Zdroj: sas-origin.onstreammedia.com

Koncem února zveřejnila agentura Gallup Organization výsledky průzkumu veřejného mínění, podle něhož dosáhla podpora Izraele ve Spojených státech již druhým rokem svého desetiletého maxima od roku 1991.

Gallup Organization, zkráceně Gallup, je světoznámá agentura specializující se na management consulting, lidské zdroje a statistický výzkum. Od roku 1988 pořádá každoročně průzkum veřejného mínění týkající se izraelsko-palestinského konfliktu. Výsledky posledního šetření ukazují, že se Izrael těší ve Spojených státech historické podpoře. Již od roku 2010 má Izrael podporu 63 % Američanů. Naproti tomu palestinští Arabové mají podporu 17 % a jejich podpora od začátku šetření nikdy nepřesáhla 20 %.

Zdroj: sas-origin.onstreammedia.com

V rámci průzkumu však kromě dvou hlavních otázek (tj. podpora Izraele či palestinských Arabů) existuje ještě třetí možnost. Tu volí lidé, kteří podporují obě strany konfliktu, ani jednu stranu konfliktu či prostě nemají názor. Tato třetí skupina dosáhla v rámci nynějšího šetření svého historického minima a spadla na 20 %.

Izrael se vždy těšil mimořádně vyšší podpoře, avšak existují okamžiky, kdy tato podpora ještě rostla. Svého historického maxima dosáhla roku 1991 během první války v Perském zálivu, kdy byl izrael ostřelován raketami Scud a za cenu civilních a materiálních ztrát se podvolil Spojeným státům a nezasáhl do Irácké války, čímž by pravděpodobně způsobil rozpadnutí protihusajnovské aliance. Za další momenty, kdy podpora Izraeli doznala nárůst označuje Gallup teroristické útoky z 11. září 2001 a druhou válku v Perském zálivu z roku 2003. Vysvětluje to tím, že Izrael je ve Spojených státech v dobách krize vnímán jako silný americký blízkovýchodní spojenec.

Již tradičně má Izrael výraznější podporu mezi voliči Republikánské strany (80 %), a přestože se tradičně na druhém místě řadí nezávislí a až na třetím místě voliči Demokratické strany, tak v letošním průzkumu se obě voličské skupiny umístily na stejném místě s 57 %. Izrael má vyšší podporu než palestinští Arabové ve všech věkových skupinách i ve všech hlavních skupinách amerického obyvatelstva v závislosti na dosaženém vzdělání, politické orientaci, pohlaví atd.

Průzkum byl proveden ve dnech 2.-5. ledna 2011 na náhodném vzorku 1015 dospělých starších 18 let, žijících na kontinentálních Spojených státech. Byl proveden telefonicky na základě náhodného výběru, který byl vyvážen v závislosti na pohlaví, věku, etnické příslušnosti, vzdělání, regionu a druhu telefonní linky.

Autor: Ladislav Faigl

Přečtěte si také od autora: Muslimské bratrstvo: “Izrael je okupant”

Žádný komentář

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Předchozí článek

Amen na druhou

Další článek

Kvůli Sazce spláčou hlavně sportovní svazy