. Bohu Izraele patří sláva a čest nyní i navěky. David si tuto jistotu připomíná, když čeká na vyslyšení své prosby. Proč? Protože on sám tomu potřebuje znovu uvěřit.

Když je mi dobře, je snadné vzdávat Bohu slávu a čest. Pokud ale mám právě problémy, pak už to tak není. Davidovy žalmy jsou výjimečné v tom, že je možné je zpívat kdykoliv.

Pokud se nám dnes daří dobře, nezapomínejme na “pochopení pro lidi v nouzi a všelijak slabé”.  Nezapomínejme, že cokoliv uděláme pro lidi v nouzi, děláme vlastně pro svého Boha. Nezapomínejme, že Hospodin nezapomene na nic, co pro něj prostřednictvím péče o slabé uděláme.

Je docela možné, že dnes nemáme právě výjimečný den. Možná právě máme, jak se lidově říká, “den blbec”. V tom případě si jako refrén zpívejme se Davidem:  “Sláva a čest buď Bohu Izraele, amen i amen, nyní i navěky!”

Ještě není všem dnům konec. I kdybychom dnes zemřeli, jednou můžeme uslyšet z úst nebeského krále: “Pojďte, požehnaní mého Otce, ujměte se království, které je vám připraveno od založení světa. Neboť jsem hladověl, a dali jste mi jíst, žíznil jsem, a dali jste mi pít, byl jsem na cestách, a ujali jste se mne, byl jsem nahý, a oblékli jste mě, byl jsem nemocen, a navštívili jste mě, byl jsem ve vězení, a přišli jste za mnou.”

Nebojme se věřit těmto slovům Bible. Nebojme se i ve složité situaci vzdávat Bohu slávu a čest. Nebojme se svou slabou víru posilovat zvoláním: “Bože, já ti věřím! Amen amen!”

Autor: Vlastík Fürst

Přečtěte si také od autora: Tvrdý bývá pád bezbožníků

1 Komentář

 1. Petr Jano London
  16.5.2011 – 12 Iyyar 5771 v 09:12 — Odpovědět

  Chvala Kristu!
  Ano prosby krale Davida a jeho hluboke touhy po poznani Hospodina jsou krasne, a jsou vyjadrenim jeho velkeho vztahu, a jeho hluboke viry v Boha Otce. Jsem rad, ze jste vazeny pane Furst spojil zalm krale Davida, s evangeliem naseho Spasitele Jezise Krista.
  Nebot cele Kristovo evangelium, je psano v duchu milosrdenstvi a Lasky Bozi a Lasky Krista Pana, a to vse v Duchu svatem…
  Byl jsem v devadesatych letech, v Senatu CR na krestanske konferenci,pritomni byli vyznamni politici, a knezi i jinych krestanskych denominacich(ekumenismus). Jako byl Jan Ruml, otec Tomas Halik, Dr. Petr Pithart, a mnoho jinych osobnosti z verejneho i duchovniho zivota.
  Take jsem tam mel kratke vystoupeni v duchu Kristova evangelia, (25. 31-40). Zakladnim smyslem Kristova svateho uceni, ktere nam prinesl od Nebeskeho Otce, je uvedomeni si, ze ti lide ve vire, ci z viry, maji prave oni hlavne videt ve svych bliznich sameho Krista, ktery se stotoznuje s kazdym potrebnym clovekem, ktery z mnoha pricin se ocitnul v tizive zivotni situaci…
  Ti co znaji Pismo svate, a vidi kolem sebe vselijake lidi, kteri potrebuji rozlicnou lidskou pomoc, a tak necini, budou zařazeny prave mezi ty kozly na levici…!
  To znamena, nepomuze temto lidem bez citu, nic, zadne rozumovani, nebo vysoke vzdelani, nebo postaveni, bohatstvi atc. atc. Budou hledet na sve prazdne skutky, ktere nikdy neprinesly nikomu nic, co by jim nejakym spusobem pomohlo v jejich tezkem zivote !
  Proto je moc dulezite, mit stale otevrene oci, usi, mysl, a hlavne srdce, nebot je psano, ze nase skutky lasky k bliznimu nas budou provazet, bud do vecne Bozi slavy, nebo budeme mimo tuto Bozi slavu… Kazdy vzdelany a vnimajici clovek s citlivim srdcem, at cini, takove skutky lasky, ktere budou a jsou zapsany, v knihah zivota v Nebeskem kralovstvi. To je Kristova vule i vule naseho Hospodina.
  Co si zada Buh ? Milosrdenstvi a smir mezi vsemi lidmi. Amen. Amen. Amen.

  0
  0

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Záchrannou misi Nicholase Wintona připomene výstava fotografií

Další článek

Gallup: podpora Izraeli v USA na desetiletém maximu